• ppl talk  • Hana Zárubová

Hana Zárubová

CS1A0120

Hana Zárubová je módní návrhářka, absolventka Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze.Za své kolekce byla mnohokrát nominovaná na Oděvního designéra roku Czech Grand Design (v roce 2007 s kolekcí Chmó 3D, v roce 2008 za kolekci no., v roce 2011 za koleci Air Force). V roce 2010 byla zvolena Oděvním designérem roku Czech Grand Design za kolekce fix-you (hanazarubova) a no.kolo (no.). Vlastní autorské kolekce navrhuje pod značkou by hanazarubova(www.hanazarubova.cz). Společně s grafickým designérem Štěpánem Malovcem navrhuje limitované kolekce oblečení a doplňků no. (www.nofashion.eu).

CS1A0131

Předávání cen Czech grand design je za dveřmi, v souvislosti s tímto ohodnocením se o Vás mluví jako o stálici. Získala jste již dvě ocenění. Prezentujete nyní kolekci Work in progress II, čím je jiná než její předcházející letní kolekce?

Letní Work in progress I byla záměrně více casual, to znamená, určena k běžnému prodeji zákaznikovi. Komerčně byla nejúspěšnější. Pracovala jsem zde s tématem modifikace jednoho střihu aplikovaného na ruzné produkty.

WIP II byla rovněž na téma střih a jeho klonování v ruzných formách. Nicméně na druhé kolekci jsem pracovala s náročnějšími formami a více jsem se soustředila na vnitřní vypracování a technologie. Vetšina kusů v kolekci byla konstruována na metráž. Nadchnula mě myšlenka propojit přední dokonale vypracovaný díl s dílem zadním, který se skládá pouze z plošné látky 2x2m a vypracovaného rozparku. Až během realizace jsem zjistila, kolik verzí na tohle téma může vzniknout.

CS1A0107CS1A0100

Vaše kolekce Air force z roku 2011, kterou jste vystavovala na Designbloku, nafotila velmi úspěšně B. Prášilová, která se právě s fotkami této kolekce uchází o ocenění ceny Czech grand design v sekci Fotografie roku. Plánujete s Bárou Prášilovou v budoucnosti spolupracovat?

Ano. Pro spolupráci si vybírám lidi, kterým důvěřuji a mají stejný záměr. Bára, se stejně jako já pouští jen do věcí, které jí osobně zajímají. Dává do své práce svůj vlastní příběh. Fotí módu tak, jak to cítí, ne jak se “má fotit”. Je to pro ni hra, zábava a radost. A to je důležité, protože se to odráží v celkovém výsledku.

CS1A0087CS1A0091

Jste proslulá svým minimalismem, základními tóny, které přechází z jedné barevné škály do druhé (viz. kolekce Panto.no). Barvy jste použila ve své kolekci Duck you a konkrétně neonové. Jinak u vás můžeme vidět hlavně černou. Kdy se můžeme těšit na letní kolekci? A čím bude jiná?

Panto.no kolekce byla ještě více tématická. Šlo mi o koncept Pantone vzorníku a jeho efekt na mole. Významově pro mě byla důležitá v abstrahování tvarů. Spustila u mě vlnu zjednodušování, kdy zůstává na oděvu jen jeden důležitý detail. Baví mě aplikovat monochromnost na lidské tělo, v Panto.no to bylo asi nejvíce zřejmé.

Duck you byla kolekce No.limited, kterou vymýšlíme s kolegou Štěpánem Malovcem. Neonové barvy byly zastoupeny, ale jen velmi kontrolovaně. Vždy jen v detail grafiky Štěpána Malovce a  to ještě k tomu jen v rubové části. Na lícu by nás to příliš rušilo.

Aktuální kolekce se právě dokončuje. Stejná bude tím, že se vždy zabývám formou oděvu, střihem, který ráda vedu k dokonalosti. Je to základ mé značky, ne jen kolekce. Lišit se bude tématem. Konkrétně v této kolekci zpracovávám klasické prvky oděvu. Zabývam se základními kusy šatníku, jejich modifikací a přesahem do mírné abnormality. Můžete se těšit na plášť, sako, kalhoty, šaty a košile. Černá a bílá. Čistota barev a minimalismus tvaru s lehkými odchylky mimo standart.

CS1A0151

Se svým kolegou Štěpánem Malovcem máte vlastní značku No.Studio. Jak byste definovala rozdíl mezi No.Studio a By Hana Zárubová?

Jsou to dvě značky, které běží souběžně vedle sebe. Vzájemně se podporují, jedna bez druhé by neměla význam. No. je číslovaná edice limitovaných sérií oblečení, cenově dostupnějších. By Hana Zárubová je kolekce, řekněme vyšší třídy. Vše vzniká jen do tří kusů, vetšinou se vše šije na zakázku. Je to zároveň kolekce s kterou pracuji jako imagovou. Štěpán Malovec prostupuje momentálně oběma značkami. Veškerý grafický design, od etiket až po web a obaly produktů, jsou jen jeho práce.

CS1A0141

Poslední klasická otázka na závěr, avšak důležitá. Inspirace, kde jí čerpáte? Máte oblíbeného módního návrháře, blogera, stylistu? A jestli sledujete a inspirujete se aktuálními trendy fashionweeků?

Inspirují mě moje predešlé kolekce, navazuji na ně, poučuji se z chyb a navazuji na již získané zkušenosti. Snažím se je posouvat dál. Kromě toho, víte, já si stále něco zapisuji a kreslím do bloku, který nosím stále při sobě. Pak si někdy sednu, nalistuji stránku a hned mám nápad. I tak vzniká nová kolekce.

CS1A0115 CS1A0134

 

foto: Nikola Nováková