• Events  • Napříč scénickým šperkem Dany Bezděkové. Královna českého šperku představí na přehlídce v Písku to nejlepší ze své tvorby

Napříč scénickým šperkem Dany Bezděkové. Královna českého šperku představí na přehlídce v Písku to nejlepší ze své tvorby

Kožené náhrdelníky s kovovými spoji, obří stříbrné i zlaté koule jako nahrdelníky a náramky z částí rozebraných disket. Šperkařka Dana Bezděková na přehlídce v rámci Píseckého víkendu módy a designu představí nadčasové a velmi svébytné scénické šperky, které vytvořila během své kariéry a odvypráví tak příběh o ženské síle a o tom, jak se v průběhu života proměňuje. 

Tvorba Bezděkové, které se přezdívá královna českého šperku, čítá stovky šperků a objektů, ať už těch běžně nositelných nebo právě scénických. Během přehlídky nazvané Per tempus představí jen zlomek z nich. „Scénický šperk prezentuji formou výstav nebo performancí. K realizaci používám veškeré materiály, které mi pomohou vyjádřit nápad, který mám. Tyto objekty jsou mi inspirací při navrhování nositelných kolekcí ze vzácných kovů a kamenů,“ vysvětluje šperkařka. 

Objekty, které v Písku představí na přehlídce 19. května, vznikaly od 90. let do současnosti. Některé z nich se objeví v záři reflektorů poprvé, ty ostatní představila Bezděková v ucelených performancích Tempo Tempus Time, Šach Mat či na přehlídkách v rámci Designbloku. „Scenické šperky vyrábím celý život. Mám na nich ráda právě to, že musí člověka praštit do očí, chytit ho za všechny smysly, za srdce, měl by člověka prostě zasáhnout,” vysvětluje šperkařka. 

Jedna z nejlepších českých šperkařek spolu se stylistkou René Vidourkovou představí unisexové modely, které se převážně skládají z kukly a lycrového trikotu. 

“Přehlídku jsem nazvala Per tempus s podtitulem Feminam potestatem, protože má dvě roviny. Představím své scénické šperky, které nevznikly v tuto chvíli, ale které jsem vytvořila během své kariéry – to je odkaz na čas. Podtitulem chci vyzdvihnout ženskou sílu ve všech jejích podobách, tak jak se v čase mění a prohlubuje. Ženy v sobě nosí sílu takových rozměrů, že je mnohdy těžké ji obsáhnout slovy,” vysvětluje šperkařka. 

Celoživotní tvorba Dany Bezděkové na sebe strhává pozornost několik desítek let. Šperky z jejích kolekcí nosí lidé napříč všemi věkovými kategoriemi. Vytváří šperky na zakázku a lidé ji vyhledávají i při důležitých momentech svého života – při zásnubách i svatbách. Scénický šperk je její hlubokou láskou, které se věnuje po celou kariéru, možná i proto, že oba její rodiče pracovali v divadle a Bezděková toto prostředí intenzivně vnímala od dětství. 

Na loňském Designbloku představila Bezděková svou poslední kolekci Triffid novus, která se skládá ze čtyř typů prstenů, na kterých ilustruje koloběh lidského života. Kolekce zahrnuje take náušnice, náhrdelníky a oblíbené ear cuffy, které šperkařka znovuobjevila a jako jedna z prvních začala vyrábět. Ačkoli jsou tématem jejích dvou posledních kolekcí květiny, v přírodě šperkařka inspiraci nehledá. Fascinuje ji vesmír, technické přístroje a běžné věci, které lidé často přehlížejí a mijí bez povšimnutí. 

“Při navrhování šperků přemýšlím o lehkosti náušnic, pohodlnosti prstenů nebo jemnosti náhrdelníků. Když tvořím scénický šperk-objekt, jdou tyto věci-podmínky stranou, důležitý je celkový výraz, efekt a údernost. Přehlídky nebo performance musí zaujmout, pobavit a třeba i šokovat. Proto mě to tak baví, je to výlet z každodenního stereotypu do světa fantazie,” vystvětluje šperkařka, která na loňském Designbloku představila svou poslední kolekci Triffid novus. Ta se skládá ze čtyř typů prstenů, na kterých ilustruje koloběh lidského života. 

Dana Bezděková

Kolekce zahrnuje take náušnice, náhrdelníky a oblíbené ear cuffy, které šperkařka znovuobjevila a jako jedna z prvních začala vyrábět. Ačkoli jsou tématem jejích dvou posledních kolekcí květiny, v přírodě šperkařka inspiraci nehledá. Fascinuje ji vesmír, technické přístroje a běžné věci, které lidé často přehlížejí a mijí bez povšimnutí. 

“Inspirují mě nalezené předměty na ulici, v trávě, kdekoli, obdivuji dokonalé tvary, v letadle na obloze vidím levitující náhrdelník. Inspiruje mě svět a to, co se v něm děje a dít bude. Zajímá mě budoucnost,” říká na konec Bezděková.