• Lifestyle  • Móda v proměnách století: Paco Rabanne a jeho oděvy budoucnosti

Móda v proměnách století: Paco Rabanne a jeho oděvy budoucnosti

První černošská modelka na přehlídkovém mole, šaty z papíru, bezešvé oblečení nebo hliník místo látky. To vše zapojil Paco Rabanne do své tvorby a posunul tak módu šedesátých let do jiné dimenze. 

Paco Rabanne, vlastním jménem Francisco Rabaneda Cuervo se narodil v roce 1934 v San Sebastianu. Je synem bývalé první Balenciagovy švadleny, s rodiči ale ze Španělska utekli kvůli občanské válce do Francie. Přestože je Rabanne vystudovaným architektem, zajímal se spíše o módu. V šedesátých letech si založil vlastní salon. Orientoval se především na moderní oděvy a materiály. Využíval hliník, rhodoid a recyklované suroviny. Šaty, vyrobené z malých kovových destiček , které na přehlídkových molech skvěle odrážely světlo, vzbudily nadšení publika.

Rabanneho modely byly jako stvořené pro moderní sebevědomé ženy, které se nebály žádné výzvy. Za svou inovativní tvorbu získal řadu ocenění, za svůj talent a charitativní projekty získal nejvyšší španělský a francouzský titul. Kromě módy se věnoval také parfémům, které značku provázejí do dneška. Jedním z prvních byl dámský Calandre, následovaly Paco Rabanne pour Homme, La Nuit či One Million.

V roce 1967 Rabanne představil šaty z papíru a směsí nylonových vláken, určené na jedno využití. Po několika výzkumech začal s výrobou bezešvého oblečení. Jako první návrhář nechal černou modelku přejít po mole, což ho málem stálo vyloučení ze Syndikátní komory pařížských krejčích.

V dalších letech byl známý především díky parfémům.

Zdroj: 1, 2, 3, 4, 5