• Fashion News  • Noční motýli se probouzejí v nové kolekci návrháře Michala Marka

Noční motýli se probouzejí v nové kolekci návrháře Michala Marka

Avantgardní, provokativní, tajemně krásná. Tak by se dala popsat nová kolekce českého návrháře Michala Marka. Designer ji představil v prostorách pražského hotelu NYX: na jeho točitém schodišti se přitom neodehrávala pouhá přehlídka, ale ambiciózní módní představení, působící na všechny smysly.

Kolekce, kterou Michal Marek uvedl v Panské ulici poblíž Václavského náměstí, nese název Můra. Odkazuje tak na návrhářův hlavní zdroj inspirace. „Barevní motýli přelétají z květu na květ a slunce milují. Když zajde, vystřídají je temné, ze svitu měsíce a hvězd slunce žijící můry, jež světlo, k němuž směřují, smrtelně spaluje. Jedna z nich vstoupila i do mě,“ popsal Marek hlavní myšlenku, která ho ke zpracování kolekce přivedla.

Vlastní tvůrčí proces pro něj přitom nebyl jednoduchý. „Celá kolekce vznikala v extrémních podmínkách za extrémně silného fyzického vyčerpání, mnoho dní bez spánku, mnoho dní bez pochopení sebe sama, bez pochopení ostatních a hledáním pravdy. Extrémní situace však přináší mnoho odhalení a poznatků, v extrémních situacích poznáváme sami sebe, poznáváme pravé charaktery lidí a vidíme dál či více než během běžných dnů stereotypního života… Člověk musí spadnout na samotné dno, aby mohl stoupat ke hvězdám. Byla to terapie, byla to očista, bylo to o pochopení, bylo to o pravdě, o najití sebe sama.“

můra1
můra2
můra3
můra4

Přehlídkové molo zaplnily zdánlivě extravagantní modely pohrávající si s androgynní estetikou. Hlavní tváří kolekce se stal model Tom Diamond. Obličeje modelek byly povětšinou alespoň částečně zakryté, vytvářející dekadentní a tajemnou atmosféru. Vybrané modely z Markovy kolekce si můžete prohlédnout v naší galerii.

Celým večerem provedla moderátorka a herečka Miluše Bittnerová, která zrod Můry doprovodila citacemi ze sonetů Williama Shakespeara. Nechybělo ani hudební vystoupení: postarala se o něj zpěvačka Eliška Rusková, známá z poslední řady soutěže Superstar. Přehlídku si nenechala ujít ani módní kritička Františka Čížková. Další podrobnosti k Markově tvorbě i kolekci naleznete na jeho webových stránkách.

Zdroj