• Lifestyle  • Co budeme číst v roce 2022

Co budeme číst v roce 2022

Knižních tipů není nikdy dost. Je možné, že už jste během zimních večerů a omikronových karantén přečetli knihy, které jste objevili pod stromečkem a ve svých knihovnách. Prohlédli jsme ediční plány a vybrali jsme pro vás novinky a plánované knihy, na které se můžete těšit.

Tisíce metrů ode dna (Jasmin Schreiber)

Cestování v obytňáku je atraktivním tématem a vysněnou formou dovolené i životní etapou pro čím dál více lidí. Nejen tyto nadšence pravděpodobně zaujme v lednu vyšlá kniha Tisíce metrů ode dna. Paula toho k životu moc nepotřebuje: domov, trochu peněz na jídlo a malého bratra Tima, kterého miluje nade vše na světě. Pak ale dojde k hrozné nehodě, která ji uvrhne do hluboké deprese. Z beznadějného stavu ji dostane teprve Helmut, starý mrzout, který jí paradoxně vlije do žil novou chuť do života. Nakonec se Paula a Helmut společně vydávají na dobrodružnou cestu, která je oba vede k sebepoznání.

Není jako ty (Ellery Lloyd)

Pro své oddané fanoušky je Emmy Jacksonová alias @mamabezobalu upřímná „Instamatka“, která vždycky říká věci tak, jak jsou. Pro svého skeptického manžela, vyhořelého spisovatele, který dobře ví, jak kreativně umí jeho žena zacházet s pravdou, je Emmy živitelkou rodiny a spolehlivým tahounem, který dokáže skvěle a bez skrupulí zpeněžit intimní detaily ze života rodiny. Pro jednoho ze svých nebezpečně umanutých sledujících je však ženou, která má všechno, ale nic z toho si nezaslouží. Když se Emmyino manželství začne pod tlakem rostoucího úspěchu hroutit a střelka jejího morálního kompasu se prudce vychýlí, kolem rodiny se začíná utahovat smyčka skutečného nebezpečí… Sledují ji miliony, špehuje jeden.

Vyhonit ďábla (Terézia Ferjančeková, Zuzana Kašparová) – 09.02.

Možná jste slyšeli jednu nebo více epizod úspěšného podcastu Vyhonit ďábla či jste o něm aspoň slyšeli. Jeho autorky Zuzana a Terézia se rozhodly o tématech jako masturbace, orgasmus, porno, tělo, sexismus, ale i rozchody a přátelství i psát. To je jen hrstka ze širokého spektra témat, která ještě donedávna byla – a někde stále jsou – ve veřejném prostoru tabu a ne vždy se nám o nich lehce mluví. Autorky s upřímností a humorem sobě vlastním bourají stereotypní představy (nejen) o sexu a intimitě a otevřeně sdílejí vlastní zkušenosti, s nimiž se nejeden čtenář*ka bezpochyby ztotožní.

Odpočítávač (Amy Suiter Clarke)11.02.

Strhující debutový thriller o sérii rituálních vražd, která zůstala nevyřešená – a nedokončená. Elle Castillová se ve svém podcastu Odložená spravedlnost už dvě desetiletí úspěšně věnuje starým kriminálním případům. Teď otevřela ten, který ji zajímá nejvíc: případ Odpočítávače, jenž před zhruba dvaceti lety unesl a následně brutálně zabil vždy trojici dívek; každá z nich byla o rok mladší než ta předchozí. U jedenácté oběti, jedenáctileté dívky, se však hrůzný řetězec přerušil. Nikdo nevěděl proč. Policie měla zato, že vrah spáchal sebevraždu, ale Elle tomu nevěří a pouští se do pátrání. Pak však zmizí jedenáctiletá Amanda…

Nikdy (Ken Follett) – 17.02.

Nejednoho čtenáře tohle možná překvapí – Ken Follett změnil žánr a po historických ságách mu vychází thriller. Dramatický špionážně-politický thriller z pera mistra vypravěče přináší poutavý, akční i hluboce lidský příběh ze současnosti, ve kterém se mírově smýšlející představitelé tajných služeb a špičky světových velmocí snaží zabránit katastrofě. Na začátku čelí drobným lokálním konfliktům – v saharské poušti či na Korejském poloostrově –, ty však kvůli eskalaci odvet ve stylu „oko za oko, za zub“ mohou velice rychle přerůst ve světovou válku, jako se to stalo už v minulosti. A Ken Follett varuje: snažme se, aby k tomu nedošlo znovu. Nikdy. Protože se současným arzenálem zbraní by nás už nejspíš nečekala žádná budoucnost.

Novinářky (Linda Bartošová) – 14.03.

Lindu Bartošovou, jednu z hlavních tváří zpravodajské ČT24, kvůli potřebné pauze na televizních obrazovkách aktuálně nevidíte, ale v březnu si budete moct přečíst její knihu! Vyzpovídala své kolegyně napříč mediálním prostorem, které moderují zpravodajské pořady, vedou velké mediální domy, píšou o tématech, která hýbou světem. Jaké překážky musely ve své kariéře zdolávat a kde berou motivaci? Daniela Drtinová, Světlana Witowská, Lenka Kabrhelová a další výrazné osobnosti české žurnalistiky vám představí specifickou pozici žen na mediální scéně s nebývalou otevřeností.

Poslední stanice (Casey McQuiston) – 18.03.

V seznamu tipů by podle nás neměla chybět ani kniha pro čtenáře young adult. Třiadvacetiletá August se stěhuje do New Yorku, aby sama sobě dokázala, že její cynický životní postoj je ten jediný správný – nevěří v osudovou lásku a už vůbec nevěří v nic, co by jen vzdáleně zavánělo nadpřirozenem. Je odhodlaná procházet životem sama. A práce v palačinkárně ani stěhování k podivínským ezo spolubydlícím na tom nic nezmění. Není šance, že by se její každodenní cesty do práce mohly stát něčím víc než jen nudnou rutinou. Jenže pak potká v metru nádhernou dívku. Jane je oslnivá, okouzlující a tajemná. Nosí kožený křivák, na tváři jí září hřejivý úsměv a nějakou záhadou se objeví vždycky, když potřebuje August zlepšit den. Netrvá dlouho a August je v tom až po uši. Pak si ale všimne, že na Jane je něco zvláštního. Není jen oldschoolovou punkerkou se zálibou v sedmdesátkách. Je doslova zakletá v čase! A August bude muset udělat nemyslitelné, aby ji z pasti času zachránila. Možná je přece jen na čase začít v některé věci věřit.

Kniha dvou cest (Jodi Picoult) – 01.05.

Dawn se stane účastnicí letecké katastrofy, avšak navzdory nepřízni osudu přežije a letecká společnost jí nabídne letenku tam, kam se potřebuje dostat – jenže odpověď na tuto otázku se najednou zdá být nejistá. Buď může odjet domů do Bostonu za manželem a dcerou, nebo se vydat do Egypta, kde jako studentka pracovala na vykopávkách, prožila první velkou lásku a studovala nápisy v hrobkách, zvané Kniha dvou cest. Mohla by se vrátit k životu, který musela před patnácti lety opustit a na který během pádu letadla myslela. Jak se cesta jejího života rozvětvuje dvěma velmi odlišnými směry, musí Dawn čelit otázkám, které si nikdy předtím nepokládala a na něž si teď zoufale potřebuje odpovědět: Co po sobě zanecháváme, když odcházíme? Jak vypadá dobře prožitý život? A je ta volba skutečně na nás?

Nepříliš šťastná rodina (Shari Lapena) – 01.05.

Fanoušci thrillerů Shari Lapeny, zbystřete. V květnu se opět namlsáte. Příběh autorky bestsellerů tentokrát začíná nálezem těl zavražděného postaršího páru. Mají jejich smrt na svědomí jejich děti? Každá rodina má svá tajemství. Fred a Sheila Mercerovi celý život usilovně pracovali. A vyplatilo se to. Vlastní krásný dům a jejich tři, již dospělé, děti vždy měly vše, po čem toužily. Ale teď, po rodinné večeři, jsou Mercerovi mrtví. Jejich děti by přece měly hořce truchlit, i přes to, že zdědily miliony. Určitě je za to zodpovědný někdo cizí, ne jeden z nich… Tajemství této rodiny jsou ale smrtící.

Kaligrafie zlomu (Emily Itami) – 17.05.

Nahlédli jsme i do edičáku nakladatelství Host, kde nás zaujala tato kniha.

Jakou cenu musí mladá Japonka zaplatit, aby mohla žít podle svých vlastních pravidel? Mizuki je matka v domácnosti. Má pohledného, pracovitého manžela, dvě rozkošné děti a krásný byt v Tokiu. Na první pohled dokonalý život, a přesto někdy přemýšlí, jestli se raději nevrhnout z balkonu než přetrpět další večer doma a věšet vyprané spodky manželovi, který s ní ani nepromluví. Tíživá rutina ubíjí a dusí poslední zbytky svobodomyslné, zcestovalé ženy, jíž kdysi bývala. A pak jednoho deštivého večera potká úspěšného restauratéra Kijošiho a spolu s ním znovu objeví svobodu, přátelství, vlastní hlas, chutě, vůně a elektrizující tep svého milovaného města. Život opět nabývá jasných barev a splnění dávných snů se najednou nezdá nemožné. Jenže s každým dalším dnem se Mizuki víc a víc otřásá půda pod nohama a je jasné, že až přijde zemětřesení, nezůstane kámen na kameni.

Sběratel vůní (Dominique Roques) – 10.05.

Zbožňujete parfémy? Chtěli byste o nich zjistit více? V tom vám může napomoct další kniha z produkce Hostu.

Vůně mají mnoho tajemství. A objevit je znamená vyrazit na cestu kolem světa. Hlava, srdce, základ. To jsou tři stěžejní součásti parfému, které se rozvoní v různou chvíli. Každou z těchto složek může tvořit hned několik vůní a celý parfém pak i desítky esencí. Úspěšné, mámivé a afrodiziakální kombinace jsou proto dobře střeženým tajemstvím velkých luxusních značek a globálního parfumérského byznysu. Kde se však berou samotné vůně? Dominique Roques už přes třicet let dodává parfumérům na celém světě vonné esence z více než sto padesáti surovin a padesáti zemí. A teď se chce podělit o příběh vůní, míst i lidí, kteří za úspěšnými parfémy stojí, ať už to jsou sadaři, sběrači, pěstitelé, byznysmeni, nebo dokonce mafiáni. Roques ukazuje, na jak složitém a křehkém systému parfumérský průmysl stojí, kolik práce a úsilí je za každou esencí a jak vše dělat udržitelně a odpovědně. A při svém vyprávění vezme čtenáře na dobrodružnou výpravu od Andalusie po Laos, od Venezuely po Somálsko, od prastarých metod až po nejmodernější technologie.

Zdroje: Unsplash, 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11