• Fashion News  • Issey Miyake – vzpomínka na jeho tvorbu

Issey Miyake – vzpomínka na jeho tvorbu

V pátek 5. srpna zemřel na rakovinu jater v nemocnici v Tokiu ve věku 84 let designér Issey Miyake. Japonský módní návrhář byl známý svým inovativním plisovaným oblečením, návrhy podobnými origami, oděvy, které se nemačkaly a poskytovaly pořádnou míru svobody. Dále se do povědomí zapsal i výrobou černých roláků pro spoluzakladatele Applu Steva Jobse. Zavzpomínejte s námi na slavného japonského návrháře.

Začátek kariéry

Miyake se narodil v Hirošimě 22. dubna 1938. Přežil atomovou bombu svrženou na Hirošimu 6. srpna 1945. Když mu bylo 10, propukla u něj nemoc kostní dřeně. V roce 1963 vystudoval design na Tama Art University v Tokiu. Touha po práci v módním průmyslu ho v roce 1965 dovedla do Paříže, kde pracoval jako asistent Guye La Roche, později pracoval pro Huberta de Givenchy. Studentské protesty v květnu 1968 designéra inspirovaly k výrobě oblečení, které nebylo jen pro elitu. Miyake byl totiž rozčarován módním průmyslem, který oblékal pouze bohaté. V roce 1969 se odstěhoval do New Yorku a pracoval pro návrháře Geoffreyho Beenea. Po návratu do Tokia v roce 1970 založil Miyake Design Studio a o rok později předvedl v New Yorku svou první kolekci.

Pleats Please a koncept A-POC

V roce 1992 vyšla květinová vůně L’eau d’Issey. Parfém vytvořil Jaques Cavallier a flakon navrhl Miyake, který byl inspirován měsícem vycházejícím nad Eiffelovou věží. V roce 1993 pak Miyake uvedl jeho nejznámější a nejdostupnější řadu Pleats Please. Jednotlivé modely byly bez knoflíků, zipů, patentek a těsných průramků i ohraničených pasů. Pleats Please byla vyrobena z lehkého polyesteru s ostrými záhyby.

Návrhář vyvinul nový způsob plisování, skládal látky mezi vrstvy papíru a tepelně je lisoval. Jeho práce zahrnovala tradiční ruční řemesla i nové technologie. Z barev pak návrhář preferoval modrou, zelenou, karmínovou a látky potištěné květinami nebo tetováním. Pláštěnky, kalhoty a vesty bez rukávů byly vyrobeny z tepelně zpracovaného polyesteru s trvalými záhyby. Oblečení se tak nikdy nemačkalo, dalo se prát v pračce a místo skládání se srolovalo. Vše bylo unisex. Populární se stala i taška Bao Bao, vyrobená ze síťoviny vrstvené malými barevnými trojúhelníky z polyvinylu.

Miyake viděl technologii jako řešení problému nadprodukce. V roce 2000 tedy představil kolekci navrženou tak, aby zjednodušila výrobu oděvů, eliminovala stříhání a šití látky. Koncept A-POC spočíval v tom, že jediná nit byla zavedena do průmyslového pletacího nebo tkacího stroje naprogramovaného počítačem. Z jedné tuby látky vyrobil šaty, klobouk i halenku. 

Ocenění práce

Během své 52leté kariéry se návrhář vyhýbal trendům a označoval své návrhy oblečením, ne módou. Funkce se stala základním pilířem jeho práce. Issey Miyake byl v Japonsku oceněn za vytvoření globální značky, která přispěla k úsilí země vybudovat ze sebe mezinárodní destinaci pro módu a popkulturu. V roce 2010 pak obdržel Řád kultury, nejvyšší vyznamenání země za umění. Mnoho z jeho návrhů je vystaveno v muzeích, a to včetně stálé sbírky Muzea moderního umění. 

Foto: The New York Times, Vogue Runway