• Lifestyle  • Nový semestr, nová místa, nové coffee rituály

Nový semestr, nová místa, nové coffee rituály

Kaváren, kam se studenti chodí učit nebo jen relaxovat je všude mnoho. Jak to tak vidím, klasický Starbucks nebo Costa zaujímají na žebříčku oblíbenosti vysoké pozice. Teď je otázka, zda lidé neznají a nebo snad nechtějí znát žádné jiné alternativy?

 Je tu pro vás připraven krátký seznam příjemných míst, kam nahlédnout, když se zaseknete na hodinu v centru a opravdu se nevyplatí jezdit zpět domu a to poslední, co se Vám zrovna chce, je chodit po centru v mínus osmi nebo zabíjet čas v nákupních střediscích. Hodí se také studentům, blogerům, spisovatelům, nebo lidem, kteří ocení poklidné, ale stále stylové místo v centru na business schůzky, práci nebo si chtějí jen tak posedět s kávou.

Měsíc září je přeplněný k prasknutí PR eventy jako jsou vernisáže, fashion weeky, releasy, zahajovacími party všech semestrů, o lednu se to stejné opravdu říct nedá, člověk se ještě tak nějak vzpamatovává z toho vánočního šílenství a snaží se koncentrovat a navodit si pohodu, která ne a ne přijít. Nicméně měsíc únor je už v tomto směru více akční. O začátcích dalších semestrů ani nemluvím. Jsme ve stresu z toho, co bude dál, jakým směrem se začneme v novém roce ubírat, plánujeme léto, stáže, budoucnost a v mezičase nám vrcholí plesová sezona. Nicméně v Praze existuje pár stylových míst, kde se dá docela úspěšně ukrýt před stresem každodenního života a vychutnat si chvilku pro sebe. Odpovědí jsou kavárny.

1. Pohoda jako doma – Peter’s appartement

Před pár týdny jsem během tradičního projíždění Instagramu narazila na několik sdílených fotek přátel z útulného nápadně podobajícího se prostředí malebné, ale zároveň moderně a přitom minimalisticky založené kavárny Peter’s Apartement.  Kavárna se nachází v Slavíkově ulici nedaleko pražské stanice metra Jiřího z Poděbrad. Na první pohled se to zdá jako naprosto obyčejné prvoplánově navrhnuté bistro bez jakéhokoliv nápadu, nicméně jakmile jednou vejdete dovnitř, pochopíte, že se v tomto případě opravdu nevyplatí soudit knihu podle obalu. Jako první se na Vás usměje jeden z pracovníků a okamžitě se postará o to, abyste měli kde sedět a z čeho si vybrat. Kavárna není největší, ale o to je útulnější. Bar připomíná styl amerických postkonceptuálních kuchyní, kterým jejich koláče, sušenky, záviny a dortíky dodávají domácí atmosféru. Co se týče nápojů, fungují opravdu jako klasická kavárna, mají tedy všechny druhy teplých i studených, alkoholických i nealkoholických nápojů. Takovým tím dinosaurem v místnosti je jejich donuts delivery. Podle denní doby a dne v týdnu je totiž možné si zde objednat krásné nadýchané donuty se sladkou polevou, které k těm pomačkaným mastným přeslazeným hroudám prodávaným v alobalu mají skutečně hodně daleko. Název Peter’s Apartement není náhoda, čas od času si jdu i já sednout s notebookem do této kavárny a opravdu je zde cítit domácí pohoda.

01a5bd4124d8ae9a93a84ab8881501bd

Peter’s Apartement

AdresaSlavíkova 1581/24, 130 00 Praha 3-Žižkov

Telefon608 060 887

2. Místo na posezení nebo Showroom – Vnitroblock

Industriální prostory v pražských Holešovicích vystihuje jen jedno slovo a to je „versatility“ neboli všestrannost. Nechce se mi nazývat Vnitroblock kulturním domem nebo centrem, jelikož se asi každému při tomto přirovnání vybaví strašné vzpomínky na ty pofidérní výlety na základních školách do kultůráků s naprosto otřesnými tanečními a hudebními výstupy. Vnitroblock je jiný. Je to takový středobod lifestylu, kultury, street i vysoké mody, kinematografie a dokonce i fitness, jelikož je zde možnost se oddat kouzlu yogy. Kavárna samozřejmě nesmí chybět, je to takové příjemné posezení v rozsáhlých a prosvětlených prostorech bývalé továrny, které zároven evokují undergroundovou atmosféru. Člověk se zde může schovat před každodenním hektickým životem, ochutnat lahodnou kávu nebo čaj, ochutnat nějakou tu domácí sladkost a nasávat atmosféru místa, které spojuje milovníky hudby, tance, jídla, umění, kultury, módy, ale také pohody a dobré nálady. Třešničkou na dortu je showroom v pozadí kavárny, který nabízí designové kousky od všech středoevropských perspektivních modních návrhářů, mezi které patří např. i česká značka Odivi.

3c

Vnitroblock

AdresaTusarova 791/31, 170 00 Praha 7-Holešovice, Česko

Telefon+420 770 101 231

3. Friends Coffee House

Zase něco naprosto jiného je roztomilá kavárna v Palackého ulici. Místo má své kouzlo, nicméně nečekejte žádný designový boom. Kavárna je právě tak roztomilá, protože celé místo dělá dojem útulného podkroví s těmi nejpohodlnějšími křesly na celém světě. Jediné, co chybí, je krb, knihovna, štěně a vaše domácí obuv. Možná právě proto se to tu studenty jen hemží, pokaždé je tu totiž vidět notebook za notebookem. Kromě skvělého šálku kávy je zde opravdu výtečná jejich banánovo-jahodová bomba. Kavárna rozhodně stojí za návštěvu.

4c

Friends Coffee House 

AdresaPalackého 719/7, 110 00 Praha 1-Nové Město, Česko

Telefon+420 272 049 665

4. Žádná křesla, hezky na stojáka – Ema Espresso Bar

Pokud od kavárny očekáváte domácí útulnou atmosféru, Ema Espresso Bar rozhodně není pro Vás, nicméně její kouzlo se jí upřít nedá. Představte si vejít do světlé místnosti s minimalisticky zdobenými prvky, světlým dřevěným, ale stále velmi moderním nábytkem a výstředním osvětlením, to je Ema Espresso bar. Je zde velký pult, u kterého lidé často postávají s šálkem v ruce, jeden stůl, kde patrně mají čest sedět a vychutnávat si svůj nápoj pouze ti první zákazníci, jelikož díky své optimální poloze v ulici Na Florenci poblíž Masarykova nádraží kavárna snad v jakoukoliv denní dobu praská ve švech. Často potkávám návštěvníky jak si místo tradičního postávání udělají pohodlí na jakési římse u prosklené výlohy v kavárně a relaxují s knihou nebo pozorují lidi, kteří mají cestu kolem. Co se týče té gastronomické stránky pohledu, kavárna nabízí starou dobrou klasiku jako je Americano, Macchiato, Espresso, Mocha nebo Latté, nespočet druhů čajů, horkou čokoládu, dokonce také varianty pro vegany se sójovým mlékem.

5c

Ema Espresso Bar

AdresaNa Florenci 1420/3, 110 00 Praha 1-Florenc
Telefon
730 156 933

I přesto, že většina z nás je v tomto ročním období maximálně vytížená, občas je příjemné vypnout a najít si alespoň chvilinku pro sebe nebo právě naopak spojit práci, ať už se jedná o učení nebo opravdový business, s požitkářstvím a zašít se někam mimo domov, práci, školu nebo knihovnu. Od toho tu jsou kavárny, které umožní takový malý dočasný únik pouze do vašeho vlastního světa.

Zdroje: 1, 2, 3, 4, 5