• Lifestyle  • Později může být pozdě. Hrdinovi filmu Zkrať to, zlato utíká čas i láska

Později může být pozdě. Hrdinovi filmu Zkrať to, zlato utíká čas i láska

Teddy by vyprokrastinoval i vlastní svatbu. K té ale dostává dar, který mu během pár vteřin změní život. Podaří se mu dohnat ztracený čas a lásku, která mu protéká mezi prsty?

Po roce, který mnozí z nás vnímají jako ztracený a promarněný, přichází australská romantická komedie Zkrať to, zlato (v originále s o něco lépe fungujícím názvem Long Story Short) režiséra, scenáristy a herce Joshe Lawsona, která s lehkostí a vtipem vypráví o tom, že každý okamžik v životě za něco stojí. Teddy (Rafe Spall) má opakovaně zpoždění a odkládá věci, které jsou důležité. Jeho špatné plánování se projeví již na začátku filmu, kdy v posledních vteřinách před začátkem Nového roku přibíhá na party, aby políbil svou přítelkyni – která ale není jeho přítelkyní, kdežto cizinkou ve stejných šatech – Leanne (Zahra Newman). Jakkoliv zvláštní může toto setkání být, Teddy se svou dřívější přítelkyní Beckou (Dena Kaplan) nezůstává a dává se s Leanne dohromady. Po čtyřech letech vztahu se rozhoupe k žádosti o ruku, ale na samotnou svatbu moc nespěchá – jako ostatně na všechno. To by ale nesměl potkat na hřbitově záhadnou postarší dámu, která mu věnuje svatební dar, který jeho život promění v doslova chvilkovou záležitost.

Po svatební noci se probouzí o rok později a zjišťuje, že je Leanne těhotná. Teddymu uplynul rok, který si nepamatuje, že by prožil. Tím to ale nekončí. Čas v jeho životě odtikává až moc rychle a během chvilky se ocitne v době dalšího výročí. Nepoznává vlastní dítě, jeho manželství se rozpadá a on pomalu přichází na to, že už nemůže dál nakládat s časem jako doposud – musí se naučit žít svůj život ve vzácných okamžicích, aby získal zpět ženu kterou miluje, i když by to mělo být jen na pár vteřin…

Film pracující s časovou smyčkou, to už tady bylo – Na Hromnice o den více, Klik: Život na dálkové ovládání, Palm Springs… Koncept je celkem ohraný, už na začátku snímku Zkrať to, zlato tušíte, jak skončí, že Teddy dospěje k uvědomění. Bude si muset trochu zaskákat v čase, aby si začal vážit věcí – a hlavně lidí – které má kolem sebe. Jestli ale máte rádi tento typ filmů, chcete zpomalit a hledáte oddechovou romantickou komedii, doporučuji.

Teddy je představen jako prokrastinátor a zároveň workoholik. Manželka mu neustále opakuje, že by měl méně pracovat a více času trávit s rodinou. Divák se ale ani nedozví, co je jeho práce – a to by mě i zajímalo! Při sledování filmu se určitě zamyslíte nad tím, jestli by nebylo lepší některé věci udělat hned a neodkládat je, slovíčko „později“ zde hraje velkou roli. Tvůrci nám na plátně servírují myšlenku YOLO – you only live once – žiješ jen jednou. Každý si z toho odnese asi něco trochu jiného, jelikož na jednu stranu v něm slyšíte věty ve stylu „dej si načas a užívej si“, na druhou „nemarni ani vteřinu“.

Snímek je komorní, co se týče prostředí a počtu postav. Je znát, že na produkci asi nebyl moc velký kapitál. Značný limit je vidět i v obsahu a rozsahu filmu. Rafe Spall vypadá po celou dobu téměř totožně, když pominu brýle či plnovous. Podle mě by se na něm mohli tvůrci o něco více vyřádit, hlavně proto, že si vyslechneme, že ztloustl, přitom ale nevidíme ani centimetr tuku navíc… a počínající šediny? Kde? Jsem přisleplá, ale myslím, že v tom tentokrát problém nebude.

Nejvíce mi po zkouknutí tohoto filmu v hlavě utkvěla nahlas vyslovená myšlenka, že život je krátký, ale na druhou stranu je tím nejdelším, co se vám dostane. Tak se ptám – jak tento čas využijete? Ne každý může dostat druhou šanci jako hlavní hrdina Zkrať to, zlato.

Zdroj: Bioscop