• Lifestyle  • Jak se starat o rostlinnou džungli v letních dnech

Jak se starat o rostlinnou džungli v letních dnech

Rostliny nám v bytě zkrášlují šedé rohy místností, ale také dodávají kyslík našemu prostředí a novou energii do každodenního vstávání. V letních parnech ale mohou v uzavřených místnostech strádat. Jakou jim tedy můžeme poskytnout péči, aby i nadále dělaly radost?

Nejdůležitějším bodem v péči o „pokojovky“ je zálivka. Zejména v letních měsících se voda rychle ji z květináčů vypařuje. Jak tedy rostliny správně zalévat? Nejjednodušší test, kterým odhalíte, zda je rostlinu třeba zalít, je dotknout se hlíny v květináči. Na omak poznáte, zda je vlhká, či nikoli. Pokud se vám tedy mezi prsty hlína drobí na prach, neváhejte a rostlinu zalijte.

Odhadnout správné množství vody už není tak jednoduché, květináč by ale rozhodně neměl stát ve vodě (voda v podnose pod květináčem). Listy pak opadávají a květina místo toho, aby se krásně tyčila vzhůru a dělala nám radost, vadne a sklání se k zemi. Ideální tedy je zalévat jednou až dvakrát týdně. Některým tropickým druhům můžete pomoci i tím, že je občas osvěžíte vodou pomocí rozprašovače.

Zelené listy nám vyrábí kyslík. Zelené barvivo chlorofyl díky slunečním paprskům a oxidu uhličitému okysličuje naše domácí prostředí a nám se tak lépe dýchá, mozek si odpočine a pak dokáže lépe pracovat. Proto také doporučujeme studentům umístit na parapet květinu. Nejen, že pohled na ni uleví nervovým buňkám ve zkouškovém období, ale i stále zásobuje mozek. Častým prášením, kterému se ve městě nevyhneme, ale dopadající prach na listech utváří bariéru pro chod fotosyntézy a tak snižuje množství vyráběného kyslíku. Proto je dobré, jakmile uvidíte na listech usazenou vrstvičku prachu, listy otřít namočeným hadříkem ve vlažné vodě.

Zdroj: Pexels