• Gastro  • Grason: Start-up, který mění tvář gastronomie

Grason: Start-up, který mění tvář gastronomie

Gastronomické podniky se často potýkají s problémem nedostatku personálu. To řeší start-up Grason, který prostřednictvím mobilní aplikace propojuje spolehlivé restaurace a ověřené pracovníky, kteří mají zájem o krátkodobou brigádu. S Grasonem tak restaurace vykrývají výkyvy v poptávce mnohem efektivněji, než když pracují pouze se svými stálými zaměstnanci.

Aplikaci, která je lídrem tzv. gig economy v gastronomii, spustili v roce 2018 Jarmila Kowolowská a Karel Mařík. Za tu dobu ji využívá přes 250 podniků a cateringových firem. V minulém roce přes aplikaci odpracovalo 2000 „grasonů“ více jak 14 000 směn. Brigádníci celkově vydělali 15 000 000 Kč. Projekt vyhrál Women Start-up competition a byl na druhém místě ve Vodafone Nápad roku 2019.

Jarmila pracovala v bankovnictví a dříve podnikala v Norsku s mytím aut, Karel organizoval sportovní eventy. Společně pracovali ve firmě, která se zabývala start-upy, ale později dospěli do etapy, kdy chtěli rozjet vlastní podnikání. Jejich myšlenka zaujala investiční skupinu Miton, která se postarala o první významnou investici. Vzápětí se připojilo i vývojářské studio Futured, které se postaralo o vývoj aplikace.

V dnešní době, kdy lidé tíhnou ke kratším pracovním úvazkům, flexibilitě a svobodě je Grason ideálním řešením jak si přivydělat při škole nebo jiné práci. Jak celý systém funguje? Aplikace celý proces hledání práce a zaměstnanců na druhé straně zrychluje, stačí pár kliknutí. Stačí ji stáhnout z Google Play nebo App Storu a zaregistrovat se. Poté, co vyplníte své údaje, si domluvíte termín tzv. osobního setkání (vše funguje online), kde se vás jako budoucího grasona zeptají na zkušenosti z pohostinství, prověří schopnost nosit talíře či platíčko a jestli umíte prostřít stůl, kuchařů se doptávají na otázky ohledně práce se surovinami a postupů vaření. Poté, co jste takto ověřeni (a máte potravinářská průkaz), se můžete hlásit na směny. Zajímavostí je, že si brigádníci sami (a s rozvahou) určují svou hodinovou mzdu (průměrná hodinová mzda se pohybuje kolem 140–150 Kč), podnik má po přihlášení několik hodin času na přijetí žádosti.

Pro brigádníky je aplikace zdarma. Pro podniky je zpoplatněná. Těm jsou k dispozici tři typy balíčků („Klid na duši“, „Tak akorát“, „Na plný plyn“) – ty se liší podle počtu směn, které může podnik vytvořit. Víceméně to funguje tak, že měsíčně platí jistý paušální poplatek (obvykle kolem 3 tis. Kč, když počet směn převýší, lehce doplácí). Trochu odlišný systém je u cateringů, protože nefungují celoročně. Mezi podniky, které služby Grasonu využívají, patří např. Lokál, Červený Jelen, hotely Savoy a Pytloun, restaurace Oblaca, Potrefená Husa, U Matěje, Aureole, Pizza Nuova, Duplex, Cloud 9 či Villa Richter. Aktuálně Grason nabízí směny hlavně v Praze, Brně a Bratislavě.

V aplikaci můžete využít i nabídku stálého zaměstnání. Zpříjemněním brigádničení s Grasonem je také soutěž, která každého motivuje k tomu brát co nejvíce směn a snažit se o to dostat co nejlepší hodnocení, za které jsou mu udělovány body, které může na konci aktuálního kola soutěže proměnit za různé ceny – finanční odměny, víkendové pobyty, kurzy degustace a oblečení.

Zdroj: Grason