• Lifestyle  • HAPPY HALLOWEEN!

HAPPY HALLOWEEN!

Halloween je tady. Již mnoho bylo napsáno o tomto svátku duchů a čarodějnic, majícím své kořeny v dávných pohanských zvycích Anglosasů. V Česku jej spousta lidí odsuzuje a s despektem označuje za stupidní „americký svátek.“ Na druhou stranu je možné najít podobné alternativy svátku duchů a zemřelých snad ve všech subkulturách většiny evropských etnik, Slovany nevyjímaje. Již od pradávných pohanských časů byla noc z 31. října na 1. listopadu obdobím, kdy dočasně mizí hranice mezi světem mrtvých a živých a byla jí přisuzována magická moc. Já osobně mám Halloween rád a hlavně miluju halloweenské dekorace. Je to perfektní způsob, jak si zpříjemnit jinak poněkud nezajímavé a dlouhé podzimní období, stylově si vyzdobit dům či byt a třeba uspořádat i party pro své přátele.

V současné době nalezneme na trhu obrovské množství dekorací, od stylových, přes zvláštní až po vyloženě kýčovité. Regály velkých obchodních řetězců jsou přeplněny keramickými lucernami ve tvaru dýní, nejrůznějšími maskami, strašidýlky a dalšími artefakty, což je ideální řešení zejména pro ty z nás, kteří nemají času nazbyt. Na druhou stranu není potřeba mnoho zručnosti k tomu, abychom si stylové dekorace mohli vyrobit sami. Někdy stačí jen dřevěná tyč, prostěradlo a trocha polystyrénu, abychom vytvořili stylová strašidla, která mohou „děsit“ kolemjdoucí na naší zahradě. Překližka a barva zase poslouží k vytvoření dekadentních náhrobních kamenů. A z kousků stočené látky můžeme vytvořit třeba stylový věnec na dveře či aranžmá na jídelní stůl. Pro milovníky hororů se pak dozajista v nějakém obchodě najde pár plastových kostlivců či zombie, kteří jen dotvoří strašidelnou atmosféru.

Já osobně ale miluju přírodní materiály, kterých se všude nabízí právě v tomto ročním období opravdu nepřeberné množství. Nejtypičtější jsou samozřejmě vyřezávané dýně, kterých dnešní trh nabízí nepřeberné množství, co se velikosti, tvarů a barvy týče. Ale použít se dají také nejrůznější tykve, patisony, okrasná kapusta, vřes a také mnohobarevné chryzantémy, jež skvěle celé aranžmá osvěží. A zapomenout nesmíme samozřejmě na lucerny, které se kromě dýní dají vyrobit opravdu ze všeho. Ať již se jedná o hřebíkem proděravěné konzervy nabarvené načerno, zavařovací sklenice obalené do umělých pavučin či prázdné lahve od vína. Svíčky k tomuto svátku prostě patří a kromě dekorační funkce mají také nepostradatelný symbolický význam. Nádherně vypadají také girlandy ze spadaných barevných listů. Sice nevydrží dlouho ale svůj účel jako dekorace na halloweenské party splní perfektně.

Poděkování a zdroj fotografií: HOUZZ