Jak správně skladovat potraviny
Stává se vám, že často vyhazujete zkažené potraviny? Zamysleli jste se nad tím, jestli je nakupujete a skladujete správně? Naše tipy vám pomohou ušetřit jídlo, nervy i peníze.
Špatně uložené jídlo může v rodinném rozpočtu způsobit nemalé ztráty. Globálně končí podle iniciativy Zachraň jídlo v koši zbytečně zhruba třetina celé potravinové produkce. Nejvíce se přitom plýtvá právě v domácnostech, kde do biologického odpadu míří až 60 % nakoupených potravin (počítají se však i okrájené slupky).
Co dělat pro to, abyste zamezili zbytečnému plýtvání?
V první řadě byste měli projít lednici a další prostory, kde skladujete potraviny. Nepřesouvejte věci v rámci jedné police, vytáhněte hezky všechno ven – potom se možná budete divit, co všechno (ne)objevíte. Zkontrolujte aktuální stav a trvanlivost. Dávejte pozor na rozdíl v označení datum použitelnosti (uvádí se slovy „spotřebujte do…“) a datum minimální trvanlivosti (uvádí se slovy „minimální trvanlivost do…“). Doba použitelnosti se používá pro potraviny, které podléhají rychle zkáze, a musí se proto rychle sníst, např. jogurty a jiné mléčné výrobky, ryby, chlazená drůbež. Potraviny s prošlou dobou použitelnosti se nepovažují za bezpečné, a tedy vhodné ke konzumaci. Druhé označení (DMT) se vztahuje na potraviny, které se rychle nekazí, např. konzervy, sušenky, čokoláda, nápoje, těstoviny. Potraviny s prošlou dobou minimální trvanlivosti lze dále konzumovat, protože jsou zdravotně nezávadné. Výrobce však po této době nezaručuje chuťové a výživové kvality výrobku.
Podívejte se, co vám v lednici a spíži chybí a přebývá. Než půjdete na nákup, zamyslete se nad tím, co a v jakém množství kupujete. Nejlepší je plánovat dopředu, co budete v následujících dnech vařit, a tomu uzpůsobit nákupní seznam. Před cestou do obchodu se najezte – prázdný žaludek často ovlivní to, co skončí v nákupním košíku. Nenakupujte stylem „tohle by se mohlo hodit“ – je nám jasné, že v obchodě narazíte na slevy, kterým je snadné podlehnout, ale opravdu se zamyslete nad tím, jestli danou potravinu či produkt v blízké době spotřebujete.
Potraviny, které patří do mrazáku, před zamražením ideálně rozdělte na menší porce a označte je. Zamrazte i potraviny, u kterých víte, že je nestihnete v brzké době spotřebovat a jinde by se zkazily – mražená zelenina či ovoce se dají využít do polévky nebo smoothie. A zkoušeli jste už zmrzlinu ze zmražených banánů? Mňam. Mraznička rozhodně není jediný způsob, jak uchovat potraviny pro další spotřebu. Každé ovoce, zeleninu nebo bylinku můžete určitě nějak zavařit, naložit nebo z ní vyrobit pesto.
Sypké suroviny jako ovesné vločky, mouku apod. přesypte do uzavíratelných nádob. Často se v nich navíc mohou vyskytovat zárodky škůdců (molů), kteří se pak rychle šíří i do ostatních skladovaných potravin.
Tip: Snažte se nakupovat v bezobalových prodejnách. Nejen, že podpoříte neplastování, ale můžete tak i lépe korigovat množství potravin, které kupujete. Za nás doporučujeme Bezobalu. Na webu Reduca.cz je k dispozici mapa dalších zero waste obchodů.
Přiznejte se, dáváte věci do lednice podle toho, kde v ní máte zrovna místo? A věděli jste, že každá potravina má své doporučené umístění? Správné ukládání potravin se totiž řídí vlhkostí a teplotou v lednici. Čím výše je police posazena, tím nižší je v ní vlhkost. Proto se do dolních přihrádek dávají věci, kterým hrozí vysušení – ovoce a zelenina. Před ukládáním je nemyjte, s tím počkejte až na moment těsně před jídlem. Pro lepší znázornění toho, jak uspořádat vnitřek vaší lednice, přikládáme obrázek níže.
Jak skladovat základní potraviny se dočtete na webu Zachraň jídlo.
Zdroje: Unsplash, 1