• ppl talk  • Monika Vaverová

Monika Vaverová

Monika Vaverová je mladá talentovaná módní návrhářka, která je jenom krátce po studiích, ale už se její jméno často skloňuje. Studovala střední oděvní a grafickou školu v Lysé nad Labem, poté pokračovala ve studiích v Praze na Vyšší odborné škole módního návrhářství v Holešovicích. Má svou značku MIMO, s jejíž poslední kolekcí New Fusion uspěla na Czeck czech fashion 2013.

Musím začít takovou klasickou otázkou. Ale proč zrovna módní návrhářství?

Myslím si, že na to měly velký vliv různé kreativní aktivity a kroužky, kterých jsem se díky rodičům v dětství účastnila. Už v raném dětství nás se sestrou mamka brala sledovat tréninky její taneční skupiny a já si myslím, že skrze tanec se člověk naučí velmi citlivě vnímat své okolí, převážně rozvíjet kreativitu sám v sobě. K šití a kresbě jsem měla vždy blízko, už na základní škole, jsem si často zkoušela přetvořit různé oblečení na sebe, ne-li i vyzkoušet něco ušít, ještě na starém šlapacím stroji. Takže volba střední školy byla jasná.

Když jsi přišla do Prahy, uvažovala jsi například o Umělecké škole průmyslové v Praze v rámci pokračování tvého studia?

Předpokládám, že každý, kdo se pohybuje v této sféře, o tom do jisté míry uvažuje. Po ukončení studia jsem se rozhodla prozatím nepokračovat, protože jsem cítila chuť už tvořit plně v reálu. Nasbírat zkušenosti přímo z praxe a vzhledem k tomu, že většina z mé autorské tvorby je založená na mých pocitech, emocích a spontánních myšlenkách, tak jim rozhodně naslouchám a snažím se je následovat. Zda je to správná volba, posoudí čas a lidé.

Máš nějakou módní ikonu, která tě inspiruje?

Jsou lidé, u kterých ráda sleduji jejich tvorbu, ale nemohu říct, že by to byli zrovna mé ikony nebo podobně. Mohu pro příklad zmínit návrhářku Iris van Herpen, která je svou tvorbou rozhodně inovátorkou a přináší nový pohled na oděv samotný nebo z české scény Jakuba Polanku. Jejich kolekce jsou pro mě vždy něčím výjimečné. Samozřejmě sleduji i světové fashionweeky, nové i stále značky, designery,…, ale vnímám to jako potřebnou aktivitu patřící k tomuto oboru. Snažím se tím však příliš neovlivňovat. Chci si udržet svůj vlastní styl. Navrhuji, když přijde nápad, ne podle trendů a sezony. Vždy se musím pro nápad/koncept/ projekt nadchnout, abych cítila, že je to to pravé a měla tak mnohem více energie. Pak přijde den, kdy dostanu nápad a přesně vím, jak ho zrealizovat, jaké látky použít, jaké střihy, jakou zvolit technologii atd.

Máš svojí značku MIMO. Kdybych se na tebe přímo chtěla obrátit a nechat si od tebe něco ušít nebo si něco vybrat z tvých předchozích kolekcí, jak mám postupovat?

Určitě se mě nebát kontaktovat. Nové webové stránky: (www.monikavaverova.cz), se už každým dnem spustí, tam budete mít možnost shlédnout veškerou mou tvorbu, služby a kontakty. Určitě mě najdete také na oficiálních fcb stránkách (www.facebook.com/MonikaVaverovaFashionDesigner), kde jsou nejaktuálnější informace o konaných projektech a úplně nejčerstvější novinkou je nové studio na adrese Janáčkovo nábřeží 51, kde mám dílnu, showroom a ve spolupráci s fotografy i fotoateliér.

ReSTART (5) ReSTART (6)

Zúčastnila jsi se Czeck czech fashion 2013, kde jsi předvedla svou poslední kolekci. Prozraď nám o tom něco víc.

Ano, na CCF fashion show 2013 jsem předvedla poslední kolekci s názvem „New Fusion“. Představovala řadu nositelných i extravagantnějších modelů, ve kterých jsem se snažila propojit několik aspektů dohromady, tak aby mezi sebou harmonicky komunikovaly. Mou snahou bylo vytvořit nejen nositelnou, ale také netradiční kolekci s futuristickým nádechem, který do své tvorby velmi ráda vnáším a opět mé oblíbené kontrasty. Modely mají působit čistým, vzdušným a elegantním dojmem. Prezentaci na přehlídce předcházel výběr šesti mladých módních návrhářů/ek z ČR. Díky takovýmto akcím člověk potká nejen spoustu nových skvělých lidí, ale celkově i zpětnou vazbu, která je pro další tvorbu určitě důležitá.

_DSC1482

New Fusion

Kdo patří mezi tvoje klienty?

Převážně to jsou zatím spíše mladí lidé, kteří nemají strach nosit originální kousky. Ráda pracuji na individuálních zakázkách, kde volím přímý a osobitý přístup ke každému klientovi. U modelů na zakázku se snažím o co nejbližší propojení představy zákazníka s mou vizí a vytvořit tak model, ve kterém se bude cítit zákazník/ce nejlépe. Právě díky mému individuálnímu přístupu nemám problém se přizpůsobit jakékoliv věkové kategorii. Ve svých modelech se nerada omezuji novodobými trendy či snad pravidly, snažím se jim dodat nadsázku a originalitu, rozhodně miluji využití kontrastů. Ráda kombinuji lehké materiály s pevnými, určitě se nebojím matu a lesku, výrazných forem, nezapomínaje na mou oblíbenou koženku a kůži, když však pracuji s kůží, přizvu si k sobě někoho, kdo se na tento materiál specializuje, chci, aby mé produkty byly kvalitní. Do budoucna plánuji kolekci kožených pásků a doplňků.

ReSTART (1)

Jaké máš plány do budoucna?

Samozřejmě se věnovat nadále zakázkové tvorbě, vždy se těším na novou spolupráci. Dále pracuji na různých projektech. Nejčastěji se teď věnuji stylingu focení, která organizujeme společně se skvělým realizačním týmem, bez kterých by spousta mých vizí a konceptů zůstala jen v hlavě. Aktuálně již pracuji na nové kolekci, kterou jsem započala prvními modely pro finalistky MISS UK 2013. Finálový galavečer proběhne 29.11. v klubu Roxy, Přijďte se podívat. Nyní za sebou máme focení a natáčení promovidea (https://www.youtube.com/watch?v=fiTJcK0HqoM). Plánuji kolekci rozšířit o velké šaty, netradiční modely, ale nezapomenu i na zcela běžně nositelné kousky.

Bez názvu-1

Miss UK

V čem hledáš svojí inspiraci?

Inspiraci nacházím ve spoustě věcech a rozhodně, i když to bude znít jako cliché, ve světě kolem mě. Mohla bych určitě vyjmenovat několik jistých inspiračních prvků jako je filmové, hudební a taneční prostředí, architektura, příroda…ale pak přijde z ničeho nic náhlá představa, z ní proud nápadů, který hned v hlavě zpracovávám a rozšiřuji, dokud nevzniknou první skici.

Jak se na tom pohybují tvoje modely cenově?

Člověk musí kalkulovat práci, kterou nad tím stráví, materiál, plus originalitu. Skutečně se to velice liší jednotlivými modely. Najdete u mě model tzv. za pár stovek, ale i velké šaty v hodnotě několika tisíc. Samozřejmě svým zákazníkům dokážu vyjít vstříc, takže když si dopředu upřesníme, jaký má na model rozpočet, jsem schopna se přizpůsobit a vejít se do zadané částky, ale je to třeba na úkor kvality materiálu. Každopádně vizuální výsledek musí být takový, jaký byl návrh a i to je pro mě příjemná výzva.

Co můžeme očekávat od tvých kolekcí?

Zajímám se i o doplňky, které se snažím občas vytvořit k daným modelům. Pro mě je zapotřebí, aby vznikl kompaktní a sladěný celek – od modelu, přes make-up a účes po nafocení. Hedám určitou celistvost, nejviditelnější to je při focení. Proto komunikace s lidmi je pro mě velice důležitá. Nestačí si koncept jen vymyslet, ale je zapotřebí ho dotáhnout do konce, umět ho sdílet s ostatními a přijímat i další nápady. Mám kolem sebe základní tým lidí, s kterými spolupracuji. Známe se už delší dobu a vím co od nich očekávat, stejně tak jako oni ode mě.

W.H.I.T.E. collection (15)

kolekce W.H.I.T.E.

W.H.I.T.E. collection (5) W.H.I.T.E. collection (13)