• Lifestyle  • Inspirující francouzský šarm…

Inspirující francouzský šarm…

Design s absolutní úctou k tradicím. Přesně tak by se dal stručně charakterizovat projekt francouzského architektonického ateliéru Jeana-Phillipa Doré, jenž propojil tři tradiční kamenné domky v malebném francouzském Vexinu v jedinou a moderní rezidenci.

Původní blok malých severofrancouzských domečků byl ze strany ulice citlivě zrekonstruován, takže perfektně zapadají do urbanistického konceptu okolního prostředí. Z druhé strany pak architekti tento „komplex“ doplnili o moderní prosklenou přístavbu, která notně zvětšila stávající obytný prostor. Vzhledem k tomu, že původní domky stály na svažitém terénu a podlahy každého z nich se tak nacházely na jiné úrovni, se designéři rozhodli respektovat toto členění a efektně rozdělili interiér na výškově nesourodé obytné zóny. Pokud to bylo možné, byly v historických částech stavby zachovány původní podlahové povrchy. Právě proto můžeme v kuchyni, jež zabírá přízemní prostor jednoho z původních domků, obdivovat nádhernou terakotovou dlažbu, jejíž historie sahá až do epochy Napoleona III. V nových částech byl pak pro podlahy zvolen severský buk. Na mnoha místech byly rovněž zachovány původní kamenné zdi.

Hlavní obývací prostor nalezl své místo v prostředním z původních domků, doplněném o přístavbu. Velké množství prosklených stěn sem propouští dostatek denního světla a zároveň umožňuje přímý přístup na dřevěnou terasu a zahradu. Zajímavá syntéza vintage nábytku doplněná stolkem z palet a futuristickým krbem zde vytváří opravdu stylovou atmosféru a je přirozeným centrem domácnosti mladé rodiny. Z této místnosti se po stylovém ocelovém schodišti dostaneme na galerii, kde nás již na první pohled zaujmou futuristické lustry z dílny studia Artemide, odkud pak můžeme pokračovat dál do pracovny, koupelny a pokojů pro hosty. V prvním patře vytváří okouzlující atmosféru především původní trámy, jež se na většině míst rozhodli designéři zachovat.

Vraťme se ale opět do přízemí, kde se kromě společenské zóny a vintage kuchyně nachází také jídelna, zařízená nádherným stolem, jehož základní deku tvoří historické křídlo původních interiérových dveří domu, doplněného ikonickými plastovými židlemi v designu manželů Eamesových. V přízemí se rovněž nachází hlavní ložnice s  koupelnou, odkud se vine historické ocelové schodiště, umožňující přímý přístup do pracovny, a samozřejmě také dětský pokoj. Domu ovšem nechybí ani vlastní vinný sklep s původní valbovou klenbou a nádherným kamenným zdivem, který přímo zve k posezení nad sklenkou dobrého francouzského vína a třeba některým z Balzacových románů.

Poděkování a zdroj fotografií: Jean-Philippe Doré Architects