• ppl talk  • Par force de chiens

Par force de chiens

V pátek proběhlo v rámci Designbloku představení nové kolekce značky Belka – Par force de chiens II, v obchodě Kurator. Střetává se tu móda, design a krásné věci. Roztomilý prostor, kvalitní výrobky, vždy velmi propracovaně vybraná kolekce a ještě ochotnější personál, to vše můžete najít v ulici Karolíny Světlé 17. Nyní zde usídlila na určitý čas nová kolekce značky Belka, kterou jsme také mohli zhlédnout od 7.-13. 10. v Openstudiu Designbloku v Kafkově domě u Staroměstského náměstí.

Pod celou módní značkou jsou podepsány jména Andrea Lojkásková a Martina Malá. Které se snaží ve svých kolekcích o maximální symbiózu kvalitních materiálů s precizně propracovanými střihy. Elegance, nadčasovost – jednoduché symboly, které doprovází každou kolekci. Velký důraz se také klade na detail a propojení se šperky a doplňky.

Představení nové kolekce probíhalo v rámci koktejl party ve výstavních prostorách Kuratoru. Lahodné občerstvení a dobré víno dolaďovalo příjemnou atmosféru. Modely jsme mohli vidět v rámci performace, která probíhala hned ve vedlejším Bistru 19. Jemné, lehké a kvalitní materiály, to přesně můžete očekávat od nové kolekce Belky. Co se vlastně skrývá pod názvem Par force de chiens? V přesném překladu jde o parfosní hon, tedy takový hon, který je hnán silou psů. Kolekce Par force de chiens II. nám představuje příběh dívky, ženy, která je štvána zvěří, utíká lesem a hledá z něj cestu ven. Vůně lesa, mechu je všude okolo, cítí chlad, slyší svůj dech. Má strach. Dohání jí štěkot psů. Pokladá si otázku: „Kam teď dál?“

Par force de cheins – je původním označením parforsního honu, v přesném překladu znamená „silou psů“. V dnešní době se však tento termín příliš neužívá.

Par force de chiens II. –  je pokračováním loňské kolekce PfdCH. V první kolekci návrhářky čerpaly z historických materiálů o loveckém odívání a přenášely jednotlivé detaily, části střihů i celé prvky do podoby kolekce oblečení pro ženy. V aktuálním pokračování kolekce, Belka volně navazuje na téma štvanic a honů a rozvíjí zcela nový, smyšlený příběh ženy, která ztratila cestu v hustém lese, splašil se jí kůň a samotnou ji štve zvěř mezi větvemi, smrky, mechem, kapradím… Žena tak běží dlouhé hodiny a hledá cestu ven z neznámého území. Běží-li člověk dlouho, pomalu se vše na jeho těle začíná otáčet směrem do zadu. Vše za ním vlaje. Na tomto jednoduchém principu je postavena celá kolekce. Košile mají límce otočené na záda, v zádech jsou také umístěny velké klíny (srozumitelněji sklady), které se při pohybu rozevírají a dávají tak modelům dynamiku. Rukávy jsou speciálně konstruovány a přetáčeny tak, aby oblečené opět vytvářely dojem přetočení směrem v zad, přesně tak, jak se děje když dlouho běžíte. Veškeré oděvy z poslední kolekce tak v sobě nesou příběh o rychlosti, dechu, mechu, o lese…o tak trochu jiné štvanici. Dotváří jej a znovu a znovu jej připomínají.

DSC_6468 DSC_6477 DSC_6507 DSC_6521 DSC_6596 DSC_6672 DSC_6710 DSC_6859 DSC_6882 DSC_6917 DSC_6976 DSC_6993 DSC_7002 DSC_7010 DSC_7026 DSC_7034 DSC_7064  DSC_7084