• Fashion News  • DailyStyle inspirace: Batika se vrací na výsluní a stává se trendem léta 2019

DailyStyle inspirace: Batika se vrací na výsluní a stává se trendem léta 2019

Batika? Ano, slyšeli jste dobře. Dobám květinových dětí sice dávno odzvonilo, ale móda se vrací neustále. Toto léto zažívá svůj velký návrat právě batika, a to v nejrůznějších podobách- od klasických výtvorů, které hýří všemi barvami, až po jemné, promyšlené barevné přechody. Stále nejste přesvědčeni? Nevadí, přečtěte si tedy náš článek a možná batice přijdete na chuť.

Spousta z vás si určitě pod pojmem batika vybaví prapodivné obrazce a nespoutané barevné kombinace. Není divu, batika jako taková bude asi navždy spojená s šedesátkami a s hnutím Hippies hlásající mír, lásku, přátelství a svobodu. A právě svobodu možná mělo symbolizovat ono uvolněné, pravidly nespoutané, všemi barvami svítící oblečení, které dnes poutá pozornost na světových molech.

Zde si můžete prohlédnout malou ochutnávku toho, jak se s batikou popasovalo několik světových návrhářů:

Mnozí návrháři se technikou batikování pouze inspirovali, a proto se stará klasická batika od té současné trochu liší. Hlavní rozdíl je, že ta novodobá je poněkud jemnější a propracovanější. Někde najdete batiku ve vší parádě, ale hlavním motivem jsou barevné přechody, kdy jedna barva prolíná s druhou a vytváří tak zajímavé ornamenty. Oblečení nemusí být nutně celé batikované. Potom dochází ke kontrastu se základní látkou a batikou.

Pokud jste přeci jen zastánci umírněnějšího stylu a fotografie výše vám připadají jako velké výstřelky, mohla by vás zaujmout kolekce Resort 2019 Collection oblíbeného návrháře Michelle Obamové Prabala Gurunga, který batiku realizoval na svých letních plážových modelech, které květinovými dětmi tolik nezavánějí.

Tak co říkáte? Už je vám batika o něco bližší? Pokud ano, můžete začít hledat na dně své skříně nějaké zapomenuté kousky a nebo se mrkněte do obchodů typu Reserved, Stradivarius, Bershka, Zara nebo H&M, kde letní batikované modely určitě najdete.

Batiku si oblíbila i Anna Wintour

Ovšem je tu ještě jedna možnost, jestli se vám nechce utrácet, máte šikovné ruce a zkrátka chcete být originální a vyrobit si něco sami. Z důvodu, že je to už přeci jen pár let, co se batikovalo ve velkém, přidáváme postup, jak na to.

Co je potřeba:

  • látka
  • barva na textil
  • hrnec
  • voda
  • sůl
  • ocet
  • vařečka (poté již nepoužívat k vaření)
  • provázek

Poznámka: Pro batikování je vhodné použít oblečení, které je z 100% bavlny nebo hedvábí, vhodnou látkou je také plátno. Na syntetické látky barva špatně přilne, navíc dochází ke špatnému vpíjení barvy a není snadné vytvářet na oblečení různé vzory.

Postup barvení

Připravte si látku, kus oblečení, který chcete nabarvit. Napřed si pečlivě promyslete, jakou barvu použijete a jaký vzor na látce chcete vytvořit. Tam, kde látku nebo oblečení pevně svážete, tam barva nepronikne a na tomto místě vám zůstane látka v původním zbarvení.

V hrnci si připravte barvící lázeň (můžete přidat i pár malých lžiček soli). Postupujte přesně podle návodu, který je uveden na barvě pro textilie. Do barvící lázně vložte látku a důkladně míchejte – cca 20 minut, aby se látka obarvila na všech požadovaných místech.

Po dostatečném promíchání v barvící lázni, látku vyjměte a důkladně ji propláchněte v čisté vodě (můžete vymáchat i v pračce), poté látku ještě vymáchejte ve vodě s trochou octa (roztok vody a octa v poměru 1:20), ten barvu ustálí. Důkladně vyždímejte a teprve v této chvíli již nabatikovanou látku rozvažte. Na závěr můžete ještě vlhkou nabatikovanou látku přežehlit.

Použití více barev

Může se stát, že budete chtít batikovat s pomocí více barev. V tomto případě nezapomeňte dodržet zásadní pravidlo, tj. batikovat od nejsvětlejší barvy po nejtmavší. Efekt nemusí vždy odpovídat vašim představám.

Postup je v tomto případě téměř totožný jako u batikování pomocí jedné barvy. Vždy, když látku vyjmete z barvící lázně, tak ji důkladně promáchejte, ale nikdy ji neustalujte pomocí roztoku vody a octa. Tuto fázi si nechte až při posledním barvení.

Na různé techniky batikování se můžete podívat zde.


Co móda miluje, bude brzy nenávidět, jen aby to záhy mohla zase začít milovat.“

Zdroj: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9