• Lifestyle  • Léto skončilo, ale Bali na nás čeká!

Léto skončilo, ale Bali na nás čeká!

Ačkoliv je léto u konce a podzim za dveřmi, nic to nemění na tom, že většina z nás ono slunné období zkrátka miluje. Už teď se těšíme na ty nadcházející letní měsíce a vybíráme si potencionální destinace, kde bychom mohli strávit naši tolik touženou dovolenou. 

Doporučujeme vydat se vstříc Indonésii, přesněji božskému ostrovu Bali, patřícímu pod souostroví Malé Sundy. Ostrov se dělí na několik částí. Tou jižní je Uluwatu, kde si přijdou na své především surfaři. Východ patří Amedu, kde objevíte panenskou přírodu, přírodní terasovité rýžové plantáže a černé pláže.

Samozřejmě nemůžeme opomenout malý, avšak známý ostrůvek Gili, který je proslulý především svými kouzelnými houbičkami a na jehož území neexistuje policie. Gili je ideální místo pro lidi, kteří milují podmořský svět a rádi se vydají do hlubin. Potápění je zde velmi žádanou aktivitou.

Rozhodně nemůžeme zaručit, že všichni lidé si Bali zamilují, jak říkával římský básník a dramatik Publius Terentius Afer “Kolik lidí, tolik názorů.” Ale věříme tomu, že právě onen ostrov a především lidé, jenž na něm žijí, jejich víra, vřelost, srdečnost a “nezkaženost” dokáže změnit i člověka, který by to nikdy nečekal. Ačkoli se může zdát, že místní obyvatelé nemají takřka nic, tak přesto mají mnoho, mají opravdu šťastný a láskyplný život. Neobklopují se hmotnými, pro ně nepodstatnými věcmi, právě proto jsou jednimi z nejšťastnějších lidí na světě.

Místní lidé mají úplně odlišné hodnoty než my Evropané, touha po penězích, majetku a moci je pro ně bezpředmětná. A to zejména díky jejich náboženství, to je základ všeho. Jedná se o směs hinduismu a místní tradiční víry, tedy balijský hinduismus, který je silně ovlivněn buddhismem. Místní obyvatelé věří, že celý ostrov obývají nadpřirozené bytosti, proto jim každý den přinášejí, ať už na zem či na oltáře, tzv. obětiny (malé misky z palmových listů s rýží, ovocem, květinami a vonnými tyčinkami). Věří, že se jejich předkové vrací zpět do domů, kde žili a své bývalé rodiny ochraňují, právě proto jim přinášejí ony obětiny, což je pro ně každodenní rutina.

Pokud se chystáte na Bali, nezapomeňte si zařídit mezinárodní řidičský průkaz, bez skútru, či motorky se nikam nedostanete. Ten, kdo na Bali nemá tento dopravní prostředek, jako by ani nežil. Naopak na Gili všichni jezdí na kole, jelikož je ostrov velmi malý, skútr by neměl takové využití. Půjčovny kol, skútrů a motorek jsou opravdu všude, takže nemějte obavy.

A na závěr důležitá tečka k naprosté dokonalosti. Balijská kuchyně! Pokud jste milovníci ovoce, rýže, pikantní kuchyně, či milujete sladké, přijdete si na své. V místním Warungu (jídelně), kterou najdete na každém rohu, se za necelých v přepočtu 30 Kč najíte a budou se vám dělat boule za ušima a to doslova. Rozhodně stojí za to si přivstat a zajet si na zdejší trh, kde seženete vše, od ovoce, přes sladké dobrůtky, až po maso a to opravdu za pakatel.

 


Zdroj: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18