• Lifestyle  • I CARE PROJECT napomáhá duševnímu zdraví

I CARE PROJECT napomáhá duševnímu zdraví

Téma duševního zdraví je v této době velmi populární. I CARE PROJECT pomáhá lidem, kteří to potřebují a zároveň se snaží dávat do podvědomí i praktiky, které dokážou pomoci úplně každému.

Za vznikem tohoto projektu stojí Veronika Kupková, studentka psychologie na FFUK. Samotný projekt má pomáhat jak lidem s duševní nemocí, tak lidem, kteří se občas jen necítí dobře. Projekt se vás snaží naučit, jak pracovat se stresem, panickými záchvaty a hlavně, dodává vám podporu, která je v těchto chvílích nejdůležitější. Je důležité o sebe pečovat i v případě, kdy si myslíte, že jste zdravý, protože duševní pohoda je to, na čem bychom měli pracovat pravidelně Pro Veroniku byla velkým impulzem stáž v Psychiatrické nemocnici na Bulovce, kde byla v každodenním kontaktu s lidmi, kteří duševní onemocnění mají. Zajímala se o jejich pocity ohledně odchodu z nemocnice. Velkým strašákem pro ně bylo právě to, co bude „potom“. Jak se na ně budou lidé dívat, zda dostanou práci nebo jestli se na ně nebudou dívat skrze prsty, jelikož o psychických nemocích se rozhodně nemluví s takovým přehledem jako o zlomené noze. Právě to namotivovalo Veroniku ukázat lidem, co jsou duševní nemoci a co můžeme udělat pro lidi, kteří jimi trpí nebo jak pomoci právě sami sobě.

Pokud si člověk něčím takovým sám prošel, dokáže se lépe vcítit do pocitů pacienta. Sama Veronika se potýkala s poruchou příjmu potravy, a tak dokáže čerpat ze zkušeností nejen profesních. Je důležité vědět, že říci si o pomoc není ostuda. A pokud byste nevěděli, na koho se obrátit, nebojte se napsat přímo na sociální sítě nebo na web I CARE.

Ptala jsem se, zda si Veronika myslí, že je dobré mít v týmu i někoho, kdo si něčím takovým prošel a mohl by předat rady hlavně lidsky než odborně.

S lidmi s duševními potíži komunikuji téměř denně, proto si myslím, že tohle je stoprocentně důležité. Vždy když zkoumám nový nápad, myšlenku nebo novou funkci do aplikace, tak se ptám právě jich. Díky obrovské komunitě na instagramu jich mám vlastně tisíce. 🙂  Vždy mi dají svůj nezkreslený a upřímný pohled na věc. Takového člověka člověka (zatím!) nemám přímo v týmu, ale třeba na naše workshopy máme v plánu zvát takové hosty.

Veronika ale není v týmu sama, pomáhají ji další dvě studentky psychologie, dobrovolnice, Barbora Hailandová a Magda Štěpánská.

Pomáhat se snažíme několika způsoby. V první řadě pomocí sociálních sítí, kde ukazujeme lidem, co to duševní onemocnění je tam také nabízíme podporu těmto lidem. Tvoříme takový obsah, který je jak pro člověka s potížemi, tak i pro ty, kteří se chtějí jen vzdělávat. Dále nabízíme mnoho vzdělávacích workshopů, které jsou opět koncipovány pro obě strany, jak pro samotného člověka, který se třeba jen potřebuje více pochopit, tak i pro jeho blízké, kteří potřebují pochopit jeho. Jako zatím největší pomoc si slibuji právě SPOKO aplikaci první psychické pomoci, kterou připravuji již přes rok a půl.

Pokud byste měli zájem o některý z workshopů, sledujte stránky projektu, či jeho sociální sítě. Na nich najdete taky mnoho tipů, jak se starat o vaše zdraví! Co se týče workshopů, vždy na úvod se začíná teorií, která vám pomůže se alespoň z části dostat do problematiky, poté už jde o praxi, kde účastníci hlavně diskutují, podílí se o zkušenosti a učí se různé zajímavé praktiky. Nejedná se o dvě hodiny teorie, kterou hned zapomenete. Pokud vás něco zajímá, připravte si otázky, přineste si sešit s dotazy, připomínkami a nebojte se diskutovat nejen o vašich problémech a zkušenostech.

V přípravě jsou i podcasty v profesionální kvalitě, ve kterých se můžete těšit na odborníky i lidi s reálnými onemocněními, kteří budou sdílet své zkušenosti.

Pokud byste měli zájem projekt podpořit, můžete si něco zakoupit v eshopu nebo darovat peníze v říjnové sbírce na Donio.cz, která bude pro rozvoj nové aplikace, která je v přípravě.

Za příspěvek si můžete vybrat z mnoha zajímavých cen – od triček, ponožek, tašek až po sezení s terapeutem, členství v aplikaci pro někoho, kdo to potřebuje nebo den v přírodě s ICARE. Budeme velmi vděční za jakoukoliv podporu.“ – Veronika

Aplikace ponese název SPOKO. V České republice si ne každý může dovolit terapii či pomoc odborníka, hrazení zákroků spojených s duševní nemocí není ideální. Přesně proto vzniká tato aplikace. Jejím cílem je ukázat lidem možnosti, které mají proto, aby byli v pořádku.

Deprese, úzkostné poruchy, poruchy příjmu potravy, syndrom vyhoření, nadměrný stres, osobní rozvoj. Na to všechno se má aplikace SPOKO zaměřovat. Na to všechno se má aplikace SPOKO zaměřovat. S pomocí uznávaných odborníků z řad psychologů, psychoterapeutů a psychiatrů dali tvůrci aplikace dohromady několik osvědčených technik, které zaimplementovali do uživatelsky přívětivé, přátelské a hravé formy. Co je unikátem této aplikace (a v čem se oproti jiným aplikacím na trhu liší) je to, že SPOKO je určena zejména pro ty uživatele, jejichž cílem je dostat se ze záporného stavu mysli (která se dá členit na fáze duševní krize, duševní potíže a duševní nepohoda) do bodu “nula” (tedy do duševní pohody). Dalším jedinečným prvkem je počáteční interakce s aplikací, která je navíc základem pro „Real therapy experience“. Ihned po přihlášení začíná aplikace sbírat užitečná data. Udělá si přehled o všech oblastech, které ti komplikují život a vyhledá jejich zdroje. Díky tomu dokáže později zvolit správné a relevantní postupy při jejich řešení. Po prvních dojmech nabydeš pocitu, že s tebou aplikace skutečně komunikuje a snaží se ti porozumět. „

Zdroj fotografií: Pexels, I CARE project