• Lifestyle  • Filmový debut Zrcadla ve tmě. Týká se to i vás?

Filmový debut Zrcadla ve tmě. Týká se to i vás?

30 – tolik je hlavní hrdince. 36 – tolik je otázek, díky kterým se dle vědců zamilujete snad do kohokoliv. 84 – tolik má minut. 2021 – rok uvedení.  To je debutový snímek režiséra Šimona Holého s názvem Zrcadla ve tmě.

Ústřední postavou je třicetiletá tanečnice Marie (Alena Doláková) a její přítel František (Bouřek Joura). Oba se snaží zachránit svůj vztah, a to tím, že vzájemně odpovídají na 36 otázek, díky nimž by mohli vrátit svůj vztah do normálu. Marie má však v hlavě mnoho jiných otázek, pro ni důležitějších. Proč si připadá průměrná? Dokáže strach z průměrnosti překonat? Umí být sama se sebou spokojená? Má pokračovat v kariéře tanečnice, kde nejspíš nikdy nedosáhne vrcholu, jakého by chtěla? Jakou roli v tom hraje její vztah s matkou? Je její vztah s partnerem vůbec zachranitelný? A otázek by se našlo mnohem více. Těžší už je na ně ale odpovědět.

Zrcadla ve tmě vstoupí do kin sice až 30. září 2021. Slavnostní premiéru má však tento snímek už za sebou, a to na karlovarském filmovém festivalu. Diváci jej pak rovněž mohli vidět v rámci Šary Vary v kině Přítomnost. Tam jsme se vydali s redakcí i my a film můžeme jenom doporučit. Téma, které je v dnešní době aktuální, hledání sama sebe, sám sebe, skvělé dialogy, výborné herecké výkony (především Aleny Dolákové, která je prakticky non stop na plátně a které byla role psána prakticky na tělo), černobílý formát, neotřelé prostředí tanečníků, a to vše dělá z filmu film, nad kterým přemýšlíte.

Režisér Šimon Holý do něj dal kus sebe, kus své zkušenosti a je to znát. Když se mu totiž začal před čtyřmi roky rozpadat vztah, pokusil se ho spolu s partnerem zachránit právě odpověďmi na danou sérii otázek. Prý už v půlce oba tušili, že to nemá cenu. „Věděli jsme to oba, přesto jsme to táhli ještě dalších padesát minut. Už tehdy jsem si ale říkal, že by z toho byl dobrý film. Dva lidi tuší, že spolu nezůstanou, přesto si dál navzájem kladou niterný otázky,“ vzpomíná. A film skutečně vznikl. Debutový, který navíc Šimon natočil za svoje peníze.

Když se nevyznáme sami v sobě, můžeme dát lásku tomu druhému? To jsou ve zkratce Zrcadla ve tmě. A vy, běžte do kina. Možná se tam poznáte, možná tam poznáte někoho ve svém okolí.

Zdroje: 1,2,3, Aerofilms