• ppl talk  • Marek Siwy: „S výrobky té nejvyšší kvality se chceme prosadit na všech západních evropských trzích.“

Marek Siwy: „S výrobky té nejvyšší kvality se chceme prosadit na všech západních evropských trzích.“

Kariéru v investičním bankovnictví vyměnil za výrobu fermentovaného nápoje. Český startup MAGU Marka Siwyho nabízí na tuzemském trhu jedinou autenticky pěstovanou kombuchu s jasně stanovenými kmeny probiotických bakterií. Nápoje neprocházejí žádnou tepelnou a chemickou úpravou a mají spoustu zdravotních benefitů.

Fermentované potraviny v poslední době získávají na oblibě. Čím dál více lidí se doma snaží kombuchu vypěstovat nebo si tyto probiotické nápoje kupují. Marek Siwy své první výrobní pokusy zahájil v kuchyni své babičky, dnes MAGU prodá 30 tisíc lahví kombuchy měsíčně. Ostrý provoz spustili teprve v září, kdy poptávka vyletěla natolik, že lidé museli na nápoj čekat na čekací listině. Nyní se s výrobou přesunuli do větších prostor, kde budou moci vyrobit až 250 tis. lahví měsíčně, a být tak o krok blíže k expanzi na zahraniční trh.

Kombuchu, jakožto surovinu s potenciálem, jste objevil v USA. Co bylo konečným impulsem k tomu, abyste se vzdal práce v investičním bankovnictví a začal se kombuche naplno věnovat? 

Víte, prací v investičním bankovnictví, respektive v tradingu, kterému jsem se věnoval, člověk nic nevytváří ani nebuduje. Jediným produktem vaší práce jsou peníze. Ty jsou samozřejmě důležité, na druhou stranu se dají vydělat i jinak než spekulacemi na finančních trzích. 

Hlavním faktorem tak byla touha vytvořit hmatatelný produkt. Kombucha byla něco, co jsem si v USA skutečně zamiloval a zároveň splňovala aspekt velkého tržního potenciálu a nově vznikajícího trhu, který jsem v Evropě mohl spoluutvářet. Nerozhodoval jsem se ze dne na den, ale poměrně dlouho hledal směr a produkt, skrze který bych se mohl realizovat. 

Na začátku jste musel nastudovat spoustu příruček o fermentování apod., dokonce jste se přihlásil na dálkové studium mikrobiologie. Zajímal jste se o tuto oblast, která spojuje potravinářství, chemii a medicínu již dříve, nebo to pro Vás bylo něco úplně nového? Myslíte si, že se máte stále hodně co učit?

Já byl už od dětství zvídavý, vždy jsem hodně četl a věnoval se samostudiu všemožných věcí. Během svých studií financí na univerzitě v USA jsem se například skoro na rok ponořil do bádání napříč sektorem nootropik, tedy léků a přípravků na podporu myšlení. Danou věcí jsem se zabýval skutečně dopodrobna, přesvědčil jsem tehdy dokonce profesora na univerzitě, aby mě nechal docházet na hodinu poslechových studií o neurovědě, která byla úplně mimo můj finanční obor. Bohužel celý tenhle projekt skončil na evropské legislativě. Ta se ke složení prášku na podporu myšlení, který jsem vymyslel, nestavěla úplně pozitivně 🙂 Ale zpět k Vaší otázce, nebylo to pro mě tedy něco úplně nového, profesně sice ano, ale již dříve jsem k těmto věcem inklinoval. Co se týče učení se, ano, myslím si, že obecně život je o tom učit se a být otevřený novým věcem každým dnem. 

Určitě kolem sebe máte tým odborníků a dalších kolegů, ať už z výzkumu či třeba marketingu. Jak se od doby, co jste začínal s vlastními pokusy u Vaší babičky v kuchyni, Váš tým rozšířil? 

Pokud počítám i pozice, které outsourcujeme, náš tým momentálně čítá přes 25 lidí. Ještě v září minulého roku nás bylo jen 7. Na to, že nemáme investora, rosteme poměrně svižným tempem. 

MAGU na českém trhu nemá konkurenci, jelikož se nechcete srovnávat s „pouhými“ limonádami, které nejsou tak kvalitní a zdraví přínosné. V čem jste unikátní?

Nerad bych se srovnával s ostatními produkty na trhu, jelikož dle mého to, co zde firmy v Evropě produkují, nemá s opravdovou kombuchou moc společného. Na danou věc lze nahlížet samozřejmě i vice versa, jinými slovy ostatní firmy mohou říci, že to, co v MAGU vyrábíme, není kombucha. Je zapotřebí si uvědomit, že jedna věc je mít napsáno slovo kombucha na obalu svého produktu a druhá je ji skutečně vyrábět. Skutečná kombucha je tvořena živými bakteriemi, není ochucována synteticky, má omezenou trvanlivost, musí být s ohledem na nízkou aciditu balena ve skle a skladována po celou dobu v lednici. Jinými slovy to, co je k dostání na českém i evropském trhu v posledních 25 letech, je svým způsobem klam na spotřebitele plynoucí z absence legislativy.

Kdybych měl hovořit o naší unikátnosti, tak z mého pohledu je zásadním faktorem to, že naše produkty procházejí procesem mikrobiologické kultivace, který zajišťuje vysoký obsah účinných látek. Naše produkty mají zároveň již zmíněné vlastnosti, jako kratší trvanlivost či nízkou aciditu. Jsou navíc ochucovány pouze za studena lisovaným ovocem a zeleninou, žádnými umělými sirupy nebo čímkoliv, co se používá v klasické nápojařině.

Obzvlášť v době pandemie se lidé začali více zaměřovat na své zdraví a vrhli se mimo jiné na fermentování potravin. Nápoj z kombuchy je tvořen různými kmeny bakterií a kvasinek, z nichž ne všechny jsou zdraví prospěšné. To může být problém hlavně v domácí výrobě. Na co je třeba při výrobě dávat pozor, abychom získali nápoj, který nám pomůže s trávením, od ekzémů, alergií apod., a naopak nám je nezpůsobí?

Co se týče domácí výroby – doma si člověk může vyrobit chutný nápoj, z pohledu mikrobiologie a účinků je to však loterie s ne moc vysokou pravděpodobností na úspěch. Základem jsou dvě výrobní fáze. První z nich je kultivace kvasných kultur do takové podoby, aby byly v konečném měřítku laicky řečeno tvořeny shlukem těch správných bakterií a kvasinek. Tato kultivace (čtěte výživa), u nás probíhá ve sterilním prostředí a za jasně stanovených výživových podmínek, které zajišťují, že je kultura řádně živena a následně produkuje při fermentaci do nápoje vysoký poměr účinných látek. Nejen naše kultury, ale i finální ferment z kombuchy pravidelně laboratorně testujeme.

V MAGU se nám často stává, že nálevy musíme vylít, a to ne kvůli tomu, že by nechutnaly dobře, ale zejména kvůli jejich mikrobiologickému složení. Bez potřebného know-how a laboratorního testování bohužel nelze zaručit, že nálev, který si člověk doma vypěstuje, neobsahuje například kvasinky candicans, které se projevují negativními účinky na lidský organismus. Zároveň, bez správné kultivace kultur naprostá většina kvasných kultur postrádá probiotické kmeny bakterií.

Jak poznáme, že je kombucha závadná, zkažená? Ať už obecně či přímo výrobek MAGU (který např. zůstal delší dobu mimo lednici)?

Bez laboratorních rozborů toto bohužel u kombuchy na první pohled nepoznáte. Do určité míry vám může napovědět chuť, vůně či barva nálevu, ale ani tyto tři faktory nemusí být směrodatné. Nutno dodat, že pokud nálev neobsahuje vyloženě patogenní bakterie, např. kmene cereus, negativní účinky se navíc nemusí projevit hned, ale spíše při dlouhodobějším užívání. 

Co se týče ponechání MAGU mimo lednici – výsledkem bude láhev, ze které vám při otevření nápoj vytryskne. 

O Vaše produkty je čím dál větší zájem, tak před 2 měsíci jste prodávali cca 35 tisíc lahví měsíčně, jak jste na tom s prodeji teď?

Prodej nám v minulém měsíci poklesl na úroveň 25 tisíc lahví. Důvodem bylo stěhování se do nových výrobních prostor, což mělo za následek, že jsme podstatě utlumili většinu marketingových výdajů a těžili jen z vracejících se klientů. Ziskovost firmy, která financuje náš růst, však neutrpěla, spíše naopak. Minulý měsíc mě zároveň přiměl ke strategické myšlence dalšího směřování MAGU. Když jsme začínali, naším cílem bylo vybudovat z MAGU nový Red Bull a postupně vše směřovat tak abychom prodali co nejvíce lahví měsíčně. Postupem času ale trochu upravuji naši vizi, a to s ohledem na vlastní pochopení produktu. Myslím si, že produktově máme blíže spíše k výrobě kvalitního šampaňského, nežli k výrobě průmyslově vyráběného Red Bullu. Naším role modelem se tak postupně stávají značky jako je Moët či Dom Perignon. Naším cílem sice je stát se známou evropskou značkou, ale v budoucnu chceme nadále nabízet produkty té nejvyšší kvality spíše, než se soustředit pouze na růst počtu prodaných lahví.

Jaké procento zákazníků výrobky MAGU nakupuje opakovaně? 

Momentálně je tomu u 70 % zákazníků. Troufám si říci, že až bude MAGU dostupná v retailu, bude toto číslo ještě vyšší. Naší momentální největší překážku pro návrat klienta k opětovnému zakoupení vidím převážně v tom, že si musí koupit celé balení, které musí posléze naskládat do lednice, a ještě na něj čekat, až mu bude doručeno. 

Chcete expandovat do zahraničí, v blízké době do Německa a Rakouska. Můžete nám tyto plány přiblížit? Máte v hlavě další destinace, na jejichž trh byste se značkou rád cílil?

Naším cílem je stát se evropskou značkou, chtěli bychom působit na všech západních evropských trzích, protože si myslím, že právě kvalita našich produktů je faktorem, který nám pomůže se prosadit. Ať už to bude cestou prostřednictvím onlinu nebo i retailového prodeje skrze zahraniční distributory, kteří nás často oslovují.

Myslíte si, že je pro českou značku těžké prorazit v zahraničí? Smazávají se tyto hranice hodně třeba díky sociálním sítím?

Ano, internet je hlavním hnacím motorem globalizace. Zejména pro prémiové FMCG produkty může nabídnout výrazně jednodušší bariéru vstupu na zahraniční trhy, než by tomu bylo u klasického vstupu na trh prostřednictvím offlinu. Co se týče obtížnosti úspěchu české značky na zahraničních trzích, myslím si, že pokud máte v ruce kvalitní produkt, pak je úspěch firmy závislý na schopnosti managovat spíše než na tom, zda pocházíte z té, či oné země. 

Vzhledem k dnešní době a k tomu, že prodáváte převážně online cestou, hádám, že online marketingu a správě soc. sítí věnujete dost času…

Ano, marketing na sociálních sítích je pro nás v oblasti obchodu důležitý, a to zejména s ohledem na fakt, že naše firma postrádá klasické obchodní oddělení. Online marketing tak vytváří náš veškerý obchod a prodeje.

Jaký máte názor na influencer marketing? Jste otevřený spolupracím?

Musím říct, že do dnešního dne jsme za influencer marketing nezaplatili ani korunu. Je to dáno možná tím, že jsme to zatím neměli zapotřebí, jelikož jsme se často dostávali do situací, kdy jsme nestíhali uspokojovat poptávku i bez těchto spoluprací. Co nás ale překvapuje je, že nás sem tam sama od sebe sdílí nějaká známá osobnost. Naposledy třeba Tomáš Klus s popiskem, že lepší kombuchu nikdy neměl. Takovéto nenucené nevyžádané reklamy fungují nejlépe. 

V blízké budoucnosti také plánujete představit nový design lahví, mohl byste prozradit, v čem bude změna spočívat?

Nové lahve budou disponovat větším objem a na míru vytvořeným kovovým víčkem. Proces tvorby samotného víčka zabral do dnešního dne už přes 5 měsíců, přitom člověk by si řekl taková blbost 🙂 V podstatě jsme pro to museli oslovit snad 200 továren po celém světě, než jsme našli tu, která jej bude schopna vyrobit. Je to dáno tím, že naše nápoje mají poměrně daleko ke klasickému nealku a jinak se také chovají. 

Lahve jsou recyklovatelné a zákazníci je mohou vracet. Kolik z prodaných lahví obvykle doputuje zpátky k opětovnému využití?

Vize zero waste společnosti je pro nás jedním ze stěžejních bodů našeho fungování. Pro vytváření procesů a systémů potřebných pro její fungování věnujeme hodně úsilí a času. Ke sterilizaci a opětovnému plnění se nám vrací zpět více jak 40 % všech prodaných lahví měsíčně. V minulém měsíci jich tak bylo přes 10 tisíc.

Plánujete dále rozšiřovat sortiment?

Ano, brzy plánujeme několik novinek, jednou z nich bude rozšíření našeho produktového portfolia o nové verze kombuchy a započetí služby, prostřednictvím které si budou stálí odběratelé moci namixovat své boxy kombuchy na míru.

Co se týče rozšiřování sortimentu i mimo kombuchu, to momentálně neplánujeme. Chceme se soustředit na jeden produkt, tak aby ke klientovi putoval v nejvyšší kvalitě. Tak, jak to dělal donedávna Red Bull nebo jak to dělá značka Dom Perignon se svými ikonickými lahvemi šampaňského. Určitě nechceme být vnímáni jako firma, která fušuje do řemesla napříč různými potravinářskými produkty a obory.

Která z nabízených příchutí nápojů je Vaše nejoblíbenější?

Jednoznačně GingeraVe. Denně vypiju v průměru dvě lahve 🙂 

Nápoje MAGU můžete zakoupit přímo online ve variantách, které kombinují ovocné, zeleninové a bylinné složky. Jsou k dostání v příchutích Original, RaZzberry (malina, zázvor, limeta), Karmic Turmeric (kurkuma, zázvor, mrkev), Beetroot (řepa, pomeranč), Holy Kiwi (zázvor, kiwi) a GingeraVe (zázvor, limeta).

Nápoje můžeme jedině doporučit. Jsou chutné, tak akorát sladké a při jejich pití díky přírodnímu složení necítíte nepříjemnou chemickou pachuť. Již za krátkou dobu jejich konzumace se cítíte lehčí. Chápeme varování, že je kombucha od MAGU návyková. Ale opatrně, nepřežeňte to s množstvím a dodržujte doporučené dávkování, nemuselo by vám to (hlavně ze začátku a v případě, že máte citlivější trávení) udělat nejlíp.

Dostupné jsou také shoty, které se vyznačují výrazně silnější koncentrací fermentu v jedné dávce.

Více se o kombuche a jejích benefitech dozvíte na webu MAGU.

Zdroj: MAGU