Móda v proměnách století: Padesátá léta a Christian Dior
Po druhé světové válce se ve společnosti začala měnit pravidla a pro módu to platilo dvojnásob. Lidé se dělili na ty, kteří chtěli změnu a na ty, kteří se jí urputně bránili. Změna a pokrok se však nevyhnutelně dostavily. Objevily se nové technologie a materiály, jako třeba nylon. Společně s Christianem Diorem přišla také nová elegantní dámská silueta.
Christian Dior se narodil v roce 1905 v Granvillu na francouzském severním pobřeží v měšťanské rodině. Začínal s tvorbou maškarních kostýmů. Přesto šel studovat na Školu politických věd, odtud ale brzy odešel a otevřel si společně se svým přítelem obrazovou galerii. Christianovu otci se ale přestalo dařit, takže mladý Dior musel skončit se svým dosavadním životem. Začal se živit jako kreslíř, to ho zachránilo před úplnou chudobou. Ve třicátých letech se dostal ke kreslení modelů.
Christian se poté přidal k Pierru Balmainovi, společně tvořili v salonu vedeném Lucienem Lelongem. Už v té době pozměnil některé prvky dámské siluety. Své návrhy představil magnátovi Marcelu Boussacovi, který se rozhodl sponzorovat Diorův nový salon. Na Boussaca udělalo dojem především Christianovo velké odhodlání. První přehlídka se uskutečnila v roce 1947 a strhla lavinu rozruchu.
Kolekce se nesla ve znamení probraného pasu a výrazného poprsí. Široká nabíraná sukně připomínala květní korunu a díky ní se zdála horní část těla menší. Nová elegance, kterou kolekce přinesla, přiměla tehdejší redaktorku amerického Vogue, Carmel Snowovou, aby pronesla slavnou větu. „This is a new look.“ Označení New look kolekci zůstalo a pomohlo ji prosadit také za oceánem. Úspěchy dalších přehlídek přetrvávaly, Dior ale zůstával věrný svému stylu.
V roce 1947 Christian založil parfumářskou pobočku, poté založil v New Yorku luxusní salon. Svůj sortiment rozšířil také a punčochy, kravaty a prádlo. Brzy také došlo k otevření pobočky V Londýně, Caracasu, Austrálii, Chile, Mexiku nebo na Kubě. Dior náhle zemřel v roce 1957, v té době zaměstnával více než tišíc lidí a jeho podnik byl plně moderní firmou. Po jeho smrti se stal uměleckým ředitelem společnosti Yves Saint Laurent a zachránil ji tak před krachem.