• Lifestyle  • Novému pivnímu speciálu požehnal i sám arciopat

Novému pivnímu speciálu požehnal i sám arciopat

Milovníci piva a zvláště Volby sládků jistě teď zajásají. Plzeňský prazdroj se totiž spojil s Břevnovským klášterním pivovarem sv. Vojtěcha  a společně přinášejí velikonoční speciál, který nese název Popeleční Benedict. V čem je výjimečný? Proč zrovna popeleční? Jak chutná?

Do piva, jak víme, patří chmel, kvasnice, voda a slad. V tomto případě byla pro chmelení použita kombinace jemných českých chmelových odrůd, typických pro český ležák, a to Žatecký poloraný červeňák z benediktinské chmelnice a Sládek. Co je ale ojedinělé, je slad. Celkem byly použity 4 druhy sladu, přičemž tento speciál je ozvláštněn použitím nakuřovaného sladu. Ten se nesuší na vzduchu, ale nad kouřem z dubového dřeva, který tomuto polotmavému ležáku tak dodává lehce zauzenou chuť. Tím je velikonoční speciál výjimečný.

 Proč vlastně Popeleční Benedict? Název odkazuje ke svátému Benedictu z Nursie, zakladateli Benediktínského řádu, ke kterému patří i Břevnovský klášter, nejstarší mužský klášter u nás, jehož historie sahá až do roku 993 a který je od svého vzniku úzce spjat s vařením piva. Popeleční pak proto, že reflektuje postní období před Velikonocemi. V dřívějších dobách bylo zvykem, že mniši v klášterech vařili v předvelikonočním období silná piva, která si mohli dopřát i v postním období a která spolu  s chlebem představovaly zásadní zdroj živin a kalorií právě v období 40 dnů trvajícího půstu, proto se o něm někdy říkalo, že se jí, nikoliv pije.

Jak říká sám sládek programu Volby Sládků, Tomáš Pokorný: „Vaření velikonočního speciálu je vždy výjimečná událost. Letošní spolupráce s Břevnovským pivovarem nám umožnila použití tradičních klášterních surovin, což dodalo společnému experimentování nový rozměr. Výsledku naší práce na závěr požehnal pan arciopat Břevnovského kláštera Petr Prokop Siostrzonek. Jsem přesvědčený, že se pivo mimořádně podařilo a věřím, že osloví všechny naše příznivce.“

A sládek Břevnovského pivovaru Aleš Potěšil k tomu dodal: „Spolupráce s plzeňskými kolegy pro nás byla novou zkušeností. Společnou řeč jsme našli velmi rychle a spojení vysoké profesionality s tradičními postupy i surovinami dalo vzniknout výjimečné kombinaci chutí.

Naše redakce měla možnost tento speciál ochutnat přímo na Břevnově, za přítomnosti samotného arciopata, sládka programu Volby Sládků Tomáše Pokorného, sládka Břevnovského pivovaru Aleše Potěšila a manažera Volby Sládků Tomáše Drahoňovského, kteří společně narazili sud a se kterými jsme si všichni společně připili. . ,,Popeleční Benedict´´ je polotmavá třináctka s lehkým zákalem a krémovou pěnou. Uzené aroma kouře bylo v chuti znát, ale velmi příjemně. Nerušilo ani vůni, ani samotnou chuť, takže i lidé, kteří zrovna nemusí polotmavá piva, by mohli být spokojeni. Je ideální k vyzrálejším sýrům a uzeninám. Disponuje 32 jednotkami hořkosti IBU a obsahuje 5,4 % alkoholu.

 „Oproti jiným letům chceme ve Volbě sládků věnovat větší pozornost spolupráci s menšími pivovary,“ říká manažer Volby sládků Tomáš Drahoňovský. „I naše společná práce s kolegy z Břevnova ukazuje, že nezáleží na tom, zda je pivovar malý nebo velký. Důležitá je úcta k řemeslu a společná chuť přinést milovníkům piva to nejlepší, co umíme,“ dodává.

I o tomto jsme se  mohli sami přesvědčit. Ochutnali jsme Popelečního Benedicta uvařeného na Břevnově a pak Popelečního Benedicta připraveného v Plzeňském Prazdroji. Rozdíly? Minimální. Sami si to můžete porovnat. Jedna varianta bude dostupná v restauracích poblíž Břevnovského kláštera. Druhá pak v gastropodnicích ve zbytku republiky. Obě dvě piva naráz pak můžete srovnat například v restauraci Klášterní šenk přímo v areálu Břevnovského kláštera, nebo v pivovarském klubu Benedict v pražském Karlíně.

Zdroje: 1, 2, 3, 4