• Lifestyle  • OPRAVDU MALÝ BYT….

OPRAVDU MALÝ BYT….

Mnoho lidí si myslí, že malé byty nemohou nikdy vypadat luxusně. Omyl! Tento miniaturní apartmán v brazilském Sao Paulu je skvělou ukázkou toho, že špičkový design se dá realizovat i na značně omezeném prostoru. Byt navrhovaný pro mladého rozvedeného businessmana se rozkládá na ploše pouhých 36 m2. I přes tento handicap však designér Alan Chu dokázal využít doslova každý centimetr. Navzdory tomu celý prostor nepůsobí nijak přeplněně a díky harmonii barev, tvarů a efektivnímu řešení úložných prostor, se mu doslova podařilo tento miniaturní byteček opticky „nafouknout“ a vytvořit tak pro jeho majitele reprezentativní bydlení.

Byt sestává ze dvou úrovní, propojených točitým monolitickým schodištěm z černé leštěné oceli, které je samo o sobě velmi výrazným designovým solitérem. Apartmán je logicky řešen formou openspace, neboť na tak malém prostoru by byly příčky opravdu zbytečným plýtváním místa. Celému interiéru dominují tlumenější zemité barvy, kterým pak kontrastují červené designové solitéry, ať již se jedná o ikonickou chladničku SMEG, drátěné křesílko v obývacím pokoji či červený telefon umístěný nad sofa. Protější stěna pak byla zcela využita pro umístění sestavy skříněk z březového dřeva, z nichž polovina slouží jako kuchyňská linka a druhá polovina jako obývací stěna. Toto geniální optické i funkční propojení tak umožnilo, že malometrážní spodní patro bytu může pohodlně plnit funkci jak obývacího pokoje, tak kuchyně, aniž by tato kombinace působila rušivým dojmem.

Horní úroveň tak mohla být kompletně využita pro umístění ložnice a koupelny. Zároveň se sem vešla také  poměrně prostorná šatna. Oproti spodnímu podlaží, které se nese spíše v duchu zemitých barev, je horní patro ve znamení ryze pánské černé a tmavě šedé, čímž bylo dosaženo potřebného optického oddělení klidové zóny od spodního obývacího prostoru.

Zdroj fotografií a poděkování: Escritorio arquitectos