• ppl talk  • Kdo je Patrick Demarchelier?
Demarchelier

Kdo je Patrick Demarchelier?

„A co Demarchelier?“ „Demarchelier?“ „Víš co, vytoč mi ho“. Taky jste ve filmu Ďábel nosí Pradu byli stejně zmateni, jako Andy první den v práci u drsné Mirandy Priestly? Pokud ano, tak je nejvyšší čas to napravit.

Patrick Demarchelier se narodil 21. sprna 1943 v malém městečku poblíž Paříže, Le Havru. Zde strávil i většinu svého dětství se svou matkou a čtyřmi bratry. S fotografováním začal ve svých sedmnácti letech, kdy fotil portréty svých kamarádů fotoaparátem, který dostal na své sedmnácté narozeniny od svého nevlastního otce. Postupem času se Demarchelier naučil jak vyvolávat film, retušovat negativy a čím dál více fotil své kamarády a také svatby.

Když mu bylo 20 let, přestěhoval se kvůli práci do Paříže a začal pracovat v jednom fotografickém studiu, krátce poté byl najat Annou Christie do školy modelingu. Tam fotil ve svém malém ateliéru modelky pro jejich portfolia.

Později si ho všiml slavný fotograf Hans Feurer a najal si ho jako svého asistenta, od kterého Demarchelier získal spoustu znalostí a užitečných rad. Po této zkušenosti se rozhodl vydat vlastní cestou a začal si shánět svou klientelu rozesíláním svého portfolia po celé Paříži a také prodával své práce. Jeho kariéra se tak začala rozjíždět, pracoval nejprve pro různé novináře a později si ho najaly na focení časopisy Marie-Claire a Elle.

V roce 1975 se přestěhoval z Paříže do New Yorku, kde to ze začátku pro něj nebylo vůbec snadné. Brzy se vše ale změnilo a jeho kariéra prudce vstoupla, když nastoupil jako módní fotograf pro časopisy Glamour a Vogue. Fotografoval obálky téměř pro všechny významné módní časopisy, jako byl již zmiňovaný Vogue (americký, britský i francouzský), ale také pracoval na obálce pro magazín Newsweek, Roling Stone, Elle, Mademoiselle a Life.

V roce 1989 se stal oficiálním fotografem princezny Diany a později i prvním nebritským fotografem královské rodiny.

demarchelier_e_31

Fotil také spoustu reklamních kampaní pro tak exkluzivní značky, jakou jsou například: Ralph Lauren, Calvin Klein, Georgio Armani, Chanel, Versace, Christian Dior, Gap, Lacoste, Yves Saint Laurent , Revlon, Celine, Elizabeth Arden, Talisa Soto, TAG Heuer a mnoho dalších.

vogue

Dále fotografoval plakát pro film James Bond: Die Another Day, také fotil obaly na CD pro spoustu slavných muzikantů, jako jsou Madonna, Janet Jackson a Elton John.

madonna

Demarchelier spolupracoval i se spoustou známých osobností, z nichž určitě stojí za zmínku zpěvák David Bowie, americký módní fotograf Richard Avedon, herečka a modelka Elizabeth Hurley a v neposlední řadě popová královna Madonna.

Od roku 1992 pracuje jako hlavní fotograf pro americký časopis Harper´s Bazaar. V roce 2005 dostal nabídku na spolupráci při tvorbě kalendáře Pirelli, který se fotil v brazilském Rio de Janeiru (pro nezasvěcené – Pirelli je neprodejný kalendář s uměleckými fotografiemi aktů známých modelek a hereček vydávaný od roku 1964 ). O dva roky později, tedy v roce 2007 mu byl udělen Řád umění a literatury francouzskou ministryní kultury, Christine Albanel.

Kromě toho, že se jeho fotografie objevují ve spoustě módních časopisů a na jeho výstavách, můžeme je najít i v jeho knihách: Patrick Demarchelier Fashion Photography (1989), Photographs (1995), Exposing Elegance (1997) a Forms (2000).  Podepsal se také na knize Dior Couture, která představuje nejkrásnější šaty tohoto módního domu od roku 1947 do roku 2010.

Dior Couture

Během své úžasné kariéry nezanedbával ani osobní život, a od roku 1975 žije se svou ženou Miou Demarchelier, se kterou má nyní dvě děti.

Mia Demarchelier

Dnes je Patrick Demarchelier jeden z nejlepších a nejznámější módních fotografů.

Patrick Demarchelier

Zdroj obrázků: www.fashionstyleguru.wordpress.com, www.msq-photogallery.blogspot.cz