• Lifestyle  • Manifesto Florenc otevírá své brány spolu s Manifestem na Smíchově

Manifesto Florenc otevírá své brány spolu s Manifestem na Smíchově

Dva dlouhé měsíce po původně plánovaném jarním otevření Manifesto konečně přivítá návštěvníky téměř se vším všudy a umožní jim v prostorách posedět i vychutnat si čerstvě uvařené jídlo či načepované pivo.

“Je to první vykročení do lepších časů po krizi, která přijde možná jednou za sto let, a po těžké zkoušce existence Manifesta. Po dvouměsíční izolaci se můžeme stát místem, kde si posedět pospolu, nad voňavým jídlem, s nebem nad hlavou a spláchnout tíhu dobrým pitím, s pár nutnými omezeními.” komentuje zakladatel konceptu Martin Barry, který zmobilizoval kreativitu a smysl pro inovace, aby pomohl prodejcům ustát ten šok.

Provoz se teď zaměřuje na jasné vymezení vzdáleností mezi lidmi – doporučen je rozestup na délku koně – a nábytek se přesouvá tak, aby se zvýšily mezery mezi jednotlivými stoly ke stání i k sezení na potřebných 1,5 metru. Již v březnu Manifesto vybavilo oba markety zásobníky s dezinfekcí, informačními plakáty i provozními instrukcemi. Ranní rituál byl rozšířen o měření teploty všech pracovníků. Ani po dni otevření však Manifesto nepřestane s rozvážkami a prodejem jídla s sebou. Lidé mají různou míru toho, jak a kde se cítí komfortně, a chutě Manifesta bude nadále možné přinést si na domácí stůl.

“Pozorujeme, že se lidé velmi dobře naučili rutině, jak chránit sebe a své okolí, a postupně se chtějí vrátit ke svým příjemným zvyklostem a společenskému životu, který museli na čas úplně oželet. Nemůžeme se dočkat, že od 11. května budeme moci vrátit do prostoru židle a s nimi možnost posedět se svými blízkými. Věříme tomu, že jako otevřený a přirozeně větraný prostor jsme bezpečným prostředím a že lidé budou mít chuť přijít si k nám od té vší tíhy vydechnout. S opatřeními dle vládních doporučení ale nebudeme polevovat, musíme chránit zákazníky i ty, kdo zajišťují životní funkce našich marketů,” dodává Martin Barry.

Do dnešního dne provozovatel Manifesta napjal všechny síly, aby markety a jejich prodejci dostali příležitost období koronavirové krize překonat. Poslední týdny se lidé postupně sami vracejí objednávat u okének jídlo s sebou a funguje také unikátní systém Manifesto Delivery – z Manifesta Florenc se rozváží jídlo až od 14 malých restaurací ve sloučené objednávce, jedním klikem a na jedno doručení. Manifesto Smíchov bylo naproti tomu zcela uzavřeno, omezený provoz s menším týmem bylo možno utáhnout pouze na jedné z adres. Na Smíchově bude možné od pondělí 11. května v marketu také posedět.

“Během nečekané krize vyvolané koronavirem a šířením COVID-19 Manifesto pro nás představuje mnohem více, než jen poskytovatele prostor. Jsou pro nás velmi akčním, inovativním a neocenitelným spojencem, který neúnavně pracuje na tom, abychom úspěšně spolu z této krize vyvázli. Rozhodlo se spustit pilotní provoz zcela převratného způsobu rozvážek jídla se sloučenou objednávkou z různých restaurací, a tak nám pomohlo zachovat provoz a výdělek i během drsné a nejisté doby. Zvláště musíme ocenit obdivuhodné osobní nasazení celého vedení Manifesta.” cituje Marek Pavala, chef známý z televizní obrazovky, jehož očekávaný koncept Fuego Wild Diner letos nově přibyl na Florenci.

S hudebními produkcemi se prozatím vyčkává a pořadatelé doufají ve spuštění letního Eat-in kina. V Manifestu Smíchov čeká na zvídavé diváky bronzová plastika odhalené modré gorily s nablýskanými koulemi, která se sem přestěhovala ze Starého Města. Tam původně umělecké dílo “King Kong Balls” současného francouzského sochaře Denise Defrancesca loni instaloval festival Sculpture Line. Modrému opičákovi dosud věnovali velkou pozornost hlavně zahraniční návštěvníci Prahy, zatímco místním lidem spíše unikal.

Bronzová socha v Manifestu vydrží do června a bude symbolicky vyhlížet letní obměnu prostoru, je totiž v plánu, že by se do prostoru vrátilo vodní brouzdaliště dle architektů Chybík+Krištof.

Mezi uživateli sociálních médií má socha obdobnou popularitu jako plastika Davida Černého, zobrazující hlavu Franze Kafky v podobě disko koule, která stojí poblíž Národní třídy. Stejný autor je také za populární plastikou fontány Piss – dvou pánů čůrajících do mapy Česka, která je k vidění na Malé Straně. Jak zapadá do kontextu pražských soch King King, mohou obyvatelé města přijít posoudit následující měsíc na novém místě vedle Národního domu na Smíchově, hned za vstupní branou Manifesta.

Zdroj fotografií: archiv Manifesto

Marketing manager