Jak se zdokonalit v jazyce? Vyzkoušejte tyto jednoduché triky
Chcete se zlepšit v cizím jazyce nebo se přímo naučit jazyk nový? Nechtějí se vám platit kurzy nebo na ně zkrátka nemáte čas? Nezoufejte, jde to i jinak. Zde naleznete 10 tipů, jak se zdokonalit v libovolném jazyce zadarmo a z pohodlí svého domova.
1. Lístečky všude kam se podíváte
Pro efektivní komunikaci potřebujete znát užitečná slovíčka. Ty vám ale ve chvíli, kdy je potřebujete nejvíc, nejspíš vůbec nenaskočí, pokud jste se je učili nazpaměť pomocí seznamu. Skvělým způsobem, jak rozšířit svou slovní zásobu bez zbytečného memorování, je polepit si věci doma lístečky. Například si tak můžete polepit a popsat jednotlivé spotřebiče a náčiní v kuchyni. Kdykoliv se na danou věc podíváte, pojmenujete si ji v daném cizím jazyce.
2. Neučte se fráze nazpaměť. Napodobujte!
Slovíčka ale v konverzaci nejsou všechno. Potřebujete skládat věty, používat fráze. Toho docílíte hlavně tak, že budete věty, které v daném jazyce uslyšíte, napodobovat. Fráze se vám tak lépe uloží do paměti a až přijde čas na jejich použití v opravdové konverzaci, snáz se vám vybaví.
3. Zmeňte jazyk vašeho telefonu
Přiznejme si, že velká část z nás tráví aspoň nějakou část svého dne na telefonu nebo na notebooku. Když nejde omezit náš „screen time“, pokusme se z času stráveném na obrazovkách vytěžit co nejvíc. Přepněte si jazyk svých zařízení do jazyka, ve kterém se chcete zlepšit. Tímto jednoduchým trikem si rozšíříte zásobu o slova, ke kterým byste se běžně třeba ani nedostali.
4. Koukejte se na filmy a seriály v originále
Pusťte si vaše oblíbené pořady v originále s titulkami daného jazyka. Ze začátku nejspíš nebudete rozumět všemu, časem si ale zvyknete a po chvíli třeba zjistíte, že titulky už k porozumění nepotřebujete vůbec! Navíc sledováním filmů a seriálů v originále spojíte zábavu s učením se něčemu novému.
5. Čtěte knihy, noviny, časopisy
Čtení je další z řady aktivit, jak rozšířit svou slovní zásobu. Důležité je si vybrat knihu nebo třeba časopis odpovídající vaší jazykové úrovni. A hlavně čtěte to, co vás zajímá. Nezapomínejte, že učení jazyka vás má hlavně bavit!
6. Vyhledejte si zajímavé podcasty
V této době už existují podcasty snad na vše, na co si vzpomenete. Samozřejmě existují i takové, které vám pomáhají s učením jazyka. Krom jiných tipů na podcasty „roztroušených“ v tomto článku, jsou skvělým pomocníkem pro porozumění mluvenému slovu podcasty ze série „News in Slow…“. Můžete tak poslouchat zprávy ze světa v pomalé angličtině, němčině, italštině, španělštině nebo francouzštině.
7. Pište si deník
Stejně jako mluvená stránka jazyka je důležitá i ta psaná. V tomto ohledu může někomu pomoci vést si deník. V jednoduchých větách popisujte, co jste daný den dělali – v kolik jste vstali, co jste si dali na snídani a tak dále. Postupem času se naučíte popisovat i jazykově náročnější příhody a jevy kolem sebe. Váš deník navíc nebude číst nikdo jiný než vy sami, tudíž se vůbec nemusíte bát experimentovat a užívat slova či fráze, které byste se báli vyzkoušet v dialogu s jiným člověkem.
8. Využijte aplikace
Duolingo v životě vyzkoušelo hodně z nás. Je to skvělá aplikace, díky které při učení propojíte psaní, poslech, překlad, výslovnost a spoustu dalších klíčových aspektů, které pomáhají k osvojení cizího jazyka. Duolingo však není jediná aplikace, kterou můžete využívat. Další skvělou aplikací je EasyLingo. Její hlavní předností je, že byla vytvořena českými lektory, takže se nemůže stát, že byste něčemu nerozuměli. Za doporučení dále stojí BBC Learning English, Quizlet, LinGo Play, OnlineJazyky a další.
9. Spřátelte se
Nejlepší je procvičovat jazyk s někým dalším. Ať už je to rodilý mluvčí, nebo třeba další člověk, co se snaží v daném jazyce zlepšit stejně jako vy. Je skvělé, když někoho takového poznáte osobně, procvičovat ale můžete i online. Skvělou webovou stránkou je Tandem, kde můžete chatovat s reálnými lidmi. Stačí si jen vybrat jazyk, který chcete procvičovat.
10. Nebojte se dělat chyby
Jeden otřepaný, ale důležitý tip na závěr. Chybami se člověk učí. Jazyk je třeba i chybně používat a poučit se z případných chyb – to je nejrychlejší cesta, jak jazyk ovládnout. Nejen že zjistíte, kde máte mezery a na čem byste ještě měli zapracovat, opravené chyby a správné fráze si i mnohem lépe zapamatujete pro příště.
Zdroj: Pexels