• Lifestyle  • Inspirace na místa po Česku, kde nasajete čerstvý vzduch

Inspirace na místa po Česku, kde nasajete čerstvý vzduch

Rádi byste vyrazili ven na čerstvý vzduch a vzdálili se z města? Inspirujte se našimi tipy na krásné české parky, kde načerpáte novou sílu a pozitivní myšlenky.

Průhonický park, Praha

Zámecký park patřící pod UNESCO se nachází ve stejnojmenné obci v okrese Praha-západ. Park je výjimečný sbírkou rododendronů i dendrologicky hodnotný. Park je otevřený každý den kromě svátků od 7 do 19 hodin. Vstupné: plnohodnotné 100 Kč, snížené 60 Kč.

Park ve Slatiňanech

Park je druhým dendrologicky nejhodnotnějším ve východních Čechách a je upraven do anglického stylu. Vstup je volný a neomezený a povolen je i vstup se psy. Pokud si budete chtít procházku ještě prodloužit, můžete dojít až k lesu, kde je oblíbená dětská atrakce v podobě “Kočičího hrádku”.

Park zámku Lednice

Jižní Morava je krásná nejen svými vinicemi, ale i systémem zámeckých parků lednicko-valtického areálu, které jistě stojí za návštěvu. Vstup do parku je neomezený, zdarma a povoleni jsou i psy. Ovšem platí přísný zákaz jízdy na kole.

Podzámecká zahrada Arcibiskupského zámku v Kroměříži

Přestože je oficiálně nazvána zahradou, jedná se o romantický park, spadající pod kulturní dědictví UNESCO. Vstup je neomezený a zdarma. Do parku nesmí psy a cyklisté.

Park zámku Blatná

Oblíbenou atrakcí tohoto zámeckého parku s anglickou úpravou jsou daňci skvrnití a pávi, jež se volně po parku prochází. Další ozdobou jsou pak letité duby. Park je veřejnosti otevřen každý den od 6:00 do 18:00 hodin. Jednorázová vstupné činí 25 Kč na osobu, děti do 6ti let zdarma. Psi smí do parku pouze na vodítku a cyklistům je vstup zakázán.

Park zámku Dobříš

Středočeskému zámku patří anglický i francouzský park, aktuálně je kvůli opatřením vlády přístupný pouze anglický v době od 8:00 do 16:00 hodin. V areálu parku se nachází minizoo s handicapovanými zvířaty ze záchranné stanice Hrachov. Vstup je zdarma a povolena jsou i zvířata.

Historický park zámku Kozel

Park v Plzeňském kraji se rozkládá na 40 ha. Veřejnosti je neomezeně přístupný.

Bezručovy sady v Olomouci

Krásný park pod hradbami města, táhnoucí se podél Mlýnského potoka, je otevřen neomezeně. Vychází vstříc jak pěším a pejskařům, tak cyklistům. Parkem se totiž táhne asfaltová cesta s vyhrazeným prostorem pro obě skupiny. V parku se nachází mnoho laviček k relaxaci.

Stromovka v pražských Holešovicích

Rozsáhlý park s dobrou dostupností MHD. Park celoročně láká pejskaře, běžce, rodiny s dětmi, ale i cyklisty. V areálu vzniklo nově několik kaváren a občerstvení, takže můžete v parku strávit skoro celý den. Krásnou atrakcí jsou jezírka s kachnami.

Letenské sady na pražské Letné

Tyto sady jsou místem pro relaxaci snad všem generacím. Mladší generace využívají například skatepark u pověstného “Metronomu”, jiní zase rádi využijí laviček s výhledem na metropoli. Víkendové rodinné procházky tu nejsou výjimkou, ale ani sportovní aktivity jako volejbal. Navíc se dá po schodech sejít až dolů k Vltavě. Tyto sady jsou též neomezené.

Zdroje: 0),1), 2), 3), 4), 5), 6), 7), 8),9)