• Lifestyle  • MODERNA PROTKNUTÁ HISTORIÍ

MODERNA PROTKNUTÁ HISTORIÍ

Německé architektonické studio DYNAMO pojalo rekonstrukci domu z 19. století opravdu netradičně. Chátrající budova byla kompletně přebudována v duchu současných architektonických trendů, které však plně respektují její původní GENIUS LOCI.

Citlivé a neobyčejně harmonické propojení historické stavby se současnou architekturou je cítit doslova na každém kroku. Na první pohled je patrné na hlavní fasádě domu směrem do ulice, která i přes to, že byla zachována pouze rámcově, evokuje historizující gracii a styl. Oproti tomu zadní fasáda byla kompletně přebudována a původní masa kamenného zdiva musela zcela ustopit křehce působícímu prosklenému atriu, jež dosahuje prvního patra a propouští tak do vnitřních prostor dostatek světla.

“Prorůstání” moderní architrektury dávnými tradicemi si však plně uvědomíme až při procházce interiérem domu. Původní klenby a tapety s historizujícími vzory zde kontrastují podlahám z leštěného andezitu, pohledovým betonům a surovému dřevu. Masivní dubové dřevo je použito jako hlavní podlahový materiál ve většině vnitřních prostor, jež  byly zbaveny příček a celý interiér tak byl harmonicky propojen v jeden jediný celek. Dům zcela postrádá chodby a jednotlivé úrovně jsou propojeny pouze schodištěm, ze kterého se vstupuje přímo do pokojů. Byla tak ušetřena spousta místa. První dvě patra jsou spojena původními dřevěnými schody, které byly citlivě renovovány. Dostupnost horních pater a nově vybudovaného podkroví, sloužícího pro pořádání společenských akcí,  pak zajišťuje unikátní spirálové schodiště, které je samo o sobě uměleckým dílem.

Interiéry jsou vesměs zařízeny v minimalistickém duchu, jen na několika místech obohaceny historickým nábytkem, který slouží jako reminiscence zašlé slávy bývalého měštanského domu. Ve většině prostor je však nábytek řešen formou vestavných skříní a skříněk, které svým jednoduchým provedením a materiálem splývají s podlahami a dávají tak plně vzniknout designovým solitérům.

Poděkování a zdroj fotografií: STUDIO DYNAMO