• Lifestyle  • Jak se správně starat o vousy?

Jak se správně starat o vousy?

Nechat si narůst vousy není až tak náročné, složitější však je, se o ně umět dobře starat. Někdo je nechá volně růst bez sebemenší péče. Chcete-li, muži, aby vás vaše vousy prezentovali, je třeba jim věnovat jistou pozornost. Poradíme vám, jak o ně pečovat.

Výživa a hydratace

Dva důležité aspekty, které se navzájem doplňují a bez nichž vousy nevypadají zdravě. Mezi produkty, které podporují zdraví vousů, patří oleje, balzámy a kondicionéry.

Mytí

Je dobré umýt vousy šamponem 1x – 2x týdně. Smyje se z nich prach, používaná kosmetika i odumřelá kůže. Nedoporučujeme používat šapon na vlasy, který silně odmašťuje a mohl by, tak podráždit pokožku pod vousy.

Voskování

Některé vousy nestačí vytvarovat balzámem a tak k jejich usměrnění dobře poslouží vosk. Používá se jak na knír, tak i na vousy. Obsažené oleje ve vosku změkčují vousy. Aplikace vosku je jednoduchá – stačí vetřít do ousů a vytvarovat.

Česání a kartáčování

Na vousy se používají také hřebeny a kartáče. Pomocí hřebenu vousy načechráte, kartáčem je zas narovnáte, zbavíte větších nečistot. Navíc kartáč dokáže masírovat pokožku pod vousy. Většinou se vyrábí z kančích štětin, velikost a tvar pak už je na osobních preferencích.

Výživa

Vzhled vousů se dá ovlivnit také zevnitř tedy stravou. Významný podíl na zdravém zvhledu vousů mají především vitaminy A, E, B3 a B7. Jsou obsaženy v listové zelenině, libovém mase nebo oříškách.

Holení

I když pěstujete plnovous, nevyhnete se čas od času samozřejmě ani holení či zastřihování. V ideálním případě doporučujeme přenechat tuto činnost do rukou zkušenému barberovi. Pokud se rozhodnete o provedení svépomocí zvolte vždy dostatečně kvalitní strojek. Při výběru nejlepšího modelu se opět obraťte na odborníka nebo nastudujte uživatelské recenze. Využít můžete také tento návod zaměřený na výběr holícího strojku. Samotný postup holení se pak bude samozřejmě lišit podle požadovaného výsledku a použitého vybavení.

Zdroje:Pexels, 0), 1), 2), 3)