• Lifestyle  • Galerie Tančícího domu ožívá největší filmovou výstavou Retro biják 60. – 90. let

Galerie Tančícího domu ožívá největší filmovou výstavou Retro biják 60. – 90. let

Pojďte se zasnít a ocitnout se zpátky v čase. Ve čtyřech patrech galerie Tančícího domu před několika dny odstartovala největší filmová výstava od roku 1987, která je věnovaná nejznámějším filmům, pohádkám a seriálům, které byly natočeny v Československu v období od 60. do 90. let minulého století. Přímo ty filmy, které všichni znají z dětství, televizních obrazovek nebo filmových kin.

Expozice prezentuje přes 200 originálních kostýmů doplněných mnoha filmovými rekvizitami a fotografiemi z celkem 70 slavných snímků ze stříbrného plátna. Většina z vystavených kostýmů jsou originály zapůjčené z fundusů Barrandovských ateliérů a České televize. Většinu kostýmů z probíhající výstavy nemohla široká veřejnost nikdy spatřit, a tak je tu poprvé možnost vidět to, co lidské oko zatím nespatřilo.  Na základním výběru filmových snímků se podílelo přes 400 tisíc hlasujících diváků a možná právě i vy jste rozhodli, který z filmů je aktuálně na výstavě k vidění.


„Tuto výstavu jsme připravovali déle než dva roky. V posledním roce filmoví odborníci vyhledávali ztracené kostýmy ve fundusech Barrandovských ateliérů. Díky tomu jsme znovu postavili celé scény legendárních československých filmů a seriálů a objevily se nové souvislosti a zákulisní informace týkající se oblíbených snímků,“ říká Robert Vůjtek, ředitel Galerie Tančící dům.

 Zlatá filmová éra mapuje filmové ikony

K vidění je historicky první selfie tyč, kterou používala Betsy v podání Ivy Janžurové ve filmu Zabil jsem Einsteina, pánové!. Oscarem oceněný snímek Ostře sledované vlaky po letech oživuje proslulou scénu s razítkem. Z kultovní trilogie Slunce, seno… filmovníky filmů překvapí originální postel ze scén s babičkou Škopkovou spolu s doplňujícími kostýmy. Výstava věnovaná filmům nezapomíná ani na pohádky a tvorbu pro děti. Ze slavného a velmi oblíbeného seriálu Arabela jsou k vidění kostýmy celé královské rodiny a z filmu Tři veteráni návštěvníky zaujme skoro 15 metrový frňák táhnoucí se přes galerii a krásný kostým princezny Bosany a Pankráce. Kompletní seznam zastoupených filmů, které jsou k vidění na výstavě najdete na oficiálním webu.

Nahlédněte do galerie, co vše můžete vidět na probíhající výstavě

24_ctyri_vrazdy_staci_drahousku
FormatFactory25_vrchni_prchni
FormatFactory21_jak_utopit_dr_mracka
FormatFactory18_arabela
FormatFactory11_ostre_sledovane_vlaky
FormatFactory07_zabil_jsem_einsteina_panove
FormatFactory04_slunce_seno

Celková expozice vzdává hold českému filmu a otevírá se symbolicky ke 120. výročí české kinematografie. V tuto chvíli české kinematografii doposud chybí stálé muzeum, kde by byly zastoupeny české filmové tituly, které si zaslouží ukázat světu. O tom, jestli se ho dočkáme, můžeme zatím snít, ale vy si nesmíte tuto výstavu nechat ujít. Autorkami výstavy jsou Jana Sommerová a Nadia Klempířová. Výstava bude v Galerii Tančící dům otevřena od 16. 5. do 14. 10. 2018  každý den mezi 9:00 a 20:00 hodinou.

 

Foto: archiv galerie Tančící dům

Marketing manager