• Gastro  • Kde se v Praze vegansky najíst

Kde se v Praze vegansky najíst

Ať už lidé berou veganství jen jako trend, nebo životní styl, který má smysl, dost často si myslí, že je veganská strava dost omezující. To mohou vyvrátit veganské podniky, které na svou pestrou nabídku jídel lákají i nevegany. Od doby, kdy byla založena první pobočka známého veganského řetězce Loving Hut, uplynulo deset let a za ten čas vyrostlo v naší metropoli spoustu veggie podniků. Dnes se dokonce Praha řadí do žebříčku TOP 10 veganských měst světa. Pokud přemýšlíte, kde se dobře v tomto duchu najíst, rozhodli jsme se vám několik míst doporučit.  

Moment

Moment je kavárna-bistro s čistě veganským konceptem. Za zdejší jídlo neumírají zvířátka, ale leda tak (ne)vegani – blahem. Čtyřnozí kamarádi jsou zde naopak vřele vítáni. A na každém kroku zde narazíte na kampaně podporující ochranu zvířat. Do 11:30 si můžete vybrat ze snídaňového menu, které nabízí např. veganské vafle nebo „tofíčka“ (tofu smažené ve stylu míchaných vajíček). Obědové menu se obměňuje každý den, ale ve stálé nabídce je svíčková nebo třeba bagel se seitanem (pozn. rostlinná bílkovina, lepek získaný vyplavením škrobu z pšeničné mouky. Obvykle se vaří v zeleninovém vývaru nebo se marinuje, aby získal chuť. Vedle sóji jiná „masová“ varianta pro vegany). Zkrátka zde nepřijdou ani milovníci sladkého, neboť nabídka domácích dezertů je opravdu lákavá.

Slezská 62, Praha 2

Forrest bistro

Krásné bistro v Londýnské ulici, kde si vždy přes obědy vyberete z nabídky dvou hlavních jídel a polévky plus snad nikdy nechybí jejich výborné Pho. Jindy můžete vybírat ze stálého menu. Jako bonus používají bambusová brčka a obsluha je neuvěřitelně milá.

Londýnská 216/35, Praha 2

Herbivore

Herbivore je taková láska, malé veganské království s roztomilým interiérem. Nemáte tu moc místa k sezení, ale i tak se zde cítíte útulně a prostě a jednoduše dobře. Tohle bistro sousedící s Náplavkou nabízí skvělá smoothie, acai bowls, kterých je plný Instagram, nebo třeba chia puding. Obědy a večeře podávají formu bufetu na váhu. Zároveň si zde můžete i nakoupit, protože se uvnitř nachází i obchůdek s veganskými potravinami. 

Rašínovo nábř. 409/34, Praha 2

Happy Bean bistro

Tohle veggie bistro najdete hned u náměstí Jiřího z Poděbrad. Nejlépe je asi vystihuje jejich vlastní vize:

Není nám jedno naše zdraví ani zdraví naší planety a životy zvířat, kteří tu s námi žijí. Není nám fuk palmový tuk, středověké předsudky ani „novodobé průmyslové zlepšováky“.

Limonádu si zde vychutnáte s eko brčkem a pokud si berete jídlo s sebou, zabalí vám ho do krabičky z cukrové třtiny. Vyzkoušejte třeba jejich wrapy, zeleninové curry či falafel. Pokud by vás přepadla mlsná, určitě ji zaženete zdejšími lívanci nebo některým z veganských dezertů denní nabídky.

Laubova 1659/2, Praha 3

Sandokan bistro

Místo, kam si kromě dobrého jídla za super cenu zajdete i pro dávku pozitivní energie přímo od majitele – Strejdy Sandokana, u kterého je vidět, že do toho, co dělá, vkládá srdce. Zdejší kuchyně se zaměřuje převážně na indická jídla a variace české klasiky, každý den si vybíráte z něčeho jiného. Funguje to zde na principu naber si, co se do tebe (nebo na talíř) vejde – občas tak člověk vykouzlí opravdu pestré kombinace (máte to také tak, že často zkombinujete pomalu všechno se vším?). Neplatíte za váhu, ale vždy jednotnou cenu za talíř. Každý den je zde možnost si dát i polévku. Nevýhodou může být akorát to, že se zde jídlo občas celkem rychle vyprodá a není tu tolik místa k sezení.

Korunní 1172/81, Praha 3

Etnosvět

Tento jedinečný podnik chce lidem ukázat, že i bezmasá gastronomie se hravě vyrovná špičkovým restauracím. Název Etnosvět pojí různé národy ze všech koutů světa, a to se přenáší i do zdejšího menu, na kterém najdete speciality ze všech kontinentů. Restaurace nabízí i skvělý catering na soukromé akce.

Legerova 40, Praha 2

Lehká hlava

Místo, kde hodíte starosti za hlavu a zapnete naplno své chuťové buňky. Jídlo připravují v otevřené kuchyni. Restaurace má tři místnosti, každá z nich je designově jedinečná (jednou máte nad hlavou noční oblohu, jindy se ocitnete v orientu). Doporučujeme si zde udělat rezervaci. Lehká hlava má i sesterský podnik, kterým je restaurace Maitrea.  

Boršov 280/2, Praha 1

Pastva

Ideální podnik pro (ne)vegany (nejen) ze Smíchova. Zde si určitě vyberete, ať už z poledního, či stálého menu. Celkem štědré porce za rozumnou cenu. Akorát je tu tím pádem často dost plno.

Nádražní 102, Praha 5

Forky’s

Je skvělé najít přímo v centru města místo, kde se můžeme dobře a zdravě najíst. Forky’s svým hostům nabízí zdravou formu fast foodu – jejich burgery a wrapy si prostě zamilujete. Hodně se zde zaměřují na superbowls, které si můžete nechat namíchat dle aktuálních chutí. Jakýkoliv pokrm si odnesete v bio-plastovém 100 % ekologicky odbouratelném obalu a v obalu vyrobeného z rostlinné biomasy.

Veleslavínova 93/10, Praha 1

VEGANGRILL

VEGANGRILL je mobilní veganské bistro, které kombinuje veganský a zdravý životní styl se způsobem přípravy, který je šetrný k přírodě i ke zvířatům. Spolupracují s výrobci, kteří se zaměřují na ekologické, lokální a fair trade ingredience. Jejich veganské burgery či hotdogy můžete ochutnat u příležitosti různých eventů a food festivalů a pravidelně každý čtvrtek na trzích na náměstí Jiřího z Poděbrad.

Donut shop

A nesmí chybět sladká tečka na závěr. V Donut shopu si občas menší guilty pleasure dopřát musíte. Zdejší donuty vám jednoznačně zlepší ráno (je dobré zmínit, že byste si pro svoji sladkou dobrotu měli přijít co nejdříve, neboť se zde dveře netrhnou a mohlo by se vám stát, že přijdete a už na vás nic nezbyde – a to by byla opravdu škoda). Ne vše z nabídky je veganské, ale i tak si vyberete z několika variant. Při představě čerstvého koblihového těsta rozpouštějícího se na jazyku se nám zbíhají sliny.

nám. Jiřího z Poděbrad 1658/11, Praha 3

Zdroje: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17