• Fashion News  • Pařížská výstava věnovaná Coco Chanel vzdává hold jejím nápadům

Pařížská výstava věnovaná Coco Chanel vzdává hold jejím nápadům

Kdo by neobdivoval Gabrielle Chanel, která i přes nepříznivé karty osudu dokázala, svojí houževnatostí a pílí, ovlivnit historii módy? Na počest této dámy, která se řadí mezi nejvlivnější módní návrháře 20. století, byla 1. října v Palais Galliera v Paříži otevřena rozsáhlá retrospektivní výstava. Výstava s názvem „Gabrielle Chanel Manifeste de Mode“  se zaměřuje se na její celoživotní práci a vznik i vývoj jejího nadčasového stylu. Vstupte do říše Chanel a nechte se okouzlit ikonickými kousky i životem této legendy.

Klasické kousky, které zná celý svět

První část výstavy je chronologická a představuje rané začátky návrhářky, a to hned několika klasickými kousky. Můžeme tak vidět klobouky, kterými slavná návrhářka začala svoji hvězdnou kariéru. Dále pak budeme obdivovat námořnický top tzv. marinière z roku 1916. Pruhovaný námořnický top se stal jedním z nejtypičtějších kousků Chanel, který nosila samozřejmě i samotná Gabrielle. V další části výstavy pak budete postupně sledovat vývoj elegantního stylu Chanel. Nemohou tedy chybět „malé černé šaty“, které vznikly v roce 1926. Tyto šaty svým jednoduchým střihem po kolena vynikají ve světě couture, kterému v té době dominovaly korzetové střihy. Gabrielle vytvořila elegantní a nadčasový kousek, který nosíme s radostí dodnes. Na výstavě jsou k vidění i sportovní modely Roaring Twenties a sofistikované šaty z 30. let. Výstava také připomíná důležitost květin v návrhářčině tvorbě, objevuje se zde i ikonická kamélie.

Chanel N°5, parfém, který milovala Marilyn Monroe

Jedna místnost je věnována výhradně č. 5, parfému vytvořeném v roce 1921 mistrem parfémů Ernestem Beauxem, který pro něj vybral více než osmdesát komponent. Gabrielle Chanel chtěla tajemný a abstraktní parfém, který v přírodě neexistoval, chtěla umělý parfém vytvořený jako šaty. Chanel N°5 je okamžitě rozeznatelný podle jeho vůně umocněné náhodným předávkováním aldehydy. Stejně jako vůně byla její nádoba a prezentace naprosto inovativní. Místnost věnovaná vůni Chanel N°5, kterou Coco představila v roce 1921, je vyzdobena flakónky, stejně jako ve videu z roku 1952, ve kterém dává rozhovor Marilyn Monroe. Naleznete zde i originální láhev Chanel č. 5 z roku 1921 s výňatkem právě ze slavného rozhovoru.

Ikonické doplňky obdivované po generace

Druhá část výstavy v suterénu je tematická, nechybí zde pletený tvídový oblek, dvoubarevné lodičky a ikonická prošívaná kabelka 2.55. V únoru 1955 vytvořila Gabrielle kabelku 2.55, vůbec první prošívanou kabelku. Model 2.55 je navržen tak, aby byl praktický, jako ramenní popruh slouží řetízek provlečený kůží, aby se zabránilo cinkání, umožňuje nosit kabelku v ruce nebo ji přehodit přes rameno. Uvnitř kabelky je mnoho kapes a přihrádky na rtěnky. V roce 1957 přibyly do šatníku Chanel dvoubarevné elegantní lodičky, model vyrobil obuvník Raymond Massaro.

Výstava zahrnuje i stovky náhrdelníků, prstenů a přívěsků. Zdobené šperky byly v naprostém protikladu k minimalistickému stylu Chanel. Gabrielle mixovala především zlato s bižuterií a umístila šperk kamkoli chtěla. Můžete tak obdivovat několik řad korálků, perel, dlouhých náhrdelníků, krátkých chokerů, náušnic, broží a náramků. Designy byly vždy vytvořeny v úzké spolupráci s klenotníky Étienne de Beaumont, Fulco di Verdura, Jean Hugo, Gripoix a Robert Goossens. K vidění je zde i diamantová brož z roku 1932. V závěru výstavy kurátoři vytvořili sbírkou bílých a zlatých šatů, které vám vezmou dech.

Sledujte výstavu online

Výstava „Gabrielle Chanel Manifeste de Mode“ byla zahájena 1. října 2020 a měla trvat do 14. března 2021. Za dobu svého trvání ji navštívila řada celebrit a influencerů. Kvůli pandemii COVID19 je výstava z nařízení francouzské vlády aktuálně uzavřena (momentálně do 1. prosince). Nadále ji můžete sledovat na sociálních sítích. Palais Galliera bude vysílat i minisérii 3 podcastů s názvem „Gabrielle Chanel et les arts“ čtená vypravěčkou Catherine Chapiseau.

Foto: FB Palais Galliera