• Lifestyle  • GREEK STYLE HOUSE

GREEK STYLE HOUSE

Pojďte společně s námi navštívit nádherný dům na jednom z nejkrásnějších kykladských ostrovů. Paros byl vždycky jedním z nejoblíbenějších ostrovů v celém Řecku. Nachází se jen co by kamenem dohodil od kosmopolitního Mykonosu a překrásného Santorini. Tato perla kykladských ostrovů odjakživa přitahovala bohaté lidi a investory, kteří se nebáli skoupit místní domky a přebudovat je na luxusní prázdninové vily, které vypadají jako ze snu. A tak to bylo i v případě tohoto domu.

Původně se jednalo o zubožený kamenný domeček v klasickém kykladském stylu nacházející se v útesu bičovaném krutými větry. Avšak tento dům potkal daleko lepší osud, než mnoho jiných podobných chátrajících staveb, jejichž počet by se v Řecku samotném dal vyčíslit na tisíce. Architektonické studio Alexandros Logodotis tento dům přebudovalo na luxusní prázdninovou rezidenci, která plně respektuje tradiční ostrovní architekturu, ale zároveň poskytuje veškerý potřebný komfort.

Členění domu zůstalo původní, přičemž původně malá okna byla vyměněna za větší – francouzská, která přirozeně propojují interiéry domu s exteriérem a umožňují přirozený přístup na terasu s bazénem. Bazén sám je skutečným architektonickým skvostem, neboť jednu z jeho stěn tvoří okno, které zasahuje pod úroveň vodní hladiny.

Celý dům je dokonale sladěn a zařízen v duchu kykladského stylu s nádechy moderny. Jasně bílé fasády, nepravidelně tvarovaná okna s dřevěnými okenicemi, tradičně zděné komíny a pergoly s rákosovou střechou plně respektují tradiční kykladský styl bydlení. Uvnitř domu se však setkáme s designovými kousky jako jsou plastové židle Ghost od Philippa Starcka, ikonickým lehátkem od Le Corbisieura či drátěnými židličkami nesoucími podpis studia Kartell. Zbytek nábytku je pak povětšinou vestavěný, ať již se jedná o platformy postelí, všemožně umístěné sedací podesty anebo samonosné schodiště. Přesně tak tomu bývalo i v dřívějších dobách. Tento dům je perfektní ukázkou skutečně zdařilé rekonstrukce která plně respektuje historického ducha místa, ale zároveň vytváří designové prostředí k bydlení.

Poděkování a zdroj fotografií: Alexandros Logodotis