• Lifestyle  • Studovat fashion design v ČR?

Studovat fashion design v ČR?

Mnozí z nás již v dětství věděli jaká kariéra je v budoucnu čeká. Fascinovaly nás šaty, látky a překrásné modelky vykračující po molech. Tak jsme se drželi vlastního snu, šli jsme si za ním a návrhařina pro nás byla skutečně jasnou volbou. Tehdy jsme ještě neřešili, že je Česká republika malá zemička s malými módními ambicemi a že tato branže nikomu chyby neodpouští.

Přišel dopis z příjímacího řízení s kladnou odpovědí a v té chvíli jsme už skoro klepali na dveře módní síně slávy. To nikdo z nás ještě netušil, že následující roky života budou jedna velká dřina, probdělé noci a propíchané prsty od jehel. K velkým snům jednoduše patří i trnitá cesta. O to více si můžeme vážit výsledku.

Problémem v naší zemi rozhodně není nedostatek talentovaných mladých lidí nebo snad studijních programů. ČR bývala jednou z průmyslovou textilní velmocí, jejíž produkty se vyvážely daleko za hranice. Průmyslovou. Tady narážíme na problém. Zejména střední oděvní školy upravují své studijní programy jen velmi pomalu, pokud vůbec. Nezáleží na tom, že studujete fashion design, stále se na Vás pohlíží jako na švadlenku z průmyslového odvětví. Podle toho také vypadá výuka. Kresba, návrhářství, textilní materiály, oděvní konstrukce a praktické zpracování v průmyslové výrobě. Velmi okrajová ekonomika, žádné účetnictví ani marketing, žádná propagace. Člověk tedy ze školy vyjde jako dokonalý profesionál v tvorbě oděvu, nikdo mu již ale neřekne, jakým způsobem má svůj produkt prodat. Tak stojí na ulici s maturitním vysvědčením v ruce a netuší, jak naskočit do toho velkého módního světa.

Z průmyslového spánku se začínají probouzet alespoň vysoké školy, kde vznikají projekty jako Creative fashion marketing, jenž jsme Vám v předchozích článcích již představovali. Studenti mají rozhodně mnohem, mnohem a mnohem větší možnosti se zúčastnit prestižních soutěží, studium je zaměřeno na designové produkty, rozvíjení a podporu kreativity, individuální tvorbu. Nicméně jde mnohdy o projekty v rámci republiky.

Stejně jako v jiných oborech, i zde platí, čím dále od hranic tím lépe. Zahraniční školy mají rozhodně mnohem více co nabídnout a absolvované studium má ve Vašem životopisu obrovské jméno, na rozdíl od české školy. Zatím. Doufejme, že s čím dál vyšší úrovní našeho fashion designu poroste i úroveň módního vzdělání u nás.