• ppl talk  • Lay Sedláková, vycházející hvězda českého fashion designu

Lay Sedláková, vycházející hvězda českého fashion designu

Lay Sedláková (nar. 1987 v Bratislavě) je nadějná začínající módní návrhářka. Momentálně se věnuje magisterskému studiu na pražské UMPRUM u Pavla Ivančice, za sebou má významné stáže v zahraničí a praxi v módních magazínech, což jí mnoho začínajících designerů může jen závidět. Její aktuální kolekci s názvem “The Moment of Strength”, která volně navazuje na kolekci “The Moment of Weakness”  jsme obdivovali na tiskové konferenci Creative Fashion Marketingu, o kterém jsme vás již dříve informovali. Layina práce nás velmi zaujala díky propracovaným ženským střihům, proto bychom Vám Lay rádi představili v následujících řádcích. Mezi její hlavní poznávací znaky patří nestandartní materiály a nádech luxusu. Přes extravagantní vzhled si modely zachovávají nositelnost.

Lay, Tvá aktuální módní kolekce je The Moment of Strength, kde používáš velmi ženské střihy a efektivní materiály. Kde bereš inspiraci?

”Kolekci „The Moment of Strength“ a „The Moment of Weakness“  vnímam jako jeden celek, ve kterém byl mojí původní inspirací Trenchcoat. Prošla jsem si celou jeho historii až po současné trendy a snažila jsem se vytvořit svůj vlastní druh jeho transformace.

Ve své tvorbě jsem se zatím věnovala pouze ženské módě – mé kolekce mají výrazný specifický nádech, ke kterému jsem se dostala prostřednictvím své vlastní vizuální cesty. Přirozeně pokračuji ve stylu, který mě provází od počátku mého studia tohoto oboru.”

 

Máš za sebou mnoho prestižních zkušeností u nás i v zahraničí, studium Ti určitě zabírá mnoho času. Kam máš namířeno příště? Chystáš se zůstat v ČR, nebo bys ráda pracovala v zahraničí?

”Určitě se chci dále zdokonalovat a do zahraničí bych se za tímto účelem rozhodně ráda znovu vydala.”

 

Máš při škole a práci ještě čas odpočívat? Jak dlouho zabere vytvoření celé kolekce?

”Ano, právě teď doháním čas odpočinku, který jsem poslední dobou opravdu zanedbávala. Tento ročník byl náročný a snažila jsem se ze sebe vydat maximum během obo semestrů. Vzhledem k předchozím ročníkům a stážím jsem měla potřebu konečne vytvořit ucelenou kolekci, což vyžaduje nejen čas, ale i spoustu koncentrace a soustředěnosti na práci. Tvorba kolekce by měla standardně trvat asi tři měsíce, já jsem to měla teď o to snazší, že jsem první semestr vytvořila jednu část a následující semestr jsem ji dále rozpracovala do několika mezisebou vzájemně kombinovatelných outfitů. Vzniklo tak přibližně dvacet jednotlivých kusů oděvu.”

 

Jaké jsou Tvé oblíbené barvy a materiály?

”Myslím si, že studium by měl být čas experimentu a je velmi dobré zkusit si práci s různymi materiály, člověk se při tom hodně naučí. V mém případě jsem zjistila, že práce s materiály, které mne v minulosti děsily, mne teď baví nejvíce, i když je to práce často zdlouhavá. V Kolekcií „The Moment of Strength“ jsem používala polatexovanou vlnu, která není snadno k dostání na našem trhu. Proto jsem se rozhodla napodobit její efekt lepením průhledné fólie na různé strukturované materiály, čímž vznikl úplně nový materiál s výjimečným leskem a efektem.  Co se týče barev, zastávám názor, že vůbec není třeba se jim vyhýbat a mezi nejoblíbenější patří samozřejmě růžová a modrá.”

 

A co světoví návrháři? Inspiruješ se někdy prací jiných lidí?

”Jsem moc ráda, že jsem se naučila sledovat přehlídky bezprostředně po jejich uvedení. Někdo to nepotřebuje a jde si svou vlastní přirozenou cestou, já si jí samozřejmě jdu taky, ale myslím si, že je dobré mít jakýsi „reality check“ – a když ho už jednou člověk má, tak se v jeho tvorbě odrazí.”

 

Mám ještě poslední, klasickou otázku. Co říkáš na módu v ČR a SR?

”Že by jsme se měli zbavit komplexu o ní bavit jako o módě horší. Možná pak přijdeme na to, že tady je potenciál na to, aby tahle obligátní otázka nemusela vůbec padnout.”

 

The Moment of WeaknessThe Moment of Weakness

 

 

 

 

 

 

 

 

The Moment of WeaknessThe Moment of Strength

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

The Moment of StrengthThe Moment of Strength

The Moment of Strength

 

 

 

Bezpochyby se od Lay dočkáme dalších zajímavých prací. Kompletní kolekce naleznete na: http://layko.com/ a http://www.flickr.com/photos/lay/