• Lifestyle  • THINK HORIZONTAL!

THINK HORIZONTAL!

Čistá horizontální linie, zeleň a špičkový design. Tato tři slova naprosto vystihují podstatu nádherné vily Sterk, postavené na rozlehlém pozemku v nizozemském Benteboku, nedaleko Heerenveenu. Skutečně odvážný projekt impozantní rezidence je dílem amsterdamského architektonického ateliéru INBO a snoubí v sobě minimalismus, s moderní architekturou, a luxusem a při tom všem je ještě v dokonalé harmonii s okolní přírodou.

Rovinatá okolní krajina a rozlehlý pozemek byly hlavní inspirací architektů, kteří celý dům pojali opravdu velkoryse. Vždyť samotná rezidence se rozkládá na ploše úctyhodných 490 m.2 Budovu jednoduchého obdélníkového tvaru tvoří železobetonová kostra, jež se z obou stran otevírá do okolní krajiny rozlehlými prosklenými plochami, jež opticky i pocitově propojují její interiéry s exteriérem. Velmi efektně vyřešili architekti otázku soukromí, když protáhly obě boční stěny o několik metrů do zahrady, čímž zaclonily výhled ze sousedních domů. Na první pohled jednoduchá a monolitická fasáda, je při bližším zkoumání ozvláštněna předsunutím jednoho z pokojů před ostatní prostory, což vnáší do jinak poněkud fádní a nudné plochy potřebnou dynamiku.

Interiéry domu jsou rozděleny pouze polopříčkami a velká okna ještě více podtrhují dojem neomezeného prostoru zalitého denním světlem, jež se velkoryse otevírá do okolní krajiny. Všechny pokoje jsou laděny do světlých svěžích barev, rozbitých na některých místech nábytkem tmavších odstínů, či oživených moderními obrazy ze soukromé sbírky umění majitelů. S designem domu skvěle koresponduje také minimalisticky řešená kuchyně, sestávající z jednoduchého bloku vysokých skříní, doplněných ostrůvkem. Velmi efektně působí rovněž „retro“ křesílko z ořechového dřeva, jež tvoří velmi zajímavý kontrapunkt v jinak minimalisticky řešené pracovně. Hlavní koupelna se solitérní vanou je pak sama oázou klidu a místem určeným pro relaxaci s výhledem do zeleně obklopující dům.

Poděkování a zdroj fotografií: INBO