• Lifestyle  • Jak najít rovnováhu mezi prací a osobním životem

Jak najít rovnováhu mezi prací a osobním životem

Spousta z nás se stále více a více blíží k workoholismu. Je to logické, uspěchaná doba si vyžaduje hodně dřiny. Je však důležité si najít čas na sebe a dopřát si zdravý balanc mezi prací a osobním životem.

V první řadě je důležité, uvědomit si, že práce je jen práce. Samozřejmě je důležitá, ať už se týče finančního hlediska nebo morální hodnoty, ale stále je to něco, co vám nestojí o žádné problémy v osobním životě. Nemá smysl si kazit, jak psychické, tak fyzické zdraví nebo rodinné či přátelské vztahy. Vždy myslete na to, že odpočinek a chvíle, kterou máte sami pro sebe je mnohem důležitější než práce, která může počkat. Tohle uvědomění vám ale samozřejmě nemůžeme vtlouct do hlavy my, je jen na vás, jak se s tím poperete. Možná vám k tomu pomůže pár tipů, které využíváme i my v redakci. Vřele je doporučujeme i studentům, kteří marně hledají motivaci.

Pište si TO-DO listy

Za nás asi nejúčinnější způsob, jak zůstat organizovaný a zároveň mít vše pod kontrolou. Každé ráno (nebo večer) si napište svůj to-do list. Je na vás, zda si ho napíšete na papír, do diáře nebo do poznámek na mobilu. Pište si tam vše, co potřebujete za den zvládnout. Myslete však na to, že není dobré se přeceňovat. V takovém případě může být seznam i značně motivující. Zapisujte si reálné cíle. Cíle, které když zvládnete, splníte pomyslný milník a usnadníte si tím následující den.

Po sepsání všech povinností, nezapomeňte připsat i vaše odměny. Například: Uvařit si dobrou večeři, pustit si film, přečíst si pár stránek knihy. Pokud na seznam zařadíte i příjemné “povinnosti”, nebudete myslet jen negativně na věci, které vás až tak nebaví. Nezapomínejte, že položky na to-do listu lze splnit v jakémkoliv pořadí. A tak, pokud máte chuť na film ve dvě odpoledne, protože už jste z práce unavení, pusťte si ho a zrelaxujte!

Bullet journal

Tento typ diáře je velmi populární hlavně v cizině. Jedná se o diář, do kterého si zapisujete a kreslíte, co chcete. Můžete si ho vyzdobit samolepkami nebo vlastními malůvkami. Fantazii se meze nekladou. Pojměte ho jako deník, do kterého si každý den budete zapisovat, co jste dělali, nebo ho použijte jako motivační deník k vaší cestě za balancem.

Na Pinterestu najdete nespočet inspirace pro vaše kreativní řádění. To, co by vám mohlo pomoci s odpočinkem, jsou tabulky, které si každý den vyplňujete. Můžete si určit denní cíle (např. vypít každý den 2 litry vody, každý den se protáhnout, dělat jógu, chodit na krátkou procházku), zapisovat si vaši náladu nebo psát, co vám určitý den udělalo radost.

Právě malé cíle, které si budete zapisovat vám pomohou v cestě k rovnováze. Ať už se jedná o jógu nebo relax u seriálu, je důležité si je určit a dodržovat. Postupně se začnou stávat vaší rutinou a vy si uvědomíte, že vyčlenit si třicet minut pro sebe je něco, co zvládne každý.

Chvilka odpočinku

O relaxu už jsme psali v předchozím bodu. Je ale důležité najít, co je pro vás ten pravý relax. Je to procházka v přírodě? Čtení? Běh? Každý vnímá relax a odpočinek jinak. Každý má jiné zvyky a zájmy. Pokud si stále nejste jistí, co je pro vás to pravé, dejte si měsíční výzvu. Zkoušejte každý den něco nového. Můžou to být úplné maličkosti. Zkoumejte se, poznávejte to, na co jste doposud neměli čas. Zkuste sport, který jste nikdy nedělali nebo se naučte něco nového. Přemýšleli jste dlouho o tom, že by vás bavilo kreslit? Kreslete!

Jezděte na výlety

Spousta z nás si tahá práci domů i o víkendu. Pokud víte, že to není nutné, určete si den, který budete jezdit na výlety. Vezměte rodinu, kamarády, známé. Sedněte na vlak a jeďte. Česká republika je plná krásných míst, které stojí za návštěvu. A pokud si nechcete vyhrazovat celý den, užijte si alespoň ten večer. Běžte do kina nebo do divadla, dokud to ještě stále jde.

Máte rádi dobré jídlo? Běžte jednou za čas do restaurace nebo kavárny s někým, koho máte rádi a nebo klidně sami se sebou! Dopřejte si tuhle chvilku, která vás nabije energií na dlouhou dobu.

Sportujte

Sport léčí. Ať už psychické nebo fyzické zdraví. Pokud máte sport spojený jen s hubnutím a dietami, zkuste to jinak. Mezi sport patří i chůze nebo jóga. Vzpomeňte si, kdy naposledy jste byli plavat. Kdy jste naposledy jeli na kole? Není nutné podávat při sportu nějaké velké výkony, to vůbec ne. Důležité je, cítit se dobře a bavit se.

Uvidíte, že po sportu budete mít dobrou náladu a ještě budete šťastní, že jste pro sebe něco udělali.

Nezapomínejte jíst

Velký problém, který pozorujeme u práce snad všichni. Ráno se nasnídáme, a pak se nezastavíme až do čtyř. Ajeje, na oběd jsme zapomněli. Jsme unavení, tak si dáme kávu, ta nám dodá pocit sytosti a večer doma sníme vše, co v ledničce najdeme.

Jídlo je našim motorem. Jakmile máme nedostatek jídla, náš mozek a celkový organismus nepracuje tak, jak má. Připravte si doma krabičky a v práci/ve škole si jídlo jen ohřívejte. Myslete na vyváženou stravu a jezte hodně zeleniny a ovoce pro dostatek vlákniny. Je důležité se o sebe starat a dopřát si právě tu chvilku relaxu alespoň u dobrého jídla.

Zdroj: 1, 2,