• Gastro  • 16 praktických tipů na jarní detoxikaci

16 praktických tipů na jarní detoxikaci

Cítíte se unavení, bez energie? Dopřejte tělu ideální podmínky pro regeneraci pomocí několika tipů, které vás znovu nastartují a vy opět pocítíte příval energie.

Po náročném období se ve vašem těle přirozeně hromadí množství toxinů. Tělo se s nimi částečně vyrovná samo, ale jednou za čas je nutné, tento nahromaděný nepořádek zlikvidovat. V opačném případě se tělo začne zanášet nečistotami, což může vést ke zdravotním problémům.

V první řadě dávejte pozor na extrémy. Detoxikačních metod, které slibují pročištění organismu, je mnoho. Ty radikální však mohou přinést více škody, než užitku a mnohem lepším řešením je změna životního stylu.

Mějte dostatečný přísun tekutin

Lidské tělo se prakticky skládá z vody, proto je jeho hydratace základním kamenem zdravého a dobře fungujícího organismu. Pijte minimálně dva litry vody denně, aby se všechny živiny mohly po těle dobře distribuovat a vaše ledviny byly čisté.

Dopřejte si dostatek spánku

Dostatek spánku je základním kamenem zdravého organismu. Optimální spánek není jen o tom spát více, ale lépe. To znamená včas a pravidelně chodit spát a ve stejný čas i vstávat. Spát by se navíc mělo v dobře větrané a tmavé místnosti. I když se obecně říká, že dospělý člověk potřebuje 8 hodin spánku, tato potřeba se ve skutečnosti liší. Někdo se cítí vyspaný po šesti hodinách, jiný se nemůže z postele dostat ani po devíti a klidně by spal dál, rovnováhu musíte najít sami v sobě.

Odlehčete svůj jídelníček

Jste to, co jíte, a vše co do těla přijmete, má další vliv na váš zdravotní stav. Zkuste aspoň na týden omezit rafinovaný cukr a mouku oslabující imunitu a urychlující stárnutí, kofein, který může způsobovat problémy s trávením, alkohol zatěžující játra, cigarety a také mléčné výrobky, které mohou obsahovat hormony negativně ovlivňující kromě jiného i kvalitu pleti.

Objevte spirulinu

Spirulina je stále populárnější mořská řasa, kterou dnes již najdete ve všech obchodech se zdravou výživou. Obsahuje velmi vysoké procento aminokyselin, antioxidantů i minerálů. Ve formě prášku ji můžete přidat například do smoothies, případně pouze do vody.

Pijte zdravé smoothies

Smoothies díky velkému množství mikronutrientů pomohou vzpružit rozlámané tělo po ránu, ale mohou se stát i rychlým výživným obědem. Využít totiž můžete prakticky každé ovoce a zeleninu, přidat můžete i oříšky, nebo stále populárnější chia semínka. Jaký koktejl si připravíte, je čistě na vás, vašich preferencích a potřebách a k tomu všemu vám stačí jen smoothie mixér, v tom je úžasný.

Tip redakce DailyStyle.cz:

Pokud se rozhodujete mezi odšťavňovačem a mixérem, zvolte raději mixér. Při odšťavňování se zbavíte ovoce i vlákniny, která přirozeně zpomaluje trávení cukrů. Dobrou službu vám udělají např. smoothie mixéry od Gorenje, která se pyšní širokým výběrem tyčových i stolních mixérů.

Pijte čistící čaje

Nejúčinnější jsou čaje s obsahem kopřivy, zázvoru, zeměžluče, lopuchu, měsíčku lékařského a pampelišky. Bylinkové čaje odplavují z těla nečistoty a posilují správnou funkci organismu, zejména funkci střev, jater a ledvin.

Mějte dostatek pohybu

Pohyb významně přispívá k detoxikaci organismu. Nezáleží, jestli zvolíte běh, plavání, nebo jen pravidelnou chůzi, vše se počítá.

Prohřejte se v sauně

Pobyt v sauně není jen formou čištění organismu, ale také osvědčenou formou fyzické i psychické relaxace. Posiluje obranyschopnost organismu, napomáhá psychickému uvolnění a má také pozitivní vliv na kvalitu spánku. Zda zvolíte finskou saunu, parní, nebo infrasaunu, je čistě na vás.

Zajděte si na masáž

Jednu z příjemných forem detoxikace představuje také masáž. Masážní salóny nabízí detoxikační masáže (spadá sem například medová či solná masáž). Velmi účinná může být také lymfatická masáž neboli manuální lymfodrenáž. Jejím cílem je stimulace krevního oběhu a lymfy, což lze doporučit zejména lidem, kteří trpí na otoky či celulitidu.

Dejte si horkou vanu

Dopřejte si dlouhou a horkou vanu, která vás uvolní a pročistí. Do očistné lázně také můžete přidat bylinkové oleje, nebo obyčejnou jedlou sodu, která neutralizuje kyselost toxinů ve vašem těle. Odpočívejte 15 až 20 minut, poté tělo opláchněte vlažnou vodou a zabalte se do peřin.

Omezte tučná jídla

Základem každé detoxikace je pestrý a vyvážený jídelníček, složený ze zdravých potravin. Těm tučným a nezdravým se vyvarujte, vaše tělo to ocení.

Tip redakce DailyStyle.cz:

Místo smažení, při kterém vznikají karcinogenní látky, dejte přednost vaření, dušení či pečení. Např. moderní trouby od značky MORA mají promyšlenou cirkulaci vzduchu, díky které je jídlo na povrchu křupavé, ale uvnitř zůstává šťavnaté. Při pečení v takové troubě stačí péct na nižší teplotu. Ta by měla dosahovat maximálně 180 °C.

Vyzkoušejte chlorellu

Chlorella je sladkovodní řasa s mnoha léčivými účinky. Je bohatým zdrojem vitamínů, minerálů i bílkovin a má unikátní schopnost vázat na sebe toxické látky. Zlepšuje také stav střevní mikroflóry, likviduje kvasinky a podporuje trávení.

Dopřejte si digitální detox

V dnešní elektronické době svázané mnoha sociálními sítěmi je nutné, dopřát si čas od času detox i od nich. Zkuste se ze sítí alespoň na jeden den vyvléct. Uvidíte, že tak získáte překvapivé množství času. Pokud cítíte, že máte slabou vůli, nastavte si na jednotlivé aplikace časová omezení.

Naservírujte si superpotraviny

Takzvané superpotraviny jsou známé již tisíce let, díky vysokému obsahu blahodárných látek. Jsou to potraviny, které obsahují mimořádně vysoké množství živin, jako jsou antioxidanty, živé enzymy, vláknina, minerály. Tím jsou pro lidský organismus prospěšnější v porovnání s jinými potravinami.

Tip redakce DailyStyle.cz:

Superpotraviny nemusí znamenat jen exotické ovoce, mezi superpotraviny se řadí i běžné potraviny, jako je česnek, červená řepa, borůvky nebo třeba avokádo. Seznamte se s 10 zdravými potravinami, které máte běžně doma.

Omezte působení stresu

Omezte potraviny, které vám sice krátkodobě přidají energii, z dlouhobého hlediska je však jejich efekt spíše opačný. Energetické nápoje a přemíra kávy jsou pro trávící soustavu učiněnou pohromou, která vypumpuje z těla energii. Jejich omezením se vaše trávení přirozeně upraví a zlepší.

Vyzkoušejte půst

Krátký půst dokáže nastartovat organismus více, než cokoliv jiného. Zbavíte se toxinů, obnovíte imunitu, zbystříte smysly, zlepšíte chutě a získáte energii. Doba půstu je na vašem uvážení, každému vyhovuje něco jiného. Nezapomínejte ale, že nic se nemá přehánět a dlouhé hladovění je rizikové.

Zdroj fotografií: Unsplash a archiv značky Gorenje

Marketing manager