• Styling  • Neoviktoriánský trend

Neoviktoriánský trend

Chcete vypadat jako aristokratická hrdinka románů XIX. století? S naším průvodcem neoviktoriánským stylem, který ovládl aktuální přehlídková mola, není nic jednoduššího!

Trend v sobě spojuje estetiku doby vlády královny Viktorie, pochmurnou náladu středověké éry, filosofii gotické subkultury 20. století a ultramoderní přístup k módě.

Moderní verze stylu nevyžaduje nošení korzetů ani krinolín.

Moderní verze nevyžaduje nošení korzetů ani krinolín.

Pro začátek se seznamte s dějinami odívání – krátká lekce poslouží pro lepší pochopení trendu.

Svými kořeny sahá až do 19. století, přesně mezi červnem 1837 a lednem 1901 totiž Britskému impériu vládla královna Viktorie. Předtím nosily anglické dámy šaty hlavně v barvách pastelových – bledě žluté, pudrově růžové, blankytně modré. Po roce 1860 se ale situace změnila – datuje se tím vynález anilinových barviv, kdy oděvy díky nim získaly odstíny tmavě bordové, vznešené smaragdové i královsky modré. Viktoriánská éra se ale spojuje především s barvou černou – královna během dlouhých 40 let po smrti prince Alberta nosila pouze tmavé smuteční ošacení, čímž zavedla výraznou tendenci, která přetrvávala až do roku 1915. Všechny ženy, nehledě na svůj rodinný stav, kupovaly černý krep – tkanina byla nejenom stylová, ale také snadná na údržbu. Nemačkala se, nevykazovala znaky stárnutí ani po dlouholetém nošení, flíčky nebyly tolik viditelné – jedny šaty z takového materiálu tedy byly dobrou investicí a hodily se na různé příležitosti – nejenom na pohřeb.

Krajkový límec, nejvýraznější prvek viktoriánského stylu, se dnešními návrháři demonstruje v rozličných variantách – od jednoduchých stojáčků lemujících obličej až po výrazné žabó s hedvábnými volánky.

Hedvábná blůza s límcem až ke krku, nejvýraznějším prvkem viktoriánského stylu, se dnešními návrháři demonstruje v rozličných variantách – od jednoduchých stojáčků lemujících obličej až po výrazné žabó s volánky.

Průmyslové inovace a značná prosperita království posunuly textilní tradice a technologie tkalcovství. Vzdělaná střední třída britské společnosti rozšířila okruh použití dříve vzácných materiálů – ušlechtilý samet se nyní používal kromě obleků i na potahování nábytku.

Krajka, hojně objevující se na molech nejednu sezónu, se má v historickém kontextu využívat cudně – znamená to límec až ke krku a podšívkované šaty pod kolena.

Krajka, hojně objevující se na molech nejednu sezónu, se má v historickém kontextu využívat cudně – znamená to vysoký límec, manžety a podšívkované šaty pod kolena, kdy není příliš nahé pleti.

Tajemný nádech gotiky není náhodný – v průběhu viktoriánské epochy byl rozšířen neogotický sloh – architektura se doplňovala o zdobení inspirované středověkem, psaly se tzv. gotické romány.

Spojení elegance Viktoriánské doby a romantická melancholie s gotickým závanem tvoří výraznou kombinaci, kterou zachytili světoví návrháři během poslední sezóny.

Spojení elegance viktoriánské doby a zádumčivé gotiky tvoří výraznou kombinaci, kterou zachytili světoví návrháři během posledních sezón.

Nemusíte se snažit tento historizující trend citovat s naprostou přesností – abyste předešly shodě s herečkou dobového divadla, dávkujte detaily z oděvu romantické šlechtičny s prvky moderními. Eklektika je hlavním pomocníkem, který z vás udělá trendsettera a vkusně rozředí všechny potřebné ingredience k dokonalé harmonii. Příliš hojné vrstvení rýšků a volánů je proto třeba ředit více maskulinními doplňky.

Nabídka mass-marketu je dnes široká - stačí najít správnou kombinaci.

Nabídka mass-marketu je dnes široká – stačí zvolit správnou kombinaci.

gif-shoes

Boty s velkým množstvím tkaniček byly typické pro obuv 19. století – dnes v obchodech najdete modernizované verze lodiček s provázky a řemínky.

gif-moderntwist

I detaily dokáží vykouzlit správnou opulentní náladu.

 

Grafika: Nataliya Grimberg

Zdroje: 1, 2, 3, 4