• Lifestyle  • Malé ženy s velkými sny

Malé ženy s velkými sny

Filmová adaptace románu Louisy May Alcottové je o postavení žen ve společnosti, jejich snech a o síle sesterského pouta. Tento snímek, který přináší skvělý příběh, hvězdné herecké obsazení a několik nominací na Oscara, byste si neměli nechat ujít.  

Snímek Malé ženy vypráví příběh čtyř sester – Jo (Saoirse Ronan), Meg (Emma Watson), Amy (Florence Pugh) a Beth (Eliza Scanlen) Marchových, z nichž každá se rozhodla žít život po svém. Se svými sny a ideály čelí překážkám ve formě dobových konvencí, ženských práv, chudoby a komplikované lásky. Na pozadí se odehrává válka Severu proti Jihu – nejvíce se projevuje tím, že dívky dospívají bez otce, který v ní bojuje, a o domácnost se tak stará jen jejich matka Marmee (Laura Dern).

Režisérka, scénáristka a herečka Greta Gerwig vytvořila na základě díla a života Louisy May Alcottové příběh, který je v mnoha ohledech jejím vlastním odrazem. Hlavní postava Jo pro ni vždy byla spíše než fiktivní postavou, přítelkyní a osobou, o které doufala, že se jí může stát.

Román byl původně publikován jako dvoudílný, přičemž první díl se soustředil na sestry Marchovy v období dospívání, a druhý díl se zaobíral nemilosrdnou realitou dospělosti. Gerwig příběh vytrhává z linearity času a přetváří nejpamátnější události života sester do vzpomínek a tvůrčí inspirace. Diváci se tak mohou se sestrami seznámit jako s někým zcela novým: jako s dospělými, kteří se ohlížejí na svou minulost, a jako s živoucí inspirací pro Joiny příběhy.

Měla jsem velice specifickou představu, o čem ten román je: je o ženách jako umělkyních a je o ženách a penězích. To všechno jeho text obsahuje, ale jedná se o aspekt tohoto příběhu, který v minulosti zatím nebyl příliš prozkoumán. – Gerwig

Jo představuje aspirující spisovatelku, která mezi ostatní nezapadá a snaží se vzepřít očekáváním, aby se stala ženou, kterou touží být. Podle slov Gerwig má Jo „touhu vzepřít se tradicím, a touha po lepším životě, ve kterém vám vaše osudy neurčuje pohlaví, je i pro nás stále velice přitažlivá“.

Meg, nejstarší ze sester, je starostlivá a zásadová. Mohla by být skvělou herečkou, ale jejím snem je se hlavně šťastně vdát a mít děti. Beth je tichou, křehkou a laskavou hudebnicí.

Scanlen říká: „Doufám, že tenhle film diváky upozorní, že i introverti mají co říct. Žijeme dnes ve velice extrovertním světě, který odměňuje společenskost, hlasitost a působivost. Takže bylo vzrušující dostat možnost nacházet sílu v tichosti, laskavosti a hlubokém myšlení.“

Nejmladší Amy je inteligentní a ctižádostivá malířka, snaží se stát výjimečnou, nechce být jen dobrou umělkyní, ale tou nejlepší – nejlepší verzí sebe samotné. Amy je obvykle považována za rozmazlenou holku, protože je drzá a sní o lásce a bohatství. „Na Gretině scénáři jsem si ihned zamilovala skutečnost, že můžeme sledovat, jak se Amy touží stát výjimečnou, a také to, jak lidsky se chová tváří v tvář neúspěchům,“ vyjadřuje se ke své postavě Pugh. „Možná se všichni ve skutečnosti spíše než Jo podobáme Amy.“

Sesterské pouto je zde vším – někdy se sestry podporují, někdy nenávidí, ale všechno působí uvěřitelně.

Myslím, že je tenhle příběh v dnešní době ještě mnohem relevantnější, protože se zabývá mladými ženami, které se pokoušejí najít sebevědomí k tomu, aby se vydaly po vlastní cestě. Je to také příběh, který se mění v závislosti na tom, ve které životní fázi se právě nacházíte. Můžete se na pár let stát Amy, pak se najednou změníte v Jo, pak v Meg, pak jste Marmee a pak se najednou možná vrátíte zpátky k Beth. Každá z nich v sobě může mít něco, co vás osloví. – Ronan

Roli tety Marchové si zde zahrála filmová legenda Meryl Streep

Muži zde vystupují pouze jako vedlejší postavy, pozorovatelé onoho pouta mezi sestrami, jehož součástí se chtějí stát. To jim ale neubírá na důležitosti. Role pohledného souseda Laurieho, který sestrám zamotá životy, se ujal Timothée Chalamet, který na sebe upozornil filmem Dej mi své jméno.

Greta Gerwig je pravděpodobně nejvíce známá snímkem Lady Bird, kterým debutovala jako samostatná scénáristka a režisérka. V roce 2018 se zapsala do historie jako pátá žena, která byla nominována na Oscara v kategorii Nejlepší režie, a vůbec první nominovanou za svůj debutový film. Ve filmu Lady Bird si zahrála i Saoirse Ronan, kterou na základě této zkušenosti Gerwig obsadila i do ústřední role v Malých ženách. Kromě ní v něm můžeme vidět ale také Timothéeho Chalameta.

Film Malé ženy je skvělým příkladem toho, jak adaptovat historickou klasiku pro dnešní diváky. Přesvědčit se o tom můžete v kinech od 30. ledna.

Zdroj: Falcon