• Fashion Editorial  • Inspirace: Grunge fashion

Inspirace: Grunge fashion

Grunge fashion se začal šířit v druhé polovině 80. let z amerického Seattlu. Původně šlo o módní antistyl, jenž se postupem času vyvinul v celosvětovou popkulturní histerii. Hlavními znaky jsou kostkované flanelové košile, obnošené džíny, mikiny s kapucí, outfity ze second-handů, krátké široké sukně, děravé punčocháče, martensky, conversky, mikáda a delší odrostlé odbarvené vlasy.

V roce 1992 Marc Jacobs prezentoval svou jarní kolekci pro značku Perry Ellis. Tato bájná kolekce byla silně inspirována grungem, Jacobs jí však upravil pro potřeby módních nadšenců. Volné obleky, kostkované košile uvázané kolem pasu a modelky ve vysokých martenskách zůstaly jako základ, původní flanel byl však nahrazen drahým hedvábím a polyester průsvitným šifonem. Přestože Marc obdržel cenu pro designéra roku, kolekce se příliš neprodávala, nakolik bylo mnohem jednodušší koupit si např. kostkovanou košili za pár dolarů v konfekci.

Polistopadové Československo se začalo probouzet ze stínů železné opony a mohly k nám tak pomalu plynout světové módní trendy. Grunge styl se zchudlou zemí vyloženě splynul a v první polovině devadesátých let u naší mládeže jasně dominoval. Kostkovanou košili mnohdy podědila po rodičích a další doplňky bylo možné pořídit  v second handu.

Jak všichni víme, móda se k nám vždy v kruzích vrací a proto jsme mohli grunge fashion najít i na mnohých přehlídkách v roce 2013.

Nechte se inspirovat….

 

Za zapůjčení prostorů na focení děkujeme Hotelu Vladař

Production: Ivka Mlčochová

Styling a hairstyle: Martina Knížová

Make-up: Michaela Kramná

Photography: Ola Osinceva

Model: Nika Miklíková, Kaya Karolínka, Lukáš Hájek, Kristián Šmíd ( Agentura Scout Ya )