• Gastro  • Božské jídlo budoucnosti: České značky, které učí jíst jinak

Božské jídlo budoucnosti: České značky, které učí jíst jinak

Pamatujete si na československý seriál Návštěvníci? Ústřední čtveřice žijící v roce 2484 se vydává do minulosti, aby zachránila Zemi před zničením. Strava, kterou lidé v seriálu jí, jsou tzv. amarouny, tedy něco jako želatina, která však chutná po ,,normálních” jídlech. Je to zkrátka, dle autorů, jídlo budoucnosti. Člověk by se nad tím pousmál. Svět a všechno v něm se zkrátka vyvíjí, stejně tak i jídlo a stravování. I v tomto směru se učíme jíst jinak. Mezi známé  značky, které nás tomu to učí jsou dokonce z České republiky. Tady jsou.

MANA

MANA je po nutriční stránce kompletní jídlo ve formě prášku a nápoje. Od roku 2014 se vyrábí v Praze Úhřiněvsi společností Heaven Labs s.r.o. Za hlavní myšlenkou tohoto produktu stojí Jakub Krejčík. Oba jeho prarodiče mu zemřeli na rakovinu, při jejímž průběhu měli problémy přijímat tuhou stravu Po jejich smrti tak začal přemýšlet, jak jíst jinak, jak toto změnit. Inspirací mu byl zahraniční produkt Soleynt. Jakub vybudoval zmíněnou společnost Heaven Labs s.r.o. a začala se vyrábět MANA.

MANA je unikátní svým složením.Osahuje mimo širokého spektra živin, vitamínů, také lipidy z mořských řas, disacharid z bílé řepy, lipidy z lnu, beta-glukany z ovesné vlákniny nebo lipidy ze slunečnice.

Unikátní složení tak podporuje správnou činnost srdce, očí, mozku, správný metabolismus, svaly, kosti, imunitu, pleť, vlasy nehty, chrání zuby, nehty. MANA je vhodná pro vegany, má nízký glykemický index. Navíc použité suroviny neničí kvalitu ovzduší, na její výrobu se potřebuje o 96% méně energie než u klasických potravin, a tak podporuje budoucnost všech. Velmi oblíbená je mj. u lidí časově zaneprázdněných, kteří by se během dne třeba vůbec nenajedli. Nyní už si můžete dokonce pochutnat na Mana veganských hamburgerech.

Sens Food

Maximal good, minimal bad. Takové je motto produktů Sens. Jedná se o český startup nabízející produkty s cvrččím proteinem. Ano čtete správně. Roku 2013 zveřejnila OSN publikaci, která odhaluje, jak by se dala řešit situace současné abnormální produkce masa a tím je právě tento protein. Proto skupina nadšenců vybudovala největší cvrččí farmu na světě, zatím tedy v Thajsku, kde mají s pěstováním těchto zvířátek zkušenosti, ale do budoucnu by poboček mohlo vzniknout samozřejmě více. Cvrččí protein je stejně kvalitní jako ten v hovězím mase, na jeho produkci je však potřeba 12x méně krmiva, 15x méně půdy, 2000x méně vody a vytváří 100x méně skleníkových plynů. Je to šance udělat něco pro vlastní zdraví i životní prostředí. Jedná se nevíce výživný a nejvíce udržitelný zdroj bílkovin. Cvrčči navíc nepřenáší nemoci, nedostávají antibiotika a z jejich bobků je navíc skvělé hnojivo.

Z výrobků si můžete pochutnat na sladkých tyčinkách, energetických tyčinkách, slaných krekrech, můžete si uvařit těstoviny, dát si proteinový drink nebo upéct buchtu z mouky. Všechno vyjmenované samozřejmě z cvrččího proteinu.

Wild & Coco

Jak už sám název napovídá, jedná se v tomto případě o produkty, které z velké většiny obsahující stejnou složku – kokos. Mottem této značky je: To nejlepší, co se může stát kokosu. Zakladatelé věří, že díky síle této dobroty se snáze obnovuje harmonie. A proč kokos? Je považován za superpotravinu. Regeneruje, hydratuje, dodává energii, obsahuje plno zdravých tuků, vitaminů, elektrolytů, minerálů, antioxidantů. Mladý kokos nadopovaná enzymy a probiotické vlákniny je skvělý základ pro fermentaci. Díky fermentaci, paskalizaci (ošetření vysokým tlakem) a hlubokému zmrazení je pak možné převézt a vychutnat si u nás kokos právě utržený z palmy v thajské džungli.

Výběr produktů z této potraviny je díky Wild & Coco pravdu bohatý. Můžete si dopřát kokosovou vodu, kokosový kefír, probiotika na kokosový jogurt, kokosové pyré, kokosovou pomazánku, kokosové Jerky, kokosový olej, kokosové máslo nebo kokosovou dužinu. Krom toho si na e-shopu můžete objednat i kim-či nebo sušenu šťávu z ječmene.

Tak zasedněte k počítačí a zkuste si vyzkoušet ,,jinou” stravu.

Zdroje: MANA, Sens Food, Wild&Coco