• Lifestyle  • Podcasty – fenomén dnešní doby

Podcasty – fenomén dnešní doby

Mluvené slovo místo hudby může být příjemným oživením vašich každodenních rituálů. Ať už sedíte v MHD, čekáte u doktora, běháte, uklízíte nebo ležíte večer v posteli, poslechněte si zajímavý rozhovor, pořad vašeho oblíbeného blogera nebo se zlepšujte v angličtině. Které podcasty stojí za to odebírat?  

Než s posloucháním podcastů začnete, je potřeba udělat dvě maličkosti – stáhnout si některou z podcastových aplikací (Podcast Addict, Podcasts, Overcast, Spotify) a vybrat si témata nebo pořady, které chcete pravidelně odebírat. To druhé je přitom tou náročnější záležitostí, protože v současné době jsou na internetu stovky zajímavých pořadů, které můžete ve formě podcastingu poslouchat. Probrat se jejich záplavou vám určitě chvilku zabere. A proto níže najdete tipy od nás, které vám mohou výběr usnadnit.

Proti Proudu – Český podcast pro ty, kteří věří, že jediným limitem jejich života jsou oni sami. Inspirativní rozhovory s lidmi, kteří jdou proti proudu a boří stereotypy. Dan Tržil zpovídá osobnosti, které dosahují vynikajících výsledků ve svých oborech, ale hlavně plnohodnotného života dle vlastních pravidel.

O kousek blíž – Podcast, za kterým stojí Kristýna Klímová, je o ženách pro ženy. V každém díle zpovídá jednu ženu, jejíž život je tvořivý a inspirativní, a při kladení otázek se nebojí jít do hloubky.

V oblacích a Linka – Tereza Salte je mámou, podnikatelkou, blogerkou a autorkou knihy Šlehačková oblaka. Se svým manželem Johnim založila agenturu Elite Bloggers – kde mimochodem vzniklo profi podcastové studio, ve kterém mohou chvíle s mikrofonem trávit nejen „elitky“. V podcastu V oblacích vás chce vtáhnout ještě hlouběji do svého života a ukázat, že ne vše je tak růžové, jak se může na sociálních sítích mnohdy zdát. S youtuberem Karlem Kovářem alias Kovym nahrává podcast Linka.

Stylish Coffee Podcast – Neformální povídání blogerky Veroniky Tázlerové a Adriana Brandýse šmrncnuté sarkasmem a černým humorem. Nad hrnkem kávy diskutují o tom, co je baví a zajímá, ale hlavně chtějí připomínat, že bychom se neměli brát pořád tak vážně a že když nejde o život, jde o…

TEAden by S. – Týdenní podcast, který vás provede těmi nejzajímavějšími událostmi a kauzami nejen z online světa.  

Travel Bible podcast – Pořádná dávka cestovatelské inspirace a praktických tipů. Cestovatel a digitální nomád Matouš Vinš se s vámi podělí o zážitky a rady a vyzpovídá další dobrodruhy.

Mileniálky čtou – Pokud rádi čtete, tento podcast vás bude jistě zajímat. Provádí jím Karolína a Lucie, které se „dívají na fenomény ve světě knih a literatury z různých úhlů. Vážně i ironickým očkem.“ Původně začal podcast pod názvem Literární disko, ale protože holky zjistily, že to lidi baví a je samé taky, myšlenku Diska rozšířily a přidaly další série: Knižní sběr, tak akorát, kterým provází Lucka a který se zaměřuje zejména na knižní novinky, a Literatura je sexy, ve kterém uslyšíte Karolínu a jehož cílem je přiblížit posluchačům historickou literaturu a hlavně autory známé z povinné četby.

Forbes Česko – Věhlasný byznysový magazín přináší sérii podcastů plných inspirace, příběhů úspěšných podnikatelů, startupů, ale i fuckupů.

Buduj značku – Víte, jak to udělat, aby vás lidé zbožňovali? Aby se k vám zákazníci jen hrnuli? Buďte malým Applem ve svém oboru. Podcast Buduj značku vám v této cestě pomáhá. Vychází každé úterý a moderuje ho majitel digitální agentury Events and production Petr Schwank.

Na volné noze – Inspirativní rozhovory s českými freelancery.

doubleshot coffee podcast – Podcast „provoněný“ kávou přinášející zajímavá témata, rozhovory s inspirativními osobnostmi z kávového byznysu a představuje producenty, se kterými pražírna doubleshot dlouhodobě spolupracuje. Dozvíte se informace od zrnka až po šálek lahodného nápoje.

The English We Speak – Podcast od BBC, který vám určitě pomůže se v angličtině zlepšit.

Espresso English – Každodenní krátké lekce vás nenásilně udrží ve cviku.

Radio Wave – Publicistika (nejen) pro mladé. Kultura, móda, cestování, technologie a společnost.

Český rozhlas – Ačkoliv nejsou úplně svižně aktualizované, najdete zde desítky možných pořadů, které můžete znát z rádia. Český rozhlas navíc nabízí i Subscribe k tematickým playlistům, který sdružuje jednotlivé podcasty.

V červnu se na Střeše Lucerny udílely historicky první ceny za nejlepší české podcasty za poslední rok.

  • Nejlepší podcast roku – Magdalena Sodomková – podcasty „Matematika zločinu”.
  • Kategorie Podcast veřejné služby – Iva Jonášová a Edita Kudláčková, Radio Wave – podcast „Zhasni!
  • Kategorie Byznys a podnikání – Jiří Rostecký – podcast „Mladý podnikatel
  • Kategorie Lifestyle – Tereza Salte – podcast „V oblacích
  • Kategorie Společnost a zdraví – Hana Štipák za stejnojmenný podcast

Zdroje: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7