Moderní výtvarné směry, příběh zapomenutého návrháře látek a ikonické erotické fotografie
Připadají vám výstavy většinou nudné? Není to pravda. Víte, že na jedné kdysi dávno dokonce vznikl nový výtvarný směr? Máme pro vás tipy na několik výstav v Praze, které musíte navštívit a nudit se určitě nebudete. A kdo ví, třeba budete svědky historického okamžiku ve výtvarném umění.
„Nevytvářím zázraky, jen používám a plýtvám spoustou barvy…“
Hodnotil svoji tvorbu Claude Monet. Pojem impresionismus je odvozen od jeho obrazu Impression, soleil levant (Imprese, východ slunce). Ten byl roku 1874 vystaven na výstavě nezávislých malířů v Paříži. Poprvé tento pojem (v hanlivém smyslu) použil kritik Louis Leroy, když obraz na výstavě uviděl, neboť ho považoval za nedokončený. Tak vznikl nový výtvarný směr. Prosazení impresionismu ukončilo tradiční akademické umění a nastal rozvoj moderního umění.
Impresionisté malovali obrazy plné barev lásky pohody a také léta. Proto se běžte podívat ne jejich tvorbu na aktuální výstavu v Praze: „Francouzský impresionismus: mistrovská díla ze sbírky Ordrupgaard“.
Datum konání: 29. 6. 2019 – 13. 10. 2019
Místo konání: Palác Kinských
„Nesnáším dobrý vkus. Je to ta nejhorší věc, která se může stát kreativní osobě.“
Říkal Helmut Newton, německý fotograf, který se proslavil především erotickými módními fotografiemi pro časopis Vogue.
Velice nerad pracoval ve studiu a studia si pouze pronajímal. Na focení využíval pětisetwatovou žárovku a mnoho různých baterek na noční snímky. Veškeré své nápady si zapisoval. Při přípravě focení byl naprosto precizní a často se připravoval na jedno focení mnoho dní. Náklady však zůstávaly většinou nízké.
Helmutova sláva se tu a tam neobešla bez skandálů. Při fotografování pro francouzský Vogue krátce po stavbě berlínské zdi se mu podařilo na jedné fotografii zachytit pamětní desku mladíka, který se snažil přes zeď uprchnout, byl však postřelen a vykrvácel. Po vydání Vogue vypověděly časopisu všechny německé firmy smlouvy na reklamy a modelka, která pózovala, nesehnala v souvislosti s těmito fotografiemi práci; také pózující policisté byli propuštěni. Tehdejší šéfredaktorka Vogue však Helmutovi nic nevyčítala.
Výstava „Helmut Newton in Dialogue“, kterou připravuje Museum Kampa ve spolupráci s Kicken Berlin, představuje snímky jeho snímky v kontextu meziválečné fotografie a dává je do souvislosti s tvorbou jeho současníků.
Datum konání: 29. 6. 2019 – 28. 10. 2019
Místo konání: Museum Kampa
Navrhovali pro něj Henri Matisse i Henry Moore. Jmenoval se Zika Ascher
Zika Ascher, původně Zikmund Ascher, přezdívaný Šílený hedvábník, byl český podnikatel v textilním průmyslu, umělec a návrhář, který vynikl v britském a francouzském textilním byznysu, umění a módě. Založil a vedl textilní firmu, která vyvinula experimentální tkaniny a šály, jejichž potisk (design) navrhovali slavní současní výtvarníci.
Zika přitahoval umělce a módní návrháře svou výjimečnou schopností dokonale přenést kresebné návrhy na textilní materiál. Firma Ascher měla široké zaměření – jejich hedvábné a bavlněné tištěné látky i různé typy vlněných tkanin se staly světovým fenoménem. Zika byl zároveň významným inovátorem textilních materiálů. Jeho revoluční přístup se stal legendou a symbolem propojení designu a volného umění. Látky firmy Ascher se těšily obrovské popularitě od čtyřicátých až do osmdesátých let 20. století.
Výstavu „Šílený Hedvábník. Zika & Lída Ascher: textil a móda“, která spojuje módu a výtvarné umění v jedno, určitě stojí za to navštívit ještě, než v září skončí.
Datum konání: 15. 2. 2019 — 15. 9. 2019
Místo konání: Uměleckoprůmyslové muzeum v Praze – historická budova