• Lifestyle  • Home-office inspirace

Home-office inspirace

V dnešní době čím dál více lidí utíká z kanceláří domů. Pokud i vy patříte k těm, kteří raději pracují z pohodlí domova a volí home-office styl práce, nebo o tom přemýšlíte, třeba vás tento článek inspiruje.

Čistý a přehledný pracovní stůl neznamená pustý. Pokud sázíte na minimalismus, neznamená to, že byste se měli zbavit všech doplňků.

Využijte toho, že jste doma, a můžete si prostor pracovny vybavit, jak se vám zlíbí. Tudíž se nebojte prostředí více personalizovat – ať už fotografiemi nebo oblíbenými předměty. Podobné detaily nemají jen dekorativní účel, ale v první řadě vám pomohou se uvolnit.

Vyzkoušejte pravidlo „rozšiřujícího se kruhu“, které v praxi rozděluje místo na vašem pracovním stole podle toho, jak ho využíváte. Nejpotřebnější předměty se podle takové logiky nacházejí v co nejbližším dosahu, zatímco občasné nezbytnosti ustupují do pozadí.  

Pohodlná polohovatelná židle, která vám při sezení co nejvíce pomůže předejít bolestem krku a zad, je také velmi důležitá.

Ne vždy se nám chce křečovitě sedět u stolu, občas si sedneme i přímo na zem. Proto přemýšlejte nad tím, jakou máte podlahu a jestli nebude fajn si pořídit nějaký příjemný koberec. Nebo si pro změnu pořiďte sedací pytel či houpací křeslo.

Skříně a poličky jsou samozřejmostí. Pro lepší organizaci je doplňte o úložné boxy, košíky a šanony.

Výběr vhodného osvětlení je také důležitý. V první řadě se snažte co nejvíce využít přirozené světlo. Pokud máte více možností, kde si svůj pracovní kout zařídit, volte ho také podle orientace okna, výhledu. Poté záleží na prostoru a vašich preferencích, jestli si pořídíte stolní lampu, lustr nebo jiný druh osvětlení. Šetřete energií – používejte úsporné žárovky (LED osvětlení nabízí krom úspory energie lepší kvalitu světla a menší negativní dopad na životní prostředí).

V případě, že máte dostatek volného místa na zdi, kupte si nástěnku. Můžete si ji i sami vyrobit. Využijte ji nejen na papírky s poznámkami nebo fotografie, ale také ji můžete přetvořit na takovou „vision board“ s motivačními citáty, inspirativními obrázky či seznamem věcí, kterých chcete dosáhnout.

Pokud se vám chce investovat do nějakých „kancelářských“ vychytávek, můžete si pořídit např. stojan na notebook, který drží klávesnici v přirozenější poloze, masážní podložku pod myš apod. Za nás je skvělý systém SKÅDIS, děrované desky, které se našroubují na zeď a následně na ně zavěsíte různé nástavce, poličky, háčky…

Nezapomeňte na zeleň. Výzkumy ukázaly, že lidé obklopení pokojovými rostlinami jsou méně náchylní k nemocem, výkonnější a odolnější vůči stresu. Rostliny zlepšují náladu, pohlcují škodlivé látky a hluk, zvlhčují vzduch a podněcují k větší produktivitě. Pokud nevíte, jakou rostlinu si pořídit nebo jak se o ni starat, poraďte se s odborníkem. Doporučujeme také knihu Pokojovky.

Je nám jasné, že jsou mezi vámi i milovníci papírnictví. Pokud vám různé diáře, to-do listy, plánovače a lepíky pomohou, určitě si je pořiďte. Ale opatrně s tím, známe moc dobře situace, kdy se vám hromadí všemožné bloky, které stále čekají na využití. 

Nezapomínejte, že doma chcete pracovat – tím ale nemyslíme praní a jiné domácí práce. Proto se opravdu snažte oddělit pracovní a osobní život. Vytvořte si místo, kde vás nebude nic rozptylovat.

Zdroje: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13