• Fashion Events  • GENDER: MUZEUM A GALERIE UMĚNÍ PROSTĚJOV

GENDER: MUZEUM A GALERIE UMĚNÍ PROSTĚJOV

Na českou módní scénu pronikne nový projekt s novými tvářemi a talenty. 12. září 2014 přivítáme zcela novou akci pod názvem GENDER.  Název módního projektu se vryje okamžitě každému, který tohle slovo uslyší. Pětipísmenný pojem se v kulturním hledisku používá pro označení pohlaví. Souhra s lidským pohlavím je první impuls, který posloužil k jeho vzniku.

1

Projekt je zaměřený na zachycení vize návrhářů, kteří směřují k přetváření nových forem genderové módy a snaží se o ní informovat. Vznikl s cílem zrušení hranice stereotypních částí oděvů, které jsou společností vnucovány a předurčovány oběma pohlavím zvlášť. Koncept poukazuje na generaci, která žila v předsvědčení, že určité prvky v oblékání mohou mít pouze muži a některé jen ženy. A co vybočuje nějakým způsobem nebo vyniká ze standartu je úpadkové a mimo společenské normy. Oblast módy se přetáčí různým směrem a maskulinní prvky mají v poslední době v ženském šatníku své vyhrazené místo. V posledních pěti letech je to i naopak, kdy se ženské prvky vkládají do pánské módy. To vše stojí za vznik novodobého pole pro další nastupující generaci.

[youtube http://www.youtube.com/watch?v=gYUBcArn_sY&w=640&h=480]

Symbolika projektu poukazuje na historii módního odvětví, ve kterém se odráží mnoho významných průkopnických osobností v oblasti genderové módy jako Marlen Dietrich, Yves Saint Laurent, Jean Paul Gaultier, Thiery Mugler nebo např. v 60. letech, kdy John Stephen začal ,,Peacock Revolution” a skupina The Beatles začala propagovat dlouhé vlasy a extravagantní oblékání pro muže.

V seznamu prezentovaných návrhářů je známá návrhářka pánských oděvů Mirka Horká a spolu s ní i noví módní tvůrci Hana Prchalová, Miroslav Rajtr, Michaela Mazalová, Martina Jakubíčková, Martin Kelbl a fotograf Jakub Svoboda.

Na vernisáži bude odhaleno 15 velkoformátových černobílých fotografií spolu s instalací a doprovodným programem ve velkém sále Muzea a galerii umění v Prostějově. Výstava spolu s instalací potrvá do 20. listopadu 2014.

FACEBOOK UDÁLOST – https://www.facebook.com/events/327310727428585/?fref=ts

Marketing manager