• ppl talk  • Korzety á la Riwaa Nerona

Korzety á la Riwaa Nerona

Fascinuje vás představa skvěle vypasovaného zúženého pasu anebo máte prostě jen slabost pro korzety a dobu, v které jejich nošení vládlo? Elegance, správné držení těla, vosí pas a především kvalitní materiály. Česká designérka Riwaa Nerona šla touhle cestou, pojďme za ní…

Riwaa Nerona patří k předním českým korzetiérkám a jedinečnost jejich korzetů spočívá především v osobním tahu, který na ně přenáší. Všechny její oděvy jsou šity ručně a předchází jím osobní konzultace a zkoušky se zákazníkem. Především je ale šije ten, kdo sám korzety devět let aktivně nosí a tak si můžete být jisti, že pokud si vyberete její služby, tak se její zkušenosti promítnou i do Vašeho kousku. Navíc si můžete navrhnout jaký vzhled korzetu budete chtít a ona jej dle Vašeho přání vytvoří.

_23c0903

Kromě šněrovaček se Riwaa věnuje také šití jiných kusů oděvů jako jsou sukně, plesové i svatební šaty a mimo jiné, také spodnímu prádlu. Zůstaňme ale u korzetů a pojďme se přiblížit tomuto fenoménu dámské i pánské módy.

Korzet ve 21. století. Ano, či ne? A když ano, tak s čím a kdy?

Konec spekulací!

Zeptala jsem se a Riwaa Nerona byla tak laskavá, že se svěřila se svými osobními zkušenostmi.

_23c0017

Existuje ideální doba na nošení korzetu?

Existuje spíše nejméně ideální doba – velká letní parna, kdy se člověk přehřívá sám o sobě a i lehký oděv jako by byl navíc. Korzet jako takový spíše izoluje, ale i tak ve vysokých stupních jeho nošení nedoporučuji.

A Vaše ideální chvíle na jeho šití?

Nejraději se věnuji šití dopoledne a pozdě v noci. Tehdy tvořím nejraději.

Sama korzety devět let aktivně nosíte, s čím je nejraději kombinujete?

Korzet nosím v zásadě jako spodní prádlo. Kombinuji ho s podvazkovým pásem, podprsenkou, košilkou nebo spodničkou. Nošení punčochových kalhot ke korzetu je velmi nepraktické, a proto volím punčochy.

_23c0348

Kdybych si od vás chtěla nechat ušít nízký korzet a nosit ho jako doplněk k vrchnímu oblečení, s čím bych ho pak mohla zkombinovat?

Můžete jej zkombinovat jak s kalhotami, tak se sukní či šaty. Nosí se tak doplňkově jako velmi široký opasek. Dlouhý korzet po bocích nedoporučuji však kombinovat se širokou sukní, aby nebyla rušena silueta. K širokým sukním se hodí korzet s krátkými boky.

Jak dlouho vydrží takový kvalitní, ručně šitý korzet?

Záleží především na častosti nošení a také na použitém materiálu. Pokud budete korzet nosit denně, předpokládaná doba, kdy se korzet „opotřebuje“, je jeden rok – životnost. Pokud budete korzet nosit občas (jednou týdně a méně), může vám vydržet o to více. Beru v úvahu především vnější mechanické opotřebení. Nedávno se mi dokonce dostal do rukou můj úplně první šitý korzet a stále byl v nositelném stavu – a to jsem ho šila před 9 lety. Opravdu záleží nejen na vypracování, ale i na použitém materiálu a také na tom, jak klientka/klient s korzetem zachází.

_23c9948

 

Kromě šití objednaných oděvů se Riwaa Nerona momentálně věnuje také herectví. V připravovaném 3D hororu Psychopompos ztvárňuje jednu z hlavních rolí, Madam De Blois. Jedná se o krátký absolventský film jehož námětem je jedna z básní H. P. Lovercrafta.

14322515_1128950073806786_6904753017665443872_n

 

Chtěla bych se Vás zeptat i na připravovaný film Psychopompos. Jak jste si užívala/ užíváte natáčení?

Natáčení pro mne byla jedna intenzivní a krásná zkušenost. Nikdy předtím jsem na hraní ani nepomyslela, a proto jsem se velmi obávala samotné akce. Nejprve jsem chtěla odmítnout, neboť scénář vyžadoval jízdu na koni. Netušila jsem, zda se vůbec s koněm snesu (spíše jestli kůň snese mě) a navíc hned v dámském sedle. Jsem velmi vděčná za péči, kterou se mi dostalo od pana Malíka při jízdách v Netlukách, i Koním pro film (Horses for Film) za neskutečnou trpělivost při jízdách na dámském sedle. Osobně jsem si právě dámské sedlo zamilovala. Velmi děkuji skvělé režisérce Lucie Gukkertové za možnost podílet se takto na filmu, který mne velmi oslovil, a vidět tak při práci profesionály a setkat se s nesmírně zajímavými lidmi.

Podílela jste se i na kostýmech, které se ve filmu nosí?

Jen minimálně. Kostymérkou je Anežka Straková.

14322655_1124174514284342_8296636131127232198_n

Jediným háčkem na připravovaném filmu je fakt, že k jeho dokončení je potřeba finanční pomoci. A tak pokud Vás tento dobový horor zaujal, můžete jej za originální odměny podpořit zde.

Mnohokrát děkujeme Riwae za poskytnutí rozhovoru a přeji mnoho úspěchů a spokojených zákaznic.

 

 

Zdroj: Oficiální fotografie Riwaa Nerona od Lucie Kout, Fotografie připravovaného filmu Psychopompos od Luna Torr photography