• Lifestyle  • Počesku: 7 tipů, kam vyrazit v západních Čechách

Počesku: 7 tipů, kam vyrazit v západních Čechách

Romantických procházek, historických památek a nádherných výhledů do kraje je tu víc, než jste možná čekali. Inspirujte se tipy z produkce Toyoty a Lexus, kam si naplánovat výlet nebo prodloužený víkend v západních Čechách.

Čertová skála

Pouhé dva kilometry od zámku Zbiroh najdete Čertovu skálu, která nabízí krásný výhled na jih a jihozápad. Dostanete se sem po červené turistické značce. Auto zaparkujte na náměstí ve Zbirohu nebo rovnou u zámku. Protože vyhlídka leží v Chráněné krajinné oblasti Křivoklátsko, rozhodně výhled spojte s delší procházkou zdejší půvabnou krajinou.

Rozhledna na Kotli

V roce 2014 vyrostla nad městem Rokycany nová rozhledna. Přímo z města sem vede zhruba tříkilometrová procházka po modré. Dvacet osm metrů vysoká stavba se jmenuje jednoduše podle kopce, na němž stojí – Rozhledna na Kotli. Už jednou na tomto místě rozhledna stála. Vyrostla na konci 19. století, ale byla ze dřeva, a tak nevydržela ani dvacet let. Ta současná je proto ze železa.

Horšovský Týn

Státní hrad a zámek Horšovský Týn patří k nejvíce zpřístupněným památkám u nás. Na zámku si prohlédnete renesanční zámecké bydlení od 16. století do počátku 20. století se salóny, tanečním sálem, knihovnou, hradní část vás zavede do gotické kaple a zbrojnice.

Bečov nad Teplou

Hrad a zámek Bečov nad Teplou zase patří k našim nejzachovalejším památkám. Počátkem 18. století byl totiž majestátní hrad přestaven na barokní zámek. Pyšní se navíc unikátní památkou evropského významu – relikviářem sv. Maura, který se stářím a hodnotou blíží českým korunovačním klenotům.

Zatopený lom Okrouhlák

Nedaleko Konstantinových lázní na Hradišťském vrchu se nachází lom Okrouhlák, jehož tvar připomíná obří otisk tlapy psa. Těžba v tomto lomu skončila už v roce 1997, a tak je dnes zatopený a veřejnosti přístupný. Dostanete se k němu po trase Naučné stezky Hradišťský vrch. Lom je známý pro spoustu druhů ryb i dalších zvířat, v jeho okolí potkáte žáby, vodní šneky i raky. Lze se tu i koupat – hledejte písečnou pláž.

Hrad Rabí

Nejrozsáhlejší hradní zřícenina v Čechách pochází z 13. století. Kdybyste změřili délku budov a hradeb, napočítáte celé tři kilometry. Hrad najdete asi devět kilometrů od Sušice na skalnatém vrchu nedaleko řeky Otavy. Návštěva stojí za to už kvůli krásnému výhledu na krajinu v Pošumaví.

Andělská Hora

Zříceninu hradu z přelomu 14. a 15. století najdete nad stejnojmenným městečkem. Její pravidelná trojúhelníková dispozice je velmi rozlehlá a výhodou je, že nabízí výhledy do všech stran, zejména na nedaleké Doupovské hory. V roce 1786 se tu prý procházel i Johann Wolfgang Goethe.

Jak vyrazit?

Vyrážíte s celou rodinou? Chcete mít dostatek místa i pro své přátele? Volíte SUV, abyste mohli bez problémů jezdit i po nezpevněných cestách? Lexus RX to všechno splňuje a ještě navíc vám na cestách zajistí maximální komfort a je dostupný s ekologickým hybridním pohonem, který šetří přírodu a díky nízké spotřebě i vaši peněženku.

Co s sebou na výlet?

Městské i kvalitní funkční oblečení do přírody, stejně jako praktické batůžky a další vychytávky na cestování a volný čas nyní seženete na novém e-shopu, který spustila Toyota na svých oficiálních stránkách. Nezapomeňte si sbalit láhev na vodu, nepromokavou bundu a hodit se mohou i karty a další společenské hry.

Autory seriálu Počesku, v němž Toyota a Lexus postupně představují různé částiČeské republiky, jsou David Broda a Jonáš Mejtský.

Zdroj fotografií: archiv autorů seriálu Počesku, Luxus a Toyota

Marketing manager