• Lifestyle  • Móda v proměnách století: revolucionář Pierre Cardin

Móda v proměnách století: revolucionář Pierre Cardin

Přelom padesátých a šedesátých let se stal pro módní průmysl přelomovou dobou. Převládající a nákladné haute couture nahradila dostupnější konfekce. Návrháři ze staré školy jako Dior nebo Balenciaga byli touto změnou zpočátku šokováni, ale nezbylo jim nic jiného, než se přizpůsobit. Brzy začaly konfekční oděvy nabízet téměř všechny značky.

Pierre Cardin se narodil v Itálii v roce 1922. Jeho rodiče byli zemědělci, Cardinovi ale obdělávání půdy nic neříkalo a proto se ve čtrnácti letech přihlásil do učení k nejlepšímu krejčímu v okolí. Později v Paříži začal studovat architekturu. V té době už měl za sebou praxi u předních francouzských návrhářů. Učil se od Elsy Schiaparelli a Christiana Diora, kde se vypracoval až na místo prvního krejčího. Dior mu nechával na starost řadu významných zakázek, které kvůli své vytíženosti sám nestíhal zpracovávat. Cardin tak tvořil divadelní či filmové kostýmy nebo róby na významné události.

pierre-cardin-july-2-

Souběžně s tvorbou pro Diora začal pracovat také na vlastních návrzích. Vytvořil sérii plášťů a kostýmků, které se rychle staly žádaným zbožím. Brzy poté se Cardin osamostatnil a spolu s prvními kolekcemi otevřel butiky Eve a Adam zaměřené speciálně na konfekci. Tato revoluce v tvorbě oděvů šokovala řadu návrhářů, Cardina dokonce vyloučili ze Syndikátu haute couture. Pro svou tvorbu získal prostor v pařížském obchodním domě Printemps. Místo bylo označováno jako „corner“ a toto pojmenování se brzy stalo synonymem pro všechny prostory uvnitř módních domů patřící jedné značce.

781befa516362e7eaf1a3c804c7d60af

Cardinovy modely se vyznačují jednoduchými liniemi a geometrickými tvary. Tvůrce v souvislosti s konfekcí zavedl také unisexovou módu. Móda ale není jediným odvětvím, kterému se Cardin věnuje. Je to také navrhování nábytku nebo užitému umění. Vlastní také síť luxusních restaurací. Cardin obdržel za svou práci několik ocenění. Několikrát dostal Zlatý náprstek, což je nejvyšší ocenění francouzské haute couture. Cardin působí od roku 1991 jako čestný ambassador UNESCO a v roce 2009 se stal vyslancem dobré vůle jedné z organizací OSN. Nadále se aktivně věnuje své práci a tvorbě pro značku Pierre Cardin.

cardin-p060

Zdroj: 1, 2, 3, 4