• Fashion News  • Nejsledovanější módní přehlídky v době pandemie

Nejsledovanější módní přehlídky v době pandemie

Navzdory pandemii COVID-19, nebo možná právě díky ní, byl tento rok bohatý na unikátní módní přehlídky. Díky digitalizaci jsme mohli být hosty Fashion Weeků i nejrůznějších doprovodných show, a to přímo z pohodlí a bezpečí našeho domova. Které módní přehlídky stojí rozhodně za připomenutí? Podívejte se s námi.  

CHANEL

Pohodlná a přitom dostatečně posh, taková je kolekce Chanel Spring/Summer 2021 Ready-to-Wear, která byla uvedena v pařížském Grand Palais. Modelky vycházely z pod velkého nápisu CHANEL, který evokoval ikonický nápis HOLLYWOOD v Santa Monice. Kolekce totiž čerpá inspiraci z dlouholetých spoluprací značky s hollywoodskými herečkami, Virginie Viard se nechala unést světem femme fatale. Mezi hosty show tak nemohly chybět francouzské herečky Marion Cotillard a Anna Mouglalis. Kabátky Chanel s ramenními vycpávkami doplňovaly džíny či minisukně v růžové nebo nebesky modré barvě. Nechyběly ani svetry s typickým černým lemováním v kombinaci s výraznými náhrdelníky. Modelky zdobily i čelenky a diadémem s motivem C. Inspiraci Viard našla i u džokejských dresů, které promítla do bund a kalhot. Kolekci doplňovaly i romantické hedvábné šaty.

MOSCHINO

Kolekce dámského oblečení Moschino Spring/Summer 2021 byla představena opravdu unikátním způsobem. Kreativní ředitel Moschino Jeremy Scott se rozhodl pro prezentaci bez publika, přesto nejdůležitější hosté nechyběli ani při jeho loutkové show. Kromě loutky Gigi Hadid, která zahájila show, tak seděly v první řadě diváků také loutky Vanessy Friedman z New York Times, Anny Wintour a Hamish Bowlese z Vogue, Anny dello Russo a Edwarda Enninful z Vogue UK. Svoji loutku si pochvalovala i Angelica Cheung z Vogue China. Nejnovější kolekce Moschino ukazuje méně známou stránku světa módy, je oslavou haute couture a je inspirována souborem miniaturních couture výtvorů, které designéři z Paříže poslali na cestu po druhé světové válce, aby zachránili své podniky před finančním krachem. Spolu s Creature Shop vytvořil Scott loutky oblíbených modelek, které vynesly 40 modelů, ty byly nejprve vyrobeny ve verzích v životní velikosti a poté zmenšeny.

GUCCI

Na módní přehlídce se podílí vždy celá řada odborníků, od vizážistů přes kadeřníky až po stylisty. Backstage je zapovězeným a přitom lákavým místem pro všechny návštěvníky fashion show. Zákulisí módní přehlídky Gucci, Fall/Winter 2020/21, se nám rozhodl ukázat Alessandro Michele, který návštěvníky na show pozval pomocí aplikace WhatsApp. Uprostřed proskleného „kolotoče“ seděly oblečené modelky, které si nechaly česat vlasy a dělat make-up. O několik minut později se do práce pustili stylisté v šedých pracovních overalech. Modelky pak předstoupily před diváky v kolekci inspirované gotikou a svobodu dětského oblečení. V kolekci Gucci tak nemohly chybět ani barvy, obdivovat jste mohli barevné doplňky, jasně žluté kalhoty a halenky, modré minišaty s červenými punčochami i šaty se sklady a krajkovými detaily. Když show skončila, zákulisí se opět rozsvítilo a obrovský potlesk tentokrát patřil i těm, kteří pracují v backstage.

CHRISTIAN DIOR

Maria Grazia Chiuri, kreativní ředitelka dámských kolekcí Dior, spoluprací s feministickým uměleckým kolektivem Claire Fontaine na přehlídce Ready-to-Wear kolekce Fall/Winter 2020/2021, navazuje na své předchozí kolekce. Feministické slogany a prohlášení patří do návrhářčiny tvorby již řadu let, spolupráce Marie Grazie Chiuri s kolektivem Claire Fontaine tedy nebyla žádným překvapením. Claire Fontaine působí změnou vnímání prostoru, který zabírá, vyvolává povědomí, které je nutné pro zkoumání současných problémů a verbalizuje problematiku zrovnoprávnění mužů a žen. Návštěvníci tak seděli pod neonovými LED nápisy Claire Fontaine, které se vyznačují poselstvími, která nás napadají, jako jsou příkazy a podněty k reflexi. WHEN WOMEN STRIKE THE WORLD STOPS, WOMEN´S LOVE IS UNPAID LABOUR, FEMINE BEAUTY IS A READY-MADE, PATRIARCHY = CLIMATE EMERGENCY, PATRIARCHY = REPRESSION, WOMEN RAISE THE UPRAISING či WE ARE CLITORIDIAN WOMEN a uprostřed pak CONSENT. Kolekce byla inspirována 70. lety, nechyběly v ní monochromatické či kostkované outfity a lehké dlouhé šaty doplněné o šátky, kravaty a ikonické opasky CD.

VERSACE

Donatella Versace uspořádala svoji živou streamovanou show Versace Spring/Summer 2021 Ready-to-Wear, uzavřenou pro veřejnost, za účasti zaměstnanců Versace, v domnělých ruinách Atlantidy. Donatella hledala způsob, jak přivést DNA Versace do nové reality a k lidem, kteří prošli, v této době, hlubokou změnou. Bájný podmořský svět byl ideální metaforu pro nový svět a poselství o tělesné pozitivitě a genderu. V postpandemické krajině, si Donatella, dle jejích slov, přeje vzájemnou podporu a přijetí toho, co se od nás liší. Kolekce s motivy hvězdic, korálů a mušlí vychází z Trésor de la Mer, Gianniho Versaceho, pro jaro 1992. Nechyběly ani mikrovláknové šaty zdobené volánky, které se odrážely jako medúzy a kaskádové sukně vrstvené jako mušle.